Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

02.05.2016 Güncelleme: 16.08.2017
Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrencilerin birçoğu sabit bir geliri olmaması nedeniyle oldukça sık nakit sıkıntısı yaşamaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün bankalar öğrencilerin nakit sıkıntılarını çözmeye yönelik düşük limitli kredi kartı sunmaktadır. Bunun sebebi, bankaların üniversite öğrencilerini büyük potansiyele sahip müşteri grubu arasında görmelerinden kaynaklanmaktadır.  Öğrenciye kredi kartı veren bankaların güvenceleri ise öğrencilerin aile ve burs destekleridir.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Öğrencilere verilen bu kredi kartlarının limitleri oldukça düşüktür. Bu durum dezavantaj gibi görünse de aslında öğrenciler için büyük avantajdır. Çünkü bu sayede borçlanma kapasiteleri düşük ve kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda ödenecek olan faiz tutarları da en azından makul seviyelerde olacaktır. Bunların dışında öğrenciye yönelik kredi kartlarına ek indirimler, anlaşmalı yerlerde fırsatlar da sunulmaktadır. Ayrıca kredi kartının geç ödenmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranları hakkında daha detaylı almak ve hesaplama yapmak için "Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama" sayfamıza bakabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları Nelerdir?

 • 18 - 25 yaş arasında olmak, (25 yaş üst sınırını bazı bankalar 1-2 yaş esnetebilir.)
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi,
 • TC vatandaşı olmak, 
 • Tüketici sözleşmesini imzalamak,
 • Öğrenci belgesi, (Açık öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul edilmemektedir.)

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Ne kadar limitli bir karta sahip olabileceğinizi kredi kartı limit hesaplama aracımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.


Öğrenci Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci kredi kartlarına, bankaların şubelerinden, internetten kredi kartı başvurusu veya telefon bankacılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz. Hangi seçenek ile başvuruda bulunduğunuzun önemi olmadan, bankaya istediği evrakları teslim etmek zorundasınız. (Not: Eğer banka ile daha önce bir çalışmanız oldu ise sadece tüketici sözleşmesini imzalamanız da yeterli olabilir.) 

Bankaların Öğrencilere Yönelik Kredi Kartları 

Günümüzde öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ve en uygun kredi kredi kartları aşağıdaki gibi listelenmiştir. (Not: Belirtmiş olduğumuz kredi kartı özellikleri ve aidat tutarları 2016 yılı için geçerlidir. İlerleyen yıllarda bazı bankalar çeşitli şartlarında değişiklik yapabilir.)

 • İş Bankası – İş’te Üniversiteli, 
 • Garanti Bankası – Bonus Genç, 
 • HSBC – Campus, 
 • TEB – ÜniversiTEB, 
 • Yapı Kredi Bankası – Play, 
 • Axess – exi26, 
 • Ziraat Bankası – Genç Bankkart, 
 • Vakıfbank – Like

Akbank - Exi26: Akbank tarafından sunulan, Axess özelliği gösteren Exi26 ile ilk yıl kart ücreti alınmıyor. Ancak daha sonra yıllık kart aidatı 20 TL olarak ücretlendirilmektedir. Öğrencilere özel, 12 taksit seçeneği ve +3 ay erteleme imkânı ile kolay bir alışveriş fırsatı sunuyor.

İş Bankası - İş’te Üniversiteli: Öğrencilerin en çok kullandığı kartlardan biri olan İş’te Üniversiteli kartı, Maximum özelliği göstermekte ve kart aidatı alınmamaktadır. Maksimum limit ilk aşamada 400 TL olarak belirlenmiş ancak ödemelerinizi her ay düzenli olarak yapmanız durumunda limit artırmak mümkün olabiliyor. 

TEB - ÜniversiTEB: Bonus özellikli bir kredi kartı olduğu için, Bonus üyesi iş yerlerinin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Yıllık kart aidatı 6,9 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda hafta içi 50 liralık bir harcama yaptığınızda hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanıyorsunuz. Bu avantaja ek olarak havale işlemlerinizi ücretsiz yapabilirsiniz.

HSBC- Advantage Campus: Üniversite öğrencilerine en kolay kredi kartı veren banka HSBC’dir. Advantage kartların özelliklerini taşımaktadır. Yıllık kart ücreti 42 TL olarak belirlenmiştir. Kart limitinizi düzenli ödemeleriniz ile arttırma şansına sahipsiniz.

Yapı Kredi - Play: Yıllık kart ücreti 76 TL olarak belirlenmiş olup, 1.000 TL limitli kart avantajı sunmaktadır. Öğrenci belgenizi ibraz ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücret bedeli alınmamaktadır. 

Garanti - Bonus Genç: Bonus özelliği gösteren Bonus Genç kart ile yıllık kart üyelik ücreti alınmaz. Gençlere yönelik kampanyalar açısından oldukça zengin bir kredi kartıdır. Yaygın ATM ağı sayesinde nakit ihtiyacınızı istediğiniz zaman giderebilirsiniz. 

Vakıf Bankası - Like: World özelliği gösteren Like kart ile World üyesi olan iş yerlerinde geçerli bütün kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Kredi kartının senelik 12 TL sabit ödemesi bulunuyor. Ancak ekstrelerinizi posta yoluyla değil de elektronik posta ile almayı tercih ederseniz bu ücreti ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ziraat Bankası – Genç Bankkart: Maximum kart özelliği çıkaran kredi kartıdır. Banka, öğrencilerden 5 yıl boyunca yıllık kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit vermektedir. 

Yaptığımız araştırmalar sonucuna göre en çok tercih edilen kart, kullanıcıların aradığı kriterlere göre kart tercihleriniz değişkenlik göstermekle birlikte İş’te Üniversiteli ile ikinci sırada onu takip eden ise Yapı Kredi-Play karttır. Bankalar birbirleriyle rekabet etmek için bu kartların özelliklerini arttırmaktadırlar. 

 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin