Sanal POS

Yayımlama: 12.10.2020 Güncelleme: 05.05.2021

Sanal POS Nedir?

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılmasını sağlayan bir ödeme sistemidir. Fiziksel alışveriş modelinde kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde kullanılan pos cihazlarının online alışverişe uyarlanmış hali olarak tanımlanabilir. Fiziki alışverişlerde kullanılan POS cihazı hakkında detaylı bilgiyi POS cihazı sayfamızı inceleyin.

Ticari Kredi Hesaplama

Sanal POS Nasıl Çalışır?

Sanal POS ile internetten yapılan alışverişlerde de mal veya hizmetin bedeli alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına aktarılır. Klasik alışverişten farklı olarak sanal POS ile yapılan internet alışverişlerinde alıcı ödeme ekranına bilgilerini girdikten sonra bu bilgiler bankaya iletilir ve bankanın onayının ardından ödeme tamamlanır. Güvenli alışveriş için alıcının telefonuna gönderilen kısa mesaj ile yapılan alışverişi onaylaması da istenir.

Online ödeme yöntemi Masterpass hakkında detaylı bilgiyi Masterpass sayfamızdan edinin. 

Sanal POS İnfografik

Sanal POS'a Nasıl Başvurulur?

Sanal POS için BDDK tarafından yetkilendirilen ödeme kuruluşları ile bankalara başvuru yapılabilir. Sanal POS ödeme sistemi almak isteyen e-ticaret sitelerinin öncelikle bazı şartları yerine getirmesi gerekir.

 • İlk olarak web sitesinin 128 bitlik SSL sertifikası sahibi olması gerekir. SSL sertifikası internet üzerinden yapılan işlemlerde veri güvenliği için gereklidir.
 • sanal POS tanımlanacak web sitesinde üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal prosedürleri gibi sözleşme ve metinler yer almalıdır.
 • Başvuru esnasında ise kimlik belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve ortaklık sözleşmesi gibi belgeler ibraz edilmelidir.
 • Başvurunun onaylanmasının ardından banka ya da ödeme kuruluşu tarafından gönderilen bilgiler sitedeki sanal POS modülü ile sisteme entegre edilir.
 • Bu işlemin ardından sitede kredi kartı ve banka kartı ile güvenli alışveriş yapılabilir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Sanal POS Başvuru Şartları

Sanal POS başvurusunda banka ve ödeme kuruluşlarının dikkat ettiği koşullar şunlardır:

 • web sitesinde herhangi bir erişim problemi olmamalıdır ve ödeme adımları sorunsuz şekilde çalışıyor olmalıdır
 • alışveriş ve bilgi güvenliği için SSL sertifikası alınmalıdır
 • ödeme ekranında kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneği bulunmalıdır
 • ödeme ekranında sanal pos alınan banka ya da kuruluşun logosu yer almalıdır
 • sitede alışveriş sepeti ile ürün kataloğu bulunmalıdır
 • sitede üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmeleri, iade ve iptal koşulları, gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası gibi sözleşme ve metinler açık şekilde yer almalıdır
 • sitede teslimat bilgileri açık şekilde yer almalıdır
 • sitede satıcının iletişim bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde bulunmalıdır
 • satış için yetkili kurumlardan alınan sertifika ve belgeler sitede yer almalıdır.

Sanal Pos Hizmeti Veren Banka ve Ödeme Kuruluşları

Sanal Akpos (Akbank) FinansWebPOS (QNB Finansbank)  V-POS 724 (Bakıfbank
POSNET (Yapı Kredi Bankası) Garanti Sanal POS (Garanti BBVA) Halkbank Sanal POS
DenizPOS (Denizbank) İş Bankası Sanal POS TEB Sanal POS 
Ziraat Bankası Sanal POS ING Bank Sanal POS Iyzıco
HepsiPay PayU iPara
PayNet TürkPOS PayTR

Sanal Pos Güvenli mi?

Evet, sanal POS güvenli bir ödeme sistemidir. BDDK tarafından yetkilendirilen banka ve ödeme kuruluşları sanal POS başvurularında öncelikle güvenli alışveriş ve kişisel verilerin korunması kapsamında gerekli prosedürlerin tamamlanmasını talep ederler. Bu şartları karşılamayan web siteleri sanal POS alamazlar. Bu sebeple sanal POS ile internet alışverişi fiziksel alışveriş kadar güvenlidir. İnternetten alışveriş yaptığınız sitenin güvenli olduğundan emin olmak için sitenin SSL güvenlik sertifikası sahibi olduğundan emin olmanız gerekir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et