HesapKurdu logo

İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 20.11.2023
Yayımlama: 25.04.2019
Paylaş
İçindekiler

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmayıp prim ödemesini kendisi yaparak, kişilerin uzun vadeli sigorta koşullarına ve diğer sigorta çeşitlerine katılmasını sağlayan sigorta türüdür.  

Ne Zaman Emekli Olurum Emekli Promosyonu Ne Kadar

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta türünden;

 • Zorunlu sigortayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
 • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan,
 • Sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık maaşı olmayan,
 • 18 yaşını dolduran,

kişiler yararlanabilir.

Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmektedir. 

Ev hanımları emekli olabilir mi sorusunun cevabı Ev Hanımlarına Emeklilik yazımızda.

İlk Kez İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak İsteyenlerin Ne Yapması Gerekir?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenler;

 • İkametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine, örneğin Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile başvurmaları gerekmektedir. 
 • Sigorta Giriş Bildirgesinde, sigorta sahibi olmak isteyen kişilerin kişisel bilgileri ve ikamet adresi yer almaktadır. 
 • Başvuru formunda belirtilen, Sosyal Güvenlik Sicil Numarası turkiye.gov.tr adresinden “Kurumlar” menüsü altından Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne tıklayıp sunulan hizmetlerden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespitini açarak öğrenilebilir.

İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilir mi öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

İsteğe Bağlı Sigortayı Yeniletmek İçin Ne Gerekir?

İsteğe Bağlı Sigortasını yenilemek isteyenlerin, talep dilekçesi ile başvurmaları yeterli olacaktır. 

Sigorta başvurularının Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılması gerekir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Başlar?

İsteğe Bağlı Sigorta, müracaatın kurum kayıtlarına iletilmesi durumunda başlar. Sigortasını iptal etmek isteyenler sigorta kapattırma işlemini ilgili kuruma iletmesi gerekir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Biter?

İsteğe bağlı sigorta;

 • İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden,
 • Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,
 • Ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren biter. 

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32'sidir. Bunun %20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, %12'si genel sağlık sigortası primidir. 

İsteğe bağlı sigorta sahipleri primleri, ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi’nde kendileri de belirleyebilir. Eğer ödenecek olan sigorta primleri giriş belgesinde belirtilmemişse primler alt sınır üzerinden baz alınır. Primlerini azaltmak veya artırmak isteyenler ilgili kuruma isteklerini ilettikten sonra primlerindeki değişiklik sözleşmelerinde belirtilir. 

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler sigortalılığın devamı için belirli bir süre prim tutarlarını ödeyemez ise sigortalılığın sona ermesi gibi bir durum ortadan kaldırılmıştır. Sigortalının ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemezse o aya ait primini ödeme imkânı olmayacak, 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkânı ve talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandırılmayacaktır. 

İsteğe bağlı sigorta sahibinin vefatı durumunda isteğe bağlı sigorta sahibinin eşi, çocuğu, anne babası gibi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Bağlanacak aylık, 9.000 gün prim ödemiş kabul edilerek hesaplanır.

Bireysel emeklilik başvurusu hakkında bilgi almak için bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyerek Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta ödeyen bir kişi aşağıdaki şartları karşıladığında emekli olabilir: 

 • İlk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihi ve öncesi olan kişiler 10 yıllık sigorta süresi ve 3.600 gün prim ödeyerek,
 • İlk sigorta giriş tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihi arasında olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4.500 gün prim ödemesi yaparak,
 • İlk sigorta giriş tarihleri 01.05.2008 tarihi ve sonrası olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 63 yaş ve 5.400 gün prim ödemesi yaparak,
 • Normal emeklilik için Ek 5 tarım pim ödemesi gerçekleştiren kişiler 7.200 gün prim ödemesi yaparak,
 • İsteğe bağlı BAĞ-KUR (4B) kişiler normal emeklilik için 9.000 gün prim ödemesi yaparak,
 • Ev hanımları 9.000 gün prim ödemesi yaparak.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.