İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

Güncelleme: 30.10.2017
İhtiyaç Kredisinde Yeniden Yapılandırma

Günümüzde artan ihtiyaçların etkisiyle tüketiciler bireysel veya kurumsal kredi çeşitlerinden birini kullanabilmektedir. Tatil, bayram, evlilik vs. gibi farklı kategoriler altında verilen bu krediler ihtiyaç kredisi ana başlığı altında toplanıyor. Kişisel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen fakat nakit sıkıntısı yaşayan kişiler, bankaların kendi politikalarına göre belirlemiş olduğu faiz oranları ve vade sürelerinden kendi bütçesine en uygun olan kampanyayı seçerek faydalanabilir. İhtiyaç kredisi kullanan müşteriler, ilerleyen zamanlarda bir takım sebeplerden dolayı kredi ödemelerinde sıkıntı yaşayabilir. Bu sebepler içinde kredi sahibinin planladığı kazancında değişiklik olması veya düşük faiz oranlarından faydalanma isteği yer almaktadır.

Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankanıza ihtiyaç kredinizin yapılandırılması için talepte bulunduğunuz zaman yapılandırma işleminiz resmi olarak başlayacaktır. Yeniden yapılandırma ile ilgili bankanızdan kullanmış olduğunuz kredinin vadesini, para birimini, ipotek durumunu ya da faiz gibi unsurlarını değiştirebilirsiniz. Yapılandırma işlemini kredi kullandığınız bankadan yapabileceğiniz gibi farklı bir banka ile anlaşarak da yapabilirsiniz.

Yapılandırma İşleminde Dikkat Edilecekler

Bu hususta dikkat etmeniz gereken noktalar kredinizi aldığınız an başlamaktadır. Öncelikle kredinizi alırken aldığınız kredinin faiz oranlarına ve sizden istenen dosya masraf tutarına dikkat etmelisiniz. Bankaların çıkarmış olduğu ek masrafları göz ardı etmemelisiniz. 

İhtiyaç kredinizi yapılandırırken bankalar, erken ödeme ihtimaline karşı kendilerini güvence altına alarak, bu gibi durumlarda erken ödeme cezası alabilirler. Erken ödeme cezası ile toplam ödeyeceğiniz tutarı karşılaştırmak daha doğru tercihler yapmanızı sağlayacaktır.

Kredinizi yapılandırırken faiz oranlarının ciddi oranda düşmesini beklemelisiniz. Aksi takdirde kredinizi yapılandırma işleminden kârlı çıkmak yerine daha büyük zararla çıkabilirsiniz. 

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.524 TL
Faiz Oranı%2,15
Aylık Taksit430 TL
Toplam Maliyet15.927 TL
Faiz Oranı%2,29
Aylık Taksit441 TL
Toplam Maliyet16.394 TL
Faiz Oranı%2,45
Aylık Taksit454 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Yapılandırmanın Avantajları ve Dezavantajları

İhtiyaç kredileri, konut kredileri gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli olmadığı için yapılandırma işlemlerinde çok fazla kâr sağlamamaktadır. Bankalar az önce anlattığımız gibi kredi yapılandırma işlemlerine karşı bazı önlemler almıştır. İlk aylarda tahsil edilen paranın çoğunu, anaparadan değil de faizlerden elde ettikleri için, bankalar ilk 1(bir) sene içinde büyük oranda kredi faizini temin eder. Bundan dolayı kısa vadeli ihtiyaç kredilerinde yapılandırma çok avantaj sağlamamaktadır.

Yapılandırma Sonrası Faiz Değişimleri

Kredi yapılandırma işlemi genellikle yaşadığınız ödeme sıkıntılarından dolayı taksit tutarınızı düşürüp, vade sürenizi uzatmak istediğinizde veya borcunuzu daha kısa surede ödemek istediğiniz durumlarda taksit tutarını artırıp, vade sürenizi kısaltmak için kullanılmaktadır. Bazen de kredi kullanıcıları kullandığı faiz oranından daha düşük bir faiz oranından faydalanmak istediğinde, bankalara yeniden yapılandırma talebinde bulunmaktadır. 

Sonuç olarak 

Unutulmamalıdır ki; erken ödeme cezaları ve ek masraflar, düşen faiz oranlarından edeceğiniz kâra engel olmakta hatta zarar etmenize sebep olabilmektedir. Bundan dolayı yapılandırmada düşen faiz oranlarını ve ek masrafları iyi analiz ederek, düşen faiz oranlarının ne ciddiyette olduğunu iyi kontrol etmeli ve kendinize en uygun tercihi yapmalısınız.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır