Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Yayımlama: 02.05.2016 Güncelleme: 09.09.2020

Düşük limitli dahi olsa günümüzde birçok banka öğrencilere yönelik kredi kartı sunuyor. Aşağıdaki tabloda yer alan bankalar ise öğrenci kredi kartı ürünü ile öne çıkıyor. Ayrıca onay oranı diğer bankalara kıyasla daha yüksek olan bankalar ise ikinci tabloda yer alıyor.

KYK öğrenim krediniz varsa ödemeniz planınızı oluşturmak ve hangi tarihte ne kadar ödemeniz olduğunuz öğrenmek için öğrenim kredisi hesaplama aracımızı kullanın.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka
Kart
Taksit ve Puan 
Aidat

Akbank
Exi26
Var
Yok
Akbank Öğrenci Kredi Kartı Başvur
Garanti Bankası 
Bonus Genç
Var
Yok
Garanti Öğrenci Kredi Kartı Başvur
TEB 
ÜniversiTEB 
Var
Yok
TEB Öğrenci Kredi Kartı Başvur
İş Bankası 
İş’te Üniversiteli 
Var
Yok
İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı Başvur
Ziraat Bankası 
Genç Bankkart
Var
Yok
Ziraat Öğrenci Kredi Kartı Başvur
Vakıfbank 
Like Card
Var
Yok
Vakıfbank Öğrenci Kredi Kartı Başvur

*Kredi kartı aidatını bazı bankalar ilk yıldan ve belirli bir yaş üstüne çıkılması durumunda uygulayabiliyor. Bu konuda detaylı bilgiye başvurduğunuz banka üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (tablodaki bankaların öğrencilere yönelik aidatsız kartları da mevcut)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan
Yıllık Ücret 00 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 87 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartları sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplama

Geliri olmayan veya tespit edilmeyen kişilere ilgili mevzuat gereğince banka inisiyatifinde en fazla 1.000 TL limit kredi kartı verilebilir. Öğrenciler de sigortalı olarak çalışmadıkları sürece geliri olmayan kişiler olarak kabul edildikleri için en fazla 1.000 TL limitli kredi kartı alabilir. Aktif sigortalı olarak çalışanlar ise ilk defa kredi kartı sahibi olacaklarsa kullanmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti belgeli gelirin en fazla 2 katı, ilk yıldan sonraki yıllarda ise kredi kartları toplam limiti belgelenebilir gelirlerinin en fazla 4 katı olabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı limiti hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları 

Öğrencilere verilen kredi kartlarının limitleri aslında oldukça düşüktür. Bu durum dezavantaj gibi görünse de öğrenciler için bir yandan avantajdır. Çünkü bu sayede borçlanma kapasiteleri düşük ve kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda ödenecek olan faiz tutarları da en azından makul seviyelerde olur. Bunların dışında öğrenciye yönelik kredi kartlarına ek indirimler, anlaşmalı iş yerlerinde ek fırsatlar da kampanyalar kapsamında sunulur. Bu kampanyalar ise aktif olarak ilgili bankanın internet sitesi üzerinden takip edilebilir.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları 

  • 18 - 25 yaş arasında olmak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar 1-2 yaş esnetebilir.)
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi,
  • Türk vatandaşı olmak, 
  • Tüketici sözleşmesini imzalamak,
  • Öğrenci belgesi, (Açık öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul edilmemektedir.)

Öğrenci Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Öğrenci kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz hesaplaması ilgili mevzuata göre şu şekilde yapılır:

Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için en fazla gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise en fazla akdi faiz uygulanabiliyor ve akdi ve gecikme faiz ise TCMB tarafında açıklanıyor. TCMB tarafında son açıklanan akdi faiz oranı aylık %1,25, gecikme faiz oranı ise aylık %1,55. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın.  

10.000 TL 36 Ay Vade İçin En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet 13.041 TL
Faiz Oranı %1,24
Aylık Taksit 361 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.250 TL
Kâr Payı %1,32
Aylık Taksit 367 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama


Önemli Not: BDDK'nın 30.03.2020 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si olarak belirlenmiştir.

BDDK'nın ilgili açıklamasına ulaşmak için tıklayın


Öğrenci kredi kartı asgari ödemesi, kartın limitine göre "kartın dönem borcu" üzerinden ilgili mevzuat gereğince bankanın alınabileceği alt ödeme tutarıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikilirse kredi notuna geç ödeme olarak yansır ve kredi notunu düşürür. Ayrıca gecikme faiz de uygulanır. Ayrıca aşağıda belirtmiş olduğunuz oranlar sadece alınabilecek en alt tutarlardır. Yani banka öğrenci kredi kartının dönem tüm borcunu da asgari ödeme olarak kabul edebilir.

Kredi Kartı Kullanım Süresi
Asgari Ödeme Oranı
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40
İlk Yıldan Sonra Tüm Kartlarda%30

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı asgari ödeme sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Öğrenci kredi kartlarına bankaların şubelerinden, internet sitelerinden, kredi kartı karşılaştırma sitelerinden veya telefon bankacılığı üzerinden başvuru yapılabilir. Hangi seçenek ile başvuruda bulunulduğunun önemi olmadan, bankaya istediği evrakı teslim etmek zorunluluğu mevcuttur. (Not: Eğer banka ile daha önce bir çalışma oldu ise sadece tüketici sözleşmesini imzalanması da yeterli olabilir.) 

Bankaların Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Detayları

Akbank - Exi26

Akbank tarafından sunulan, Axess özelliği gösteren Exi26 ile ilk yıl kart ücreti alınmaz. Ancak daha sonra yıllık kart aidatı 20 TL olarak ücretlendirilir. 

Aileler hesaba havale yaparken masraf ödemez. Exi26 kart sahiplerinin aileleri daha uygun koşullarda eğitim kredisi alabilirler.

İş Bankası - İş’te Üniversiteli

Öğrencilerin en çok kullandığı kartlardan biri olan İş’te Üniversiteli kartı, Maximum özelliği göstermekte ve kart aidatı alınmamaktadır. Maksimum limit ilk aşamada 400 TL olarak belirlenmiş ancak ödemelerin her ay düzenli olarak yapılması durumunda limit artırmak mümkün olabilir. 

TEB - ÜniversiTEB

Bonus özellikli bir kredi kartı olduğu için, Bonus üyesi iş yerlerinin avantajlarından faydalanılabilir. Aynı zamanda hafta içi 50 liralık bir harcama yapıldığında hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanılır. Bu avantaja ek olarak havale işlemleri ücretsiz yapılabilir.

Yapı Kredi - Play 

Öğrenci belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücret bedeli alınmamaktadır. Tüm World üye iş yerlerinde paun kazanımı sağlanabilir.

Garanti - Bonus Genç

Bonus özelliği gösteren Bonus Genç kart ile yıllık kart üyelik ücreti alınmaz. Gençlere yönelik kampanyalar açısından oldukça zengin bir kredi kartıdır. Yaygın ATM ağı sayesinde nakit ihtiyacı istendiği zaman giderilebilir. 

VakıfBank - Like Card

World özelliği gösteren Like kart ile World üyesi olan iş yerlerinde geçerli bütün kampanyalardan yararlanılabilir. Like Card ücreti yıllık 12 TL'dir. Ancak ekstrelerin posta yoluyla değil de elektronik posta ile almak tercih edenlerden bu ücret alınmaz. Kartın son ödeme tarihi her ayın 3, 5, 10, 15, 20, 22, 23 ya da 25. günü olarak tercih edilebilir.

Ziraat Bankası – Genç Bankkart

Maximum kart özelliği çıkaran kredi kartıdır. Banka, öğrencilerden 5 yıl boyunca yıllık kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit vermektedir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et