Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Güncelleme: 19.03.2019

Ülkemizde kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB’ye) bağlı olan findeks tarafından oluşturmaktadır. KKB’ye üye olan tüm kurumlarda oluşturan bu kredi notunu belirli bir ücret karşılığında alabiliyor. (Bazı kurumların sizin kredi notunuzu görebilmeleri için SMS vb. yollar ile izin vermeniz gerekiyor.)

KKB’yi sadece kredi notu veren bir kurum olarak da görmemek lazım. Kredi notu haricinde bireysel müşterilere sunmuş olduğu 6’ya yakın hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetleri inceleyerek size uygun olanlardan faydalanabilir ve böylece finansal hayatınızı daha kolay düzene sokabilirsiniz. 

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

Kredi Notunu Bankalar Vasıtasıyla Öğrenebilirsin

Kredi notunuzu başta bankalar olmak üzere KKB’ye üye olan kuruluşlar üzerinden sorgulatma şansınız var. Ancak, üye olan kuruluşlarda belirli bir ücret ödediklerinden ve personellerin uğraşmak istememelerinden dolayı çok fazla yardımcı olmayabilir. Öte yandan Findeks’in size vermiş olduğu kredi notunuzun detaylı dökümüne de ulaşamaz, sadece kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks’in Sunduğu Hizmetler

KKB son kullanıcıya hizmet vermek istemesinin başlangıcı olarak Findeks’i kurdu. Findeks’te hem ticari hem de bireysel son kullanıcıya yönelik olarak birçok hizmet sunmaya başladı. İlerde çok daha fazla hizmet sunması da bekleniyor

Başlıca Findeks’in bireysel müşterilere sunmaya başladı hizmetler

Findeks bu hizmetleri belirli bir ücret karşılığında vermektedir. Paket halinde ( Klasik, Gold, Premium) alabileceğiniz gibi tek olarak da ürünlerini satın alabiliyorsunuz. Tabii paket halinde almak maddi olarak daha avantajlı oluyor.

Findeks’in Sunduğu Bireysel Hizmetler ve Ücretleri

Kredi Notu: Bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerinin analiz edilerek not sistemine çevrilmesi şeklinde oluşturulur.Risk Raporu: Halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinize ilişkin ödeme geçmişini gösteren rapordur.

Not Danışmanı: Kredi notu algoritması her türlü finansal değişimden etkilenir. Not Danışmanım Hizmeti ile bu değişimlere nasıl müdahale edileceği ve kontrol altında tutulabileceği konusunda uzman danışmanlardan size özel öneriler alırsınız.

Takipçi: Kimlik, İletişim ve Finansal bilgilerin tüm dünyada, internet ortamında düzenli olarak taranması ve bulunması halinde SMS ve e-posta yoluyla haber verilmesi hizmetidir. Bu sayede izinsiz olarak bilgilerinizin kullanılmasına müdahale edebilirsiniz.

İzleme: Findeks hizmetlerinin tek bir yönetim ekranından takip edilebilmesini sağlar. Böylece finansal hayatta gerçekleşen değişimlere daha kolay hakim olabilir ve gerekli durumlarda müdahale edilebilirsiniz.

Uyarı Hizmetleri: Bilgi dâhilinde veya dışında gerçekleşebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Bilginiz dâhilinde bile olsa dikkatinizden kaçabilecek önemli finansal değişimlerin takip edilebilmesi için ideal bir hizmettir.

Bireysel Paketler
Klasik (54 TL) Kullanım Gold Danışmanlık veya Takipçi (84 TL) Kullanım Premium (132 TL) Kullanım
Kredi Notu 12 Adet Kredi Notu 12 Adet Kredi Notu 12 Adet
Risk Raporu 12 Adet Risk Raporu 12 Adet Risk Raporu 12 Adet
İzleme 12 Ay İzleme 12 Ay İzleme 12 Ay
Uyarı Hizmetleri 12 Ay Uyarı Hizmetleri 12 Ay Uyarı Hizmetleri 12 Ay
Not Danışmanlığı veya Takipçi 3 Kez Not Danışmanlığı 3 Kez
Takipçi 12 AyKlasik Paket, KKB’nin temel ürünlerini ve uyarı hizmetlerini sunduğu paketidir. Bu paket ile kendi finansal durumunuzu düzenli olarak takip ederek gerektiği yerde müdahale edebilirsiniz.

Gold Danışmanlık, Klasik Paket’in özelliklerine ek olarak not danışmanlığı veya takipçi hizmetlerini alabilirsiniz. Bu hizmetler ile finansal hayatınızı daha güvenli ve daha doğru yönetebilirsiniz.

Premium Paket, KKB’nin bireysel müşterilerine yönelik olarak sunmuş olduğu tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu paket ile yıl boyu finansal hayatınızı takip edebilir, danışmanlık hizmeti alabilir ve kişisel bilgilerinizi daha güvende tutabilirsiniz.

Tekil Fiyat Listesi
Hizmetler Kullanım Ücret
Findeks Kredi Notu 1 Adet 4 TL
Risk Raporu 1 Adet 4 TL
Notlu Risk Raporu 1 Adet 7.5 TL
Çek Endeksi 1 Adet 4 TL
Çek Raporu 1 Adet 4 TL
Endeksli Çek Raporu 1 Adet 5 TL
Not Danışmanlığı 1 Adet 60 TL
Takipçi 12 Ay

54 TL

Sunulan bu hizmetlerin temel amacı kişilerin kendi finansal hayatlarını görerek değerlendirmesini sağlamaktır. Kredi notunu iyi okuyan bir kişi aylık ne kadar gideri olduğunu, dönemsel olarak harcamalarının artış ve azalışını rahat bir şekilde gözlemleyebilir. Bu sayede ilerde oluşabilecek ihtiyaçlarını ön görerek tasarruf yapabilir.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır