HesapKurdu logo

KOBİ’ler İçin Kredi Kartı

Güncelleme: 07.02.2023
Yayımlama: 13.06.2016
Paylaş
İçindekiler

Türkiye’deki şirketlerin birçoğu KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) sınıfına girmektedir. Bankaların çıkarmış olduğu tıpkı bireylere özel kartlar gibi KOBİ’lere özel kredi kartları da bulunmaktadır. Bu yazımızda KOBİ olarak kredi kartı sahibi olmak için neler gerekir ve kartı nasıl alabilirim sorularının cevaplarını öğreneceğiz.

KOBİ Nedir?

Neredeyse her gün karşımıza çıkan şirketlerin %99’undan fazlasını KOBİ olarak nitelendiriyoruz. Peki, ismini sıklıkla duyduğumuz bu kelime ne anlama geliyor? KOBİ kelimesi küçük ve orta büyüklükte işletmeler olarak nitelendirilmektedir. Resmi tanıma göre, KOBİ’nin yıllık 250 kişiden az çalışanı olmalı ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 40 bin TL'yi aşmamalıdır.

"Bankaların işletme kredisi tekliflerine KOBİ kredisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz."

Kimler KOBİ Sayılır?

Resmi tanımda da belirtildiği gibi KOBİ’ler mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden oluşuyor. Bir işletmeyi KOBİ olması için bir kamu kurum ya da kuruluşun, işletmenin hisselerinin %25’inden fazlasına sahip olmaması gerekmektedir.

Mikro İşletmeler: Yıllık çalışan sayısının 10 kişiden az ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançodan herhangi birinin 1 milyon TL'nin altında olmalıdır.

Küçük İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 50 kişiden az ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançodan herhangi birinin 8 milyon TL'nin altında olmalıdır.

Orta Büyüklükteki İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançodan herhangi biri 40 milyon TL'nin altında olmalıdır.

Gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için ne kadar kredi çekebilirim  hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Neden Kredi Kartı?

Günümüzde bireyler arasında oldukça yoğun kullanım oranına sahip olan kredi kartları işletmeler arasında da oldukça yoğun talep görüyor. Peki, kredi kartı KOBİ’ler için neden kullanılmalıdır? Bu sorunun cevabı bankalara göre bazı farklılıklar gösterse de birkaç temel yararından bahsedebiliriz. 

  • KOBİ kredi kartları ile şirket harcamalarınızı bir yerde toplayarak, borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz,
  • Bankaların uyguladığı ekstra puan fırsatlarından ve bankalara göre farklılık gösteren çeşitli kampanyalardan yararlanabilirsiniz, 
  • Nakit çekme özelliğinden faydalanarak, acil finansal ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz 

KOBİ Kredi Kartını Nasıl Alırım?

İşletmenizin KOBİ olarak nitelendirilebilmesi için yukarıda saydığımız özellikleri taşıyorsanız ve işletmeniz için kredi kartı kullanımını bir fırsat olarak görüyorsanız neredeyse tüm bankalardan KOBİ kredi kartı alabilirsiniz. Size uygun kredi kartlarını kıyaslamak ve başvuruda bulunmak için ticari kredi kartı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.