Konut Değer Artışı Hesaplama

Güncelleme: 19.09.2023 Yayımlama: 26.11.2015
Hesapkurdu

* GYODER'in raporuna göre 2010-2015 arası konut fiyat artışı ortlama yıllık %10,5 olarak gerçekleşmiş.
** 2010-2014 Enflasyon (TÜFE) ortlama %7,7 olarak gerçekleşti.

* Tüm bankaların kredi kartlarını karşılaştırmak ve anında başvurmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin.

Konut değer artışı hesaplama tablomuz, 2010-2015 yılları Türkiye geneli ortalama konut değer artışına göre hesaplama işlemi yapmaktadır. Hesaplamaya konu olan artış oranı Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER’in) 2010-2015 yılları konut değer artış verisinin ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Verilere göre Türkiye konut değer artış oranı 2010-2015 yılları arasında ortalama %10,5 olarak gerçekleşmiştir

Geçmiş yıl verileri kullanılarak gelecek yıl verilerinin öngörülmesi sizin de takdir edeceğiniz gibi tahmini olacaktır. Bu tabloyu oluşturmaktaki amacımız sadece konut sahibi olan ve yeni konut almak isteyenlere gelecek yıllardaki konut fiyatları hakkında bir öngörü sunmaktır. 

Nominal Fiyat Artışı Nedir?

Enflasyon farkından arındırılmamış maaş artışıdır. Yani, elinize gecen artış miktarıdır. Örneğin, 10.000 TL maaş aldığınızı ve iş yerinizin %20 zam yaptığını varsayalım. Bu durumda alacağınız 2.000 TL zam, enflasyonlu yani nominal zamdır. Zammınız ile maaşınızın  toplanması ise (10.000 TL + 2.000 TL =12.000 TL) nominal maaşınızdır. 

"KDV hakkında detaylı bilgi almak ve KDV hesaplama işlemi yapmak için aracımıza bakabilirsiniz."

Reel Fiyat Artış Nedir?

Reel artış, enflasyon etkisinden arındırılmış artıştır. Enflasyon etkisinden arındırılmasından dolayı gerçek artış (bugüne göre artış) olarak da tanımlayabiliriz. Örneğin, aylık 10.000 TL  gelir ile  5 tane ürün alıyorsunuz. Aylık geliriniz bir yıl sonra 12.000 TL'ye çıktı ancak, 5 tane ürünü almak için 10.000 TL değil, 11.000 TL harcamak zorunda kaldınız(%10 enflasyondan dolayı). Bu durumda aylık geliriniz 2.000 TL artmış olsa dahi reelde yani gerçekte 1.000 TL artmış oluyor. Geriye kalan 1.000 TL'niz aslında ürünlerin fiyatlarının artmasından dolayı oluşan enflasyon içerisinde eriyor.  Bu durumda reel zammınız ile maaşınızın  toplanması ise (10.000 TL + 1.000 TL =11.000 TL) reel maaşınız oluyor.

Tablodaki Enflasyon Oranının Bulunma Şekli

Tabloda otomatik olarak gelen enflasyon oranı 2010-2014 yılları arasında gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE’nin) ortalamasıdır. Tablomuz otomatik olarak gelen bu enflasyon oranı üzerinden reel artışı hesaplamaktadır. Enflasyon oranını siz de istediğiniz şekilde girerek reel artışı kendinize göre hesaplayabilirsiniz.

Hesaplama Tablomuzun Çalışma Şekli

Hesaplama tablomuz geçmiş yıl verilerine dayanarak bulmuş olduğumuz oranları sizin belirtmiş olduğunuz konut değeri ile her yıl katlamalı olarak bir hesaplama işlemi yapıyor. Tablomuzda otomatik olarak gelen “Yıllık Ortalama Değer Artış Yüzdesi” ve “Yıllık Ortalama Enflasyon Artışı" değerlerini siz de istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede kendi öngörmüş olduğunuz oranlar ile tahmini hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,5 Puan - 14 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy