Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

02.05.2016 Güncelleme: 02.01.2018

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrencilerin birçoğu sabit bir geliri olmaması nedeniyle oldukça sık nakit sıkıntısı yaşıyor. Günümüzde hemen hemen bütün bankalar öğrencilerin nakit sıkıntılarını çözmeye yönelik düşük limitli kredi kartı sunuyor. Bunun sebebi ise bankaların üniversite öğrencilerini büyük potansiyele sahip müşteri grubu arasında görmelerinden kaynaklanıyor. 

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları 

Öğrencilere verilen kredi kartlarının limitleri oldukça aslında düşük. Bu durum dezavantaj gibi görünse de aslında öğrenciler için avantajdır. Çünkü bu sayede borçlanma kapasiteleri düşük ve kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda ödenecek olan faiz tutarları da en azından makul seviyelerde oluyor. Bunların dışında öğrenciye yönelik kredi kartlarına ek indirimler, anlaşmalı yerlerde ek fırsatlar da sunuluyor.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka
Kart
Taksit ve Puan 
Aidat

Garanti Bankası 
Bonus Genç
Var
Yok
Başvur »
Akbank
Exi26
Var
Yok
Başvur »
TEB 
ÜniversiTEB 
Var
Yok
Başvur »
İş Bankası 
İş’te Üniversiteli 
Var
Yok
Başvur »
Ziraat Bankası 
Genç Bankkart
Var
Yok
Başvur »
Vakıfbank 
Like Card
Var
Yok
Başvur »

*Kredi kartı aidatını bazı bankalar ilk yıldan ve belirli bir yaş üstüne çıkılması durumunda uygulayabiliyor. Bu konuda detaylı bilgiye başvurduğunuz banka üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm bankaların kredi kartlarına ulaşmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 


KYK öğrenim kredisi borcu hesaplaması yaparak ödeme planı oluşturmak için KYK kredi aracımızı kullanın.


Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları 

  • 18 - 25 yaş arasında olmak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar 1-2 yaş esnetebilir.)
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi,
  • Türk vatandaşı olmak, 
  • Tüketici sözleşmesini imzalamak,
  • Öğrenci belgesi, (Açık öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul edilmemektedir.)

Öğrenci Kredi Kartı Gecikme Faiz Hesaplama

Öğrenci kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz hesaplaması ilgili mevzuata göre şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için en fazla gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise en fazla akdi faiz uygulanabiliyor ve akdi ve gecikme faiz ise TCMB tarafında açıklanıyor. TCMB tarafında son açıklanan akdi faiz oranı aylık %1,84, gecikme faiz oranı ise aylık %2,34'tür.  Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracımızı kullanın.  

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Öğrenci kredi kartı asgari ödemesi, kartın limitine göre "kartın dönem borcu" üzerinden ilgili mevzuat gereğince bankanın alınabileceği alt ödeme tutarıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikilirse kredi notuna geç ödeme olarak yansır ve kredi notunu düşürür. Ayrıca gecikme faiz de uygulanır. Ayrıca aşağıda belirtmiş olduğunuz oranlar sadece alınabilecek en alt tutarlardır. Yani banka öğrenci kredi kartının dönem tüm borcunu da asgari ödeme olarak kabul edebilir.

Kredi Kartı Limiti
Asgari Tutar Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Kredi Kartı Asgari Ödeme sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplama

Geliri olmayan veya tespit edilmeyen kişilere ilgili mevzuat gereğince banka inisiyatifinde en fazla 1.000 TL limit kredi kartı verilebilir. Öğrenciler de sigortalı olarak çalışmadıkları sürece geliri olmayan kişiler olarak kabul edildikleri için en fazla 1.000 TL limitli kredi kartı alabilir. Aktif sigortalı olarak çalışanlar ise ilk defa kredi kartı sahibi olacaklarsa kullanmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti belgeli gelirin en fazla 2 katı, ilk yıldan sonraki yıllarda ise kredi kartları toplam limiti belgelenebilir gelirlerinin en fazla 4 katı olabilir. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Kredi Kartı Limiti Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Öğrenci kredi kartlarına bankaların şubelerinden, bankaların internet sitelerinden, kredi kartı karşılaştırma sitelerinden veya telefon bankacılığı ile başvuruda bulunulabilir. Hangi seçenek ile başvuruda bulunulduğunun önemi olmadan, bankaya istediği evrakı teslim etmek zorunluluğu mevcut. (Not: Eğer banka ile daha önce bir çalışmanız oldu ise sadece tüketici sözleşmesini imzalamanız da yeterli olabilir.) 

Bankaların Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Detayları

Akbank - Exi26

Akbank tarafından sunulan, Axess özelliği gösteren Exi26 ile ilk yıl kart ücreti alınmıyor. Ancak daha sonra yıllık kart aidatı 20 TL olarak ücretlendirilmektedir. Öğrencilere özel, 12 taksit seçeneği ve +3 ay erteleme imkânı ile kolay bir alışveriş fırsatı sunuyor.

İş Bankası - İş’te Üniversiteli

Öğrencilerin en çok kullandığı kartlardan biri olan İş’te Üniversiteli kartı, Maximum özelliği göstermekte ve kart aidatı alınmamaktadır. Maksimum limit ilk aşamada 400 TL olarak belirlenmiş ancak ödemelerinizi her ay düzenli olarak yapmanız durumunda limit artırmak mümkün olabiliyor. 

TEB - ÜniversiTEB

Bonus özellikli bir kredi kartı olduğu için, Bonus üyesi iş yerlerinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda hafta içi 50 liralık bir harcama yaptığınızda hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanıyorsunuz. Bu avantaja ek olarak havale işlemlerinizi ücretsiz yapabilirsiniz.

Yapı Kredi - Play 

Öğrenci belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücret bedeli alınmamaktadır. Tüm World üye iş yerlerinde paun kazanımı sağlanabilir.

Garanti - Bonus Genç

Bonus özelliği gösteren Bonus Genç kart ile yıllık kart üyelik ücreti alınmaz. Gençlere yönelik kampanyalar açısından oldukça zengin bir kredi kartıdır. Yaygın ATM ağı sayesinde nakit ihtiyacınızı istediğiniz zaman giderebilirsiniz. 

Vakıf Bankası - Like

World özelliği gösteren Like kart ile World üyesi olan iş yerlerinde geçerli bütün kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Kredi kartının senelik 12 TL sabit ödemesi bulunuyor. Ancak ekstrelerinizi posta yoluyla değil de elektronik posta ile almayı tercih ederseniz bu ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ziraat Bankası – Genç Bankkart

Maximum kart özelliği çıkaran kredi kartıdır. Banka, öğrencilerden 5 yıl boyunca yıllık kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit vermektedir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan