İsteğe Bağlı Sigorta Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 29.03.2021 Yayımlama: 25.04.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

İsteğe bağlı sigorta, hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmayıp prim ödemesini kendisi yaparak, kişilerin uzun vadeli sigorta koşullarına ve diğer sigorta çeşitlerine katılmasını sağlayan sigorta türüdür.  

Ne Zaman Emekli Olurum Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta türünden;

 • Zorunlu sigortayı gerektirecek şekilde çalışmayan,
 • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan,
 • Sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık maaşı olmayan,
 • 18 yaşını dolduran,

kişiler yararlanabilir.

Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşları isteğe bağlı sigortadan faydalanabilmektedir. 

Ev hanımları emekli olabilir mi sorusunun cevabı Ev Hanımlarına Emeklilik yazımızda.

İlk Kez İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırmak İsteyenlerin Ne Yapması Gerekir?

İlk kez isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenler;

 • İkametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik merkezlerine, örneğin Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile başvurmaları gerekmektedir. 
 • Sigorta Giriş Bildirgesinde, sigorta sahibi olmak isteyen kişilerin kişisel bilgileri ve ikamet adresi yer almaktadır. 
 • Başvuru formunda belirtilen, Sosyal Güvenlik Sicil Numarası turkiye.gov.tr adresinden “Kurumlar” menüsü altından Sosyal Güvenlik Kurumu menüsüne tıklayıp sunulan hizmetlerden 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespitini açarak öğrenilebilir.

İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilir mi öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


İsteğe Bağlı Sigortayı Yeniletmek İçin Ne Gerekir?

İsteğe Bağlı Sigortasını yenilemek isteyenlerin, talep dilekçesi ile başvurmaları yeterli olacaktır. 

Sigorta başvurularının Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılması gerekir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Başlar?

İsteğe Bağlı Sigorta, müracaatın kurum kayıtlarına iletilmesi durumunda başlar. Sigortasını iptal etmek isteyenler sigorta kapattırma işlemini ilgili kuruma iletmesi gerekir. 

İsteğe Bağlı Sigorta Ne Zaman Biter?

İsteğe bağlı sigorta;

 • İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden,
 • Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,
 • Ölen sigortalının ölüm tarihinden itibaren biter. 

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın %32'sidir. Bunun %20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, %12'si genel sağlık sigortası primidir. 

İsteğe bağlı sigorta sahipleri primleri, ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Belgesi’nde kendileri de belirleyebilir. Eğer ödenecek olan sigorta primleri giriş belgesinde belirtilmemişse primler alt sınır üzerinden baz alınır. Primlerini azaltmak veya artırmak isteyenler ilgili kuruma isteklerini ilettikten sonra primlerindeki değişiklik sözleşmelerinde belirtilir. 

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler sigortalılığın devamı için belirli bir süre prim tutarlarını ödeyemez ise sigortalılığın sona ermesi gibi bir durum ortadan kaldırılmıştır. Sigortalının ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemezse o aya ait primini ödeme imkânı olmayacak, 12 ay geçmedikçe diğer aylara ait primlerini gecikme zammı ile ödenmesi imkânı ve talep veya ölüm dışında isteğe bağlı sigortalılık sonuçlandırılmayacaktır. 

İsteğe bağlı sigorta sahibinin vefatı durumunda isteğe bağlı sigorta sahibinin eşi, çocuğu, anne babası gibi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Bağlanacak aylık, 9.000 gün prim ödemiş kabul edilerek hesaplanır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ödeyerek Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta ödeyen bir kişi aşağıdaki şartları karşıladığında emekli olabilir: 

 • İlk sigorta giriş tarihi 08.09.1999 tarihi ve öncesi olan kişiler 10 yıllık sigorta süresi ve 3.600 gün prim ödeyerek,
 • İlk sigorta giriş tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihi arasında olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4.500 gün prim ödemesi yaparak,
 • İlk sigorta giriş tarihleri 01.05.2008 tarihi ve sonrası olan kişiler yaş haddinden emeklilik için 63 yaş ve 5.400 gün prim ödemesi yaparak,
 • Normal emeklilik için Ek 5 tarım pim ödemesi gerçekleştiren kişiler 7.200 gün prim ödemesi yaparak,
 • İsteğe bağlı BAĞ-KUR (4B) kişiler normal emeklilik için 9.000 gün prim ödemesi yaparak,
 • Ev hanımları 9.000 gün prim ödemesi yaparak.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et