KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Eşinizin Sicil Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Güncelleme: 13.11.2018
Eşinizin Sicil Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Konut kredisi çekmek isteyenlerin eşinin banka sicil durumu yani KKB’si önemlidir. Bunun nedeni konut kredilerinde toplam hane halkı gelirine ve giderine göre kredi verilmesidir. Kredi alacak eşin banka sicil durumunda herhangi bir problem yoksa diğer eşin sicil durumunda güncel bir aksama olup olmadığına bakılır. Buna göre banka durum değerlendirmesi yaparak kredi talebini tahsis birimleri olumlu veya olumsuz sonuçlandırır. Eşlerin kredi borçlarının veya aksamalarının olması durumlarını açıklayalım:

Eşlerden birinin kredi borcu olması durumunda

Eşlerden birinin kredi borcu varsa banka toplam gelirden kredi borcunu düşerek kredi talebini değerlendirecektir. Gelir durumunuz istediğiniz kredi için yeterli dahi olsa banka kredi talebinizi riskli olarak görebilir. Bunun nedeni çekilen her kredinin bir risk durumu taşıması ve bankaların tahsislerinin buna göre değerlendirmesidir. Kredi borçlarınız varsa önemli olan ne kadar geliriniz olduğu değil ne kadarını belgeli olarak sunduğunuzdur.


Kredi sicili ile alakalı detaylı olarak bilgi almak için Kredi Sicili Nasıl Temizlenir yazımızı inceleyin.


Eşlerden birinin bankada güncel aksaması olması durumunda

Eşlerden birinin banklarda güncel aksaması mevcut ise kredi başvurusunda bulunmamanız faydalı olacaktır. Bunun nedeni banka kredi talebinizi ret edecek ve bu durum diğer bankalar tarafında görülebilecek olmasıdır. Bankalarda kredi talebeniz ret olması durumunda kredi siciliniz olumsuz olarak etkilenecektir. Bu durumlarda kredi güncel aksaması kapatılıp düzene girdikten sonra başvuru yapılması gereklidir.

Önemli olan bankalara bu kredi ödeyebileceğinizi geliriniz ve daha önceki banka çalışmalarınız ile sunmanızdır. Evi ipotek olarak veriyorum bankanın bir riski yok olarak durumu değerlendirmek, doğru bir yaklaşım değildir. Daha detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için Hesapkurdu.com adresini bakabilirsiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan