İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması ve Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme: 21.09.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

BDDK ‘nın 2019 yılında yaptığı mevzuat değişikliği ile birlikte kredi veren kurumların ihtiyaç kredisi ürünlerine vade sınırlaması getirmişti. 2021 Eylül ayında ise yine bir değişiklik yaparak, 50 bin TL üzerindeki ihtiyaç kredisi vadesini 24 ay, 50 bin TL altında kalan talepler için ise 36 ay vade olacak şekilde belirledi. 

Daha iyi anlamak için İhtiyaç kredisi dendiği zaman başlıca, Evlilik, Tatil, Borç Birleştirme, Eğitim, Eşya Alım ve Bireysel İpotekli (konut kredisi hariç) kredilerin tamamı kastedilmektedir. Bu kredi türlerinin tamamına yani ihtiyaç kredilerine, en fazla 36 ay vade imkanı ile kredi kullandırabiliyor. Yakın bir zamana kadar konut finans şirketleri ipotek olarak konut verilmesi şartı ile 120 ay vadeye kadar ipotekli ihtiyaç kredisini bir istisna olarak kullanılabiliyordu. Ancak, BDDK’nın devreye girmesi ile bu durumda değişerek, tüm kredi kurumlarında ihtiyaç kredisi türlerinde için en fazla 36 ay vade kuralı geçerli oldu.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması Hakkında Merak Edilen Sorular

1- İhtiyaç kredimi konut kredim ile birleştirerek vadesini uzatabilir miyim?

İhtiyaç kredisi vadeleri ile alakalı en fazla sorulan sorulardan birdir. BDDK’nın 2013 yılında yaptığı değişiklikten önce bazı kredi veren kurumların yaptığı, ancak günümüzde mevzuatların farklı olmasından dolayı yapılamayan bir işlemdir. Mevzuatlardaki farklılıkları, İhtiyaç kredisi 36 ay, konut kredisi 360 ay vade ile kullanabiliyor olması ve konut kredisinin vergilerden muaf (KKDF ve BSMV) olmasıdır.

2- Herhangi bir teminat vermem durumunda bankalar ihtiyaç kredisi vadesini uzatır mı?

Günümüzde ihtiyaç kredisi için ipotek dahi verilse mevzuatlar gereği kredi veren kurumlar 36 ay vadeyi geçemiyor. Ancak, İpotek değerinin %80’nine kadar geliriniz yetmesi durumunda verilecek olan kredi miktarı arttırabiliyor. Daha detaylı bilgi ve başvuru için ipotekli ihtiyaç kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

3- Birden fazla kredi ödememi birleştirerek vadeyi 36 aya uzatabilir miyim?

Bu işlemi yapmanızda mevzuatlar gereği herhangi bir engel yok. Ama bu işlem borç kapatma kredisi adı altında yeni bir kredi olacağı için başvurunuz, tekrardan incelenip değerlendirilecek. Yani, borç birleştirme kredisinden yararlanmak için kredi notunuzun düzgün tutmuş olmanız ve güncel SGK kaydınızın olması gerekiyor.

4- 36 ay vade ile başvuru yapmam durumunda daha fazla kredi alabilir miyim?

Kredi tahsis birimleri kredi talebinizi değerlendirirken temel olarak, aylık ödenecek kredi tutarı ve aylık gelirinizin oranlaması sonucunda karar alıyor. Bu değerlendirmede vadeyi uzattığınız zaman aylık kredi ödemeleriniz düşeceğinden dolayı, daha fazla kredi alabilirsiniz.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


5- İhtiyaç kredisinden vadeyi uzatmam durumunda daha fazla faiz ve vergi öder miyim?

Sadece ihtiyaç kredilerinde değil, tüm kredi çeşitlerinde vadeyi uzatmanız durumunda faiz ve vergi ödemeleriniz artmaktadır. Bunun nedeni, vadenin uzaması ile birlikte toplam faiz ödemenizin artması ve buna bağlı olarak faiz üzerinden alınan vergilerinde artmasıdır. Birde vade uzaması teminat süresini de uzatacağından dolayı, sigorta ödeminiz de doğal olarak artacaktır. Katılım bankalarının bireysel ihtiyaçlar için sunduğu ihtiyaç finansmanı hakkında detaylı bilgi almak için ihtiyaç finansmanı nedir, şartları nelerdir sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et