Konut Değer Artışı Hesaplama

26.11.2015 Güncelleme: 19.10.2016
Konutun Şimdi Değeri
Yıllık Ortalama Değer Artış Yüzdesi
Yıllık Ortalama Enflasyon Artışı
Hesapla
* GYODER'in raporuna göre 2010-2015 arası konut fiyat artışı ortlama yıllık %10,5 olarak gerçekleşmiş.
** 2010-2014 Enflasyon (TÜFE) ortlama %7,7 olarak gerçekleşti.


Konut değer artışı hesaplama tablomuz, 2010-2015 yılları Türkiye geneli ortalama konut değer artışına göre hesaplama işlemi yapmaktadır. Hesaplamaya konu olan artış oranı Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER’in) 2010-2015 yılları konut değer artış verisinin ortalaması alınarak hesaplanmıştır. Verilere göre Türkiye konut değer artış oranı 2010-2015 yılları arasında ortalama %10,5 olarak gerçekleşmiştir

Geçmiş yıl verileri kullanılarak gelecek yıl verilerinin öngörülmesi sizin de takdir edeceğiniz gibi tahmini olacaktır. Bu tabloyu oluşturmaktaki amacımız sadece konut sahibi olan ve yeni konut almak isteyenlere gelecek yıllardaki konut fiyatları hakkında bir öngörü sunmaktır. 

Nominal Fiyat Artışı Nedir?

Enflasyon farkından arındırılmamış maaş artışıdır. Yani, elinize gecen artış miktarıdır. Örneğin, 1.000 TL maaş aldığınızı ve iş yerinizin %20 zam yaptığını varsayalım. Bu durumda alacağınız 200 TL zam, enflasyonlu yani nominal zamdır. Zammınız ile maaşınızın  toplanması ise (1.000 TL + 200 TL =1.200 TL) nominal maaşınızdır. 

"KDV hakkında detaylı bilgi almak ve KDV hesaplama işlemi yapmak için aracımıza bakabilirsiniz."

Reel Fiyat Artış Nedir?

Reel artış, enflasyon etkisinden arındırılmış artıştır. Enflasyon etkisinden arındırılmasından dolayı gerçek artış (bugüne göre artış) olarak da tanımlayabiliriz. Örneğin, aylık 1.000 TL  gelir ile  5 tane ürün alıyorsunuz. Aylık geliriniz bir yıl sonra 1.200 TL'ye çıktı ancak, 5 tane ürünü almak için 1.000 TL değil, 1.100 TL harcamak zorunda kaldınız(%10 enflasyondan dolayı). Bu durumda aylık geliriniz 200 TL artmış olsa dahi reelde yani gerçekte 100 TL artmış oluyor. Geriye kalan 100 TL'niz aslında ürünlerin fiyatlarının artmasından dolayı oluşan enflasyon içerisinde eriyor.  Bu durumda reel zammınız ile maaşınızın  toplanması ise (1.000 TL + 100 TL =1.100 TL) reel maaşınız oluyor.


Kredi ile ilgili hesaplama işlemi yapmak istiyorsanız, istediğiniz tutar ve vadeye göre hesaplama işleminizi kredi hesaplama aracımızdan yaparak bankaları karşılaştırabilirsiniz.


Tablodaki Enflasyon Oranının Bulunma Şekli

Tabloda otomatik olarak gelen enflasyon oranı 2010-2014 yılları arasında gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE’nin) ortalamasıdır. Tablomuz otomatik olarak gelen bu enflasyon oranı üzerinden reel artışı hesaplamaktadır. Enflasyon oranını siz de istediğiniz şekilde girerek reel artışı kendinize göre hesaplayabilirsiniz.

Diğer Hesaplama Araçlarımız

Kira artışı hesaplama için tıklayın »

KDV hesaplama için tıklayın »

Tüm hesaplama araçlarımıza ulaşmak için tıklayın »

Hesaplama Tablomuzun Çalışma Şekli

Hesaplama tablomuz geçmiş yıl verilerine dayanarak bulmuş olduğumuz oranları sizin belirtmiş olduğunuz konut değeri ile her yıl katlamalı olarak bir hesaplama işlemi yapıyor. Tablomuzda otomatik olarak gelen “Yıllık Ortalama Değer Artış Yüzdesi” ve “Yıllık Ortalama Enflasyon Artışı" değerlerini siz de istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede kendi öngörmüş olduğunuz oranlar ile tahmini hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Kredi Notu Rehberi