Kredi Kartı Kullanımının Kredi Notuna Etkisi

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 22.04.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi notu, bir diğer ifadeyle kredi puanı, bireylerin banka ve finans kuruluşları ile aralarında gerçekleştirdiği her türlü mali işlem sonucunun, çeşitli analizler neticesinde sayısal bir veri haline getirilmesidir.

Türkiye’de finansal geçmiş KKB’de (Kredi Kayıt Bürosu) toplanmaktadır. Kredi notu öğrenilirken bir gelir elde edilebilmesi için Findeks adı altında kurumsallaştırılmıştır. Findeks, KBB tarafından İstanbul’da kurulan ve internet üzerinden hizmet veren bir platformdur.

Kredi notu hesaplama hakkında detaylı bilgi için kredi notu nasıl hesaplanır sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Bankalar, kredilerin zamanında ödenebilmesini sağlayabilmek için kredi talebinde bulunan müşteriler arasında çeşitli eliminasyonlara yönelirler. Müşterilerin bankalarla olan ilişkilerini gösteren kredi notu aracılığıyla bankalar, potansiyel müşterilerinin geçmişteki kredi kartı veya kredi borçlarını düzenli ödeyip ödeyemedikleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu sebepten dolayı bankalar için kredi notu, bireylere veya işletmelere kredi vermeden önce kredi talebinde bulunanların mali durumlarını incelerken kullandıkları bir çeşit referans notudur. 

Böylece bankalar, kredi talebinde bulunanları taşıdıkları riskler açısından bir sıralamaya koyarlar, verecekleri kredinin geri ödenme performansı hakkında bilgi sahibi olurlar ve kredi notu sayesinde daha doğru karar verirler. 

Kredi notunun kullanılma alanlarına dair daha fazla bilgi için kredi notu nedir, ne işe yarar yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Kredi Kartı Kullanımı ile Nasıl Yükseltilir?

Kredi alabilmek için kredi notu değerlerine bakılacak olursa; en kötü değer 1 olmak ile birlikte, en yüksek değer yani kredi almanızın en kolay olduğu değer 1900’dür. Kredi almanın daha kolay olacağı değerlere ulaşabilmek için kredi notu çeşitli yöntemlerle yükseltilebilir.

  1. Var olan borçların tümünü ödemek, otomatik ödeme talimatları vermek, kredi notunu yükseltmedeki ilk aşamadır.
  2. Tüm borçlar ödendikten sonra ise limiti ne olursa olsun çeşitli bankalardan kredi kartı edinilmelidir. Bu kredi kartının borçları her ay düzenli ve tam bir şekilde ödenirse kredi notu yükselecektir.
  3. Kredi kartı borcunun asgari tutarını değil, tüm dönem borcunu ödemek mevcut borcu azaltacağı için kredi notu daha hızlı yükselecektir.

Kredi notu nasıl yükseltilir öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et