Çiftçi ve Tarım Kredisi

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 05.07.2018 | Okuma Süresi: 3 dk.

Çiftçi ve tarım kredisi, bankalar tarafından çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde kullandıkları elektrik, su giderleri ve hasat zamanı oluşabilecek ihtiyaçları karşılamalarına yönelik sundukları kredilerdir. Bu krediler çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik olup her bir paket için farklı şart ve hesaplamalar mevcuttur.

Çiftçi ve Tarım Kredisi Veren Bankalar 2021

Banka AdıÜrün Adı
Şekerbank
Tarımsal İşletme Kredileri
Ziraat BankasıTaksitli Tarım Destek Kredisi
DenizbankTarım Kredisi
İş BankasıTarım ve Çiftçiye Özel Krediler
QNB FinansbankTarım ve Çiftçi Kredileri
VakıfbankTarım Bankacılığı
TEBÇiftçiye Özel
AkbankTarım Bankacılığı Kredileri

*Tabloda listelenen bankalar, aramalarda tarım kredi ürünleri ile öne çıkan bankalardır. Belirtilen krediler birçok tarımsal ihtiyaç için çeşitli ödeme planı seçenekleriyle sunuluyor.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Tarım ve Çiftçi Kart Veren Bankalar 2021

Banka AdıÜrün Adı
Şekerbank Kredi Kartı
Hasat Kart
Ziraat Bankası Kredi Kartı
Bankkart Başak
QNB Finansbank Kredi KartıCardFinans TarımKart
Vakıfbank Kredi Kartı
TarımKart
TEB Kredi Kartı
Harman Kart
Yapı Kredi Kredi KartıVerimli Kart
Denizbank Kredi KartıÇiftçi Kart
Akbank Kredi KartıTarım Kart
Fibabanka Kredi KartıTarımKart
Kuveyt Türk Kredi KartıTohum Kart

Çiftçiler için kredi ürünlerinin yanında tarıma yönelik hazırlanan kart seçenekleri de mevcut. Tarım alanında kullanılmak üzere öne çıkan bazı kredi kartları ise yukarıdaki tabloda yer alıyor.

Tabloda yer alan linkler üzerinden ilgili bankaların kredi kartı başvuru sayfalarına giderek tarım kart hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Çiftçi ve Tarım Kredisi İnfografik

Tarım ve Çiftçi Kredisi Hesaplama

Tarım kredisinde kullanılacak vade 3-60 ay arasında değişirken kullanılabilecek tutar ise bankadan seçilen kredi ürününe göre değişir. Tarla kredisi hesaplaması yaparken kredi tutarının yanında talep edilen kredi miktarının binde beşi oranındaki dosya masrafını ve sigorta giderlerini de eklemek gerekir.

Bankaların çiftçilere özel sunduğu kredilerden yararlanmak için gerekli olan çiftçi kayıt belgesi hakkında detaylı bilgi için çiftçi belgesi nasıl alınır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2021

Tarım ve çiftçi kredileri oldukça çeşitlidir. Hasat kredileri, arazi alımına yönelik kredi, seracılık ve hayvancılık kredileri bunlardan bazılarıdır. 

Hasat kredileri genel olarak hasat edilen tarım ürününün mevsimine göre yıllık olarak ödeme yapılacak şekilde hesaplanır. Tarım ve çiftçi kredisi faiz oranları kredi ürünlerinin çeşitliliği ve özel hesaplamalar içermesi sebebiyle oldukça değişkendir.

2021 yılı tarım ve çiftçi kredisi faiz oranlarını öğrenmek için en doğru yol tarım kredisi veren bankalar üzerinden sorgulama ve karşılaştırma yapmaktır. Ayrıca hayvancılıkla uğraşan kişiler büyükbaş, küçükbaş ya da kümes hayvanlarını devlet destekli hayvan hayat sigortası ile güvence altına alabilir. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 19.993 TL
Faiz Oranı %1,35
Aylık Taksit 553 TL
Toplam Maliyet 19.953 TL
Faiz Oranı %1,34
Aylık Taksit 552 TL
Toplam Maliyet 20.386 TL
Faiz Oranı %1,45
Aylık Taksit 564 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Tarım ve Çiftçi Kredisi Şartları

  • Tarımsal olarak bir faaliyette bulunulması,
  • Kredi yeterliliğine sahip olunması,
  • Teminat gösterilebilmesi,
  • Ürünün ve teminatların sigortalanmasının kabul edilmesi, 

İstisnaları olabilmekle birlikte yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlar tarımsal nitelikli kredi kullanımlarında talep edilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı
  • Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi),
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, vb.)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço ile faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu,

Başvurulan bankaya göre ek belgeler istenmekle birlikte, tarım ve çiftçi kredisine başvurulması durumunda yaklaşık olarak yukarıda belirtilen belgeler tüm bankalar tarafından talep edilir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi’nde Kredi Notu Değerlendiriliyor mu?

Doğrudan devlet kanalı ile teşvik niteliğinde verilen krediler haricinde tüm kredi başvurularında bankalar, kredi notu değerlendirmesi yapar. Ancak teminat olması durumunda özellikle tarım kredilerinde bankalar daha esnek davranabilir. Ayrıca teşvik nitelikli kredilerde bile bazı durumlarda kredi notu değerlendirmesi yapabilir. Daha detaylı bilgi için kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin.

Genç Çiftçi Hibe Kredi Desteği

Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2016 ile 2018 yılları arasında gerekli şartları taşıyan çiftçilere 30 bin TL Hibe kredi veriliyor. 2021 yılı içinde Genç Çiftçi Projesi kapsamında sağlanan destekler Tarım Bakanlığı internet sitesi üzerinden veya Ziraat Bankası “Genç Çiftçi Akademisi” sayfası üzerinden takip edilebilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et