Çiftçi ve Tarım Kredisi

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 05.07.2018 | Okuma Süresi: 3 dk.

Çiftçi ve tarım kredisi, bankalar tarafından çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları elektrik, su giderleri ve hasat zamanı oluşabilecek ihtiyaçları karşılamalarına yönelik sundukları kredilerdir. Bu krediler çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik olup her bir paket için farklı şart ve hesaplamalar mevcuttur.

Çiftçi ve Tarım Kredisi Veren Bankalar 2022

Banka AdıÜrün Adı
Şekerbank
Tarımsal İşletme Kredileri
Ziraat BankasıTaksitli Tarım Destek Kredisi
DenizbankTarım Kredisi
İş BankasıTarım ve Çiftçiye Özel Krediler
QNB FinansbankTarım ve Çiftçi Kredileri
VakıfbankTarım Bankacılığı
TEBÇiftçiye Özel
AkbankTarım Bankacılığı Kredileri

*Tabloda listelenen bankalar, aramalarda tarım kredi ürünleri ile öne çıkan bankalardır. Belirtilen krediler birçok tarımsal ihtiyaç için çeşitli ödeme planı seçenekleriyle sunuluyor.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Tarım ve Çiftçi Kart Veren Bankalar 2022

Banka AdıÜrün Adı
Şekerbank Kredi Kartı
Hasat Kart
Ziraat Bankası Kredi Kartı
Bankkart Başak
QNB Finansbank Kredi KartıCardFinans TarımKart
Vakıfbank Kredi Kartı
TarımKart
TEB Kredi Kartı
Harman Kart
Yapı Kredi Kredi KartıVerimli Kart
Denizbank Kredi KartıÇiftçi Kart
Akbank Kredi KartıTarım Kart
Fibabanka Kredi KartıTarımKart
Kuveyt Türk Kredi KartıTohum Kart

Çiftçiler için kredi ürünlerinin yanında tarıma yönelik hazırlanan kart seçenekleri de mevcut. Tarım alanında kullanılmak üzere öne çıkan bazı kredi kartları ise yukarıdaki tabloda yer alıyor.

Tabloda yer alan linkler üzerinden ilgili bankaların kredi kartı başvuru sayfalarına giderek tarım kart hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Çiftçi ve Tarım Kredisi İnfografik

Tarım ve Çiftçi Kredisi Hesaplama

Tarım kredisinde kullanılacak vade 3-60 ay arasında değişirken kullanılabilecek tutar ise bankadan seçilen kredi ürününe göre değişir. Tarla kredisi hesaplaması yaparken kredi tutarının yanında talep edilen kredi miktarının binde beşi oranındaki dosya masrafını ve sigorta giderlerini de eklemek gerekir. Tarla kredisi hakkında detaylı bilgi için tarla kredisi yazımızı ziyaret edin.

Bankaların çiftçilere özel sunduğu kredilerden yararlanmak için gerekli olan çiftçi kayıt belgesi hakkında detaylı bilgi için çiftçi belgesi nasıl alınır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2022

Tarım ve çiftçi kredileri oldukça çeşitlidir. Hasat kredileri, arazi alımına yönelik kredi, seracılık ve hayvancılık kredileri bunlardan bazılarıdır. 

Hasat kredileri genel olarak hasat edilen tarım ürününün mevsimine göre yıllık olarak ödeme yapılacak şekilde hesaplanır. Tarım ve çiftçi kredisi faiz oranları kredi ürünlerinin çeşitliliği ve özel hesaplamalar içermesi sebebiyle oldukça değişkendir.

2022 yılı tarım ve çiftçi kredisi faiz oranlarını öğrenmek için en doğru yol tarım kredisi veren bankalar üzerinden sorgulama ve karşılaştırma yapmaktır. Ayrıca hayvancılıkla uğraşan kişiler büyükbaş, küçükbaş ya da kümes hayvanlarını devlet destekli hayvan hayat sigortası ile güvence altına alabilir. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.503 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 1.875 TL
Toplam Maliyet 22.864 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.897 TL
Toplam Maliyet 23.590 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.957 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Tarım ve Çiftçi Kredisi Şartları

  • Tarımsal olarak bir faaliyette bulunulması,
  • Kredi yeterliliğine sahip olunması,
  • Teminat gösterilebilmesi,
  • Ürünün ve teminatların sigortalanmasının kabul edilmesi, 

İstisnaları olabilmekle birlikte yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlar tarımsal nitelikli kredi kullanımlarında talep edilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı
  • Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi),
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, vb.)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço ile faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu,

Başvurulan bankaya göre ek belgeler istenmekle birlikte, tarım ve çiftçi kredisine başvurulması durumunda yaklaşık olarak yukarıda belirtilen belgeler tüm bankalar tarafından talep edilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi’nde Kredi Notu Değerlendiriliyor mu?

Doğrudan devlet kanalı ile teşvik niteliğinde verilen krediler haricinde tüm kredi başvurularında bankalar, kredi notu değerlendirmesi yapar. Ancak teminat olması durumunda özellikle tarım kredilerinde bankalar daha esnek davranabilir. Ayrıca teşvik nitelikli kredilerde bile bazı durumlarda kredi notu değerlendirmesi yapabilir. Daha detaylı bilgi için kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et