HesapKurdu logo

Kredi Kartı Kullanımının Kredi Notuna Etkisi

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 22.04.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi notu, bir diğer ifadeyle kredi puanı, bireylerin banka ve finans kuruluşları ile aralarında gerçekleştirdiği her türlü mali işlem sonucunun, çeşitli analizler neticesinde sayısal bir veri haline getirilmesidir.

Türkiye’de finansal geçmiş KKB’de (Kredi Kayıt Bürosu) toplanmaktadır. Kredi notu öğrenilirken bir gelir elde edilebilmesi için Findeks adı altında kurumsallaştırılmıştır. Findeks, KBB tarafından İstanbul’da kurulan ve internet üzerinden hizmet veren bir platformdur.

Kredi notu hesaplama hakkında detaylı bilgi için kredi notu nasıl hesaplanır sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Bankalar, kredilerin zamanında ödenebilmesini sağlayabilmek için kredi talebinde bulunan müşteriler arasında çeşitli eliminasyonlara yönelirler. Müşterilerin bankalarla olan ilişkilerini gösteren kredi notu aracılığıyla bankalar, potansiyel müşterilerinin geçmişteki kredi kartı veya kredi borçlarını düzenli ödeyip ödeyemedikleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu sebepten dolayı bankalar için kredi notu, bireylere veya işletmelere kredi vermeden önce kredi talebinde bulunanların mali durumlarını incelerken kullandıkları bir çeşit referans notudur. 

Böylece bankalar, kredi talebinde bulunanları taşıdıkları riskler açısından bir sıralamaya koyarlar, verecekleri kredinin geri ödenme performansı hakkında bilgi sahibi olurlar ve kredi notu sayesinde daha doğru karar verirler. 

Kredi notunun kullanılma alanlarına dair daha fazla bilgi için kredi notu nedir, ne işe yarar yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Kredi Kartı Kullanımı ile Nasıl Yükseltilir?

Kredi alabilmek için kredi notu değerlerine bakılacak olursa; en kötü değer 1 olmak ile birlikte, en yüksek değer yani kredi almanızın en kolay olduğu değer 1900’dür. Kredi almanın daha kolay olacağı değerlere ulaşabilmek için kredi notu çeşitli yöntemlerle yükseltilebilir.

  1. Var olan borçların tümünü ödemek, otomatik ödeme talimatları vermek, kredi notunu yükseltmedeki ilk aşamadır.
  2. Tüm borçlar ödendikten sonra ise limiti ne olursa olsun çeşitli bankalardan kredi kartı edinilmelidir. Bu kredi kartının borçları her ay düzenli ve tam bir şekilde ödenirse kredi notu yükselecektir.
  3. Kredi kartı borcunun asgari tutarını değil, tüm dönem borcunu ödemek mevcut borcu azaltacağı için kredi notu daha hızlı yükselecektir.

Kredi notu nasıl yükseltilir öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.