Eşinizin Sicil Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 30.09.2015

Eşin Sicil Durumu Krediyi Nasıl Etkiler?

Evli çiftlerin kredi talepleri çekmek istedikleri kredi türüne, kredi miktarına, başvuru yapılan banka ya da finans kurumuna ve kredi notlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Konut kredisi kullanmak isteyen evli çiftlerin kredi talepleri bireysel olarak değil çift olarak değerlendirilir ve karar verilir. Yani konut kredisinde eşin kredi notu doğrudan kredi başvurusunu etkiler.

Eşi Yasal Takip Yaşayan Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Kredi talebinde bulunan tüketicinin eşi açık yasal takip yaşıyorsa ya da yakın zamanda yaşadıysa, genellikle düşük tutarlı ihtiyaç kredileri dışında kredi kullanamaz. Özellikle yüksek tutarlı konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri eşin yaşadığı bu problem nedeniyle onaylanmaz. Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak gelir olarak kabul edilir ve birlikte değerlendirilir. Bu nedenle eşin de kredi notuna ve kredi durumuna mutlaka bakılır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 155 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Eşinin Kredi Borcu Olan Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Öncelikle eşin mevcutta devam eden bir kredisi olması ilgili kişinin kredi notunun iyi olduğunu gösterir. Burada dikkat edilecek nokta ortak hane geliri olacaktır. Aynı hanede ikamet eden eş dışında anne, baba, kardeş gibi aile bireylerinin de gelirleri konut kredilerinde ortak hane geliri olarak kabul edilir ve kredinin onaylanma ihtimalini yükseltir. İhtiyaç kredilerinde ortak hane geliri kabul edilmez; aile bireyleri krediye yalnızca kefil olabilir.

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Evli bireylerin çekmek istedikleri bazı kredi türlerinde yalnızca eşin kredi durumu değil eşin onay vermesi de önem taşır. Konut kredisi ya da mevcut evini teminat göstererek ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler evli olmaları durumunda, eşlerinin onaylarını gösteren muvafakatname (eş izni) almak zorundadırlar. İlgili yasal izni almayan kişilerin kredi işlemleri tamamlanamaz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için eş muvafakatnamesi yazımızı inceleyin.

esinizin-sicil-durumu-kredinizi-nasil-etkiler-500-330.jpg

Sonuç Olarak

Eşinizin kredi durumu ve kredi notu sizi kesinlikle etkiler ve düşük tutarlı kredi talepleriniz dışında kredi kullanmanızı engeller. Bu nedenle hem siz hem eşiniz düzenli ödemeler yaparak ve bankalar ile aktif çalışarak kredi notunuzun her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et