HesapKurdu logo

Eşinizin Sicil Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Eşin Sicil Durumu Krediyi Nasıl Etkiler?

Evli çiftlerin kredi talepleri çekmek istedikleri kredi türüne, kredi miktarına, başvuru yapılan banka ya da finans kurumuna ve kredi notlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Konut kredisi kullanmak isteyen evli çiftlerin kredi talepleri bireysel olarak değil çift olarak değerlendirilir ve karar verilir. Yani konut kredisinde eşin kredi notu doğrudan kredi başvurusunu etkiler.

Eşi Yasal Takip Yaşayan Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Kredi talebinde bulunan tüketicinin eşi açık yasal takip yaşıyorsa ya da yakın zamanda yaşadıysa, genellikle düşük tutarlı ihtiyaç kredileri dışında kredi kullanamaz. Özellikle yüksek tutarlı konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri eşin yaşadığı bu problem nedeniyle onaylanmaz. Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak gelir olarak kabul edilir ve birlikte değerlendirilir. Bu nedenle eşin de kredi notuna ve kredi durumuna mutlaka bakılır.

Eşinin Kredi Borcu Olan Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Öncelikle eşin mevcutta devam eden bir kredisi olması ilgili kişinin kredi notunun iyi olduğunu gösterir. Burada dikkat edilecek nokta ortak hane geliri olacaktır. Aynı hanede ikamet eden eş dışında anne, baba, kardeş gibi aile bireylerinin de gelirleri konut kredilerinde ortak hane geliri olarak kabul edilir ve kredinin onaylanma ihtimalini yükseltir. İhtiyaç kredilerinde ortak hane geliri kabul edilmez; aile bireyleri krediye yalnızca kefil olabilir.

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Evli bireylerin çekmek istedikleri bazı kredi türlerinde yalnızca eşin kredi durumu değil eşin onay vermesi de önem taşır. Konut kredisi ya da mevcut evini teminat göstererek ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler evli olmaları durumunda, eşlerinin onaylarını gösteren muvafakatname (eş izni) almak zorundadırlar. İlgili yasal izni almayan kişilerin kredi işlemleri tamamlanamaz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için eş muvafakatnamesi yazımızı inceleyin.

esinizin-sicil-durumu-kredinizi-nasil-etkiler-500-330.jpg

Sonuç Olarak

Eşinizin kredi durumu ve kredi notu sizi kesinlikle etkiler ve düşük tutarlı kredi talepleriniz dışında kredi kullanmanızı engeller. Bu nedenle hem siz hem eşiniz düzenli ödemeler yaparak ve bankalar ile aktif çalışarak kredi notunuzun her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.