TAŞIT KREDİSİ HESAPLAMA

Taşıt Kredisi Çeşitleri

Güncelleme: 31.10.2017
Taşıt Kredisi Çeşitleri

Taşıt kredisi altında birden fazla kredi çeşidi bulunmaktadır. İhtiyacınız olan kredi türünü belirledikten sonra, kullanacağınız kredi türünün özelliklerini ve sizin için ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu inceleyebilirsiniz.

Sıfır Kilometre Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi türleri içinde en çok başvurulan kredi türlerinden biri sıfır kilometre taşıt kredisidir. Bankalar tarafından istenen koşulları sağladığınız durumda taşıt kredisi kullanabilirsiniz.

Başvurunuz onaylanmış olsa bile satın almak istediğiniz taşıt bedelinin tamamı için kredi kullanamazsınız. Bankaların taşıt kredisi için sunduğu azami kredi tutarı, taşıtın fatura bedelinin 50 bin TL ve altında olduğu araçlar için %70’ini, 50 bin TL ve üzeri araçlar için de  %50’sini geçemez. 

Bankalar kredi karşılığında kasko sigortası yaptırmanızı isteyebilir, ancak bu durum bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Yani her bankada sigorta zorunluluğu bulunmamakla birlikte sigortanızı kredi kullandığınız bankada yaptığınızda faiz oranı ve diğer masrafların indiriminden yararlanmanız da mümkündür.

İkinci El Taşıt Kredisi

Kullanıcılar tarafından satışa sunulan ikinci el araç, otomobil ve taşıt alımında kullanılabilen bireysel tüketici kredisine ikinci el taşıt kredisi adı verilmektedir. İkinci el araçların değeri aracın kasko değeri esas alınarak hesaplanmakta olup, size verilecek azami kredi tutarı 50 bin TL ve altında olan araçlar için %70, 50 bin TL ve üzeri olan araçlar için %50 uygulanmaktadır

                          “Taşıt kredisi hesaplama aracımıza ulaşmak isterseniz tıklayın»

Ticari Taşıt Kredisi

Ticari taşıt kredisi almanızın ilk koşulu ticari sicil kaydınız bulunduğu bir firma sahibi olmanız gerekmektedir. Ticari taşıt kredisi kullanan firma, aktif olarak faaliyetlerine devam ediyor olmalıdır. Ticari taşıt kredisi; minibüs, kamyonet, tır, otobüs, kamyon, panelvan, otomobil gibi taşıtları kapsamaktadır. İş makineleri kesinlikle ticari taşıt kapsamına girmemektedir. Ticari taşıt kredisine başvuru koşulları bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle imza sirküleri, vergi levhası ve firmanın bağlı olduğu ticaret odası kaydı gerekmektedir.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,27 1.503 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Motosiklet Kredisi

Motosiklet kredisi her bankada bulunmamaktadır. Motosiklet kredisi mevcut olan her bankanın vade ve faiz oranı ile kredi kullanacağınız motosiklet modelleri de değişkenlik göstermektedir. Alınacak motosiklet sıfır kilometre ise proforma faturası, ikinci el ise ruhsat fotokopisi, nüfus cüzdanı, gelir belgesi gibi evraklar gerekmektedir.

Aracınız 10 yıllık bakım masrafını hesaplamak istiyorsanız, "Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama" aracımıza bakabilirsiniz.

Tekne Kredisi

Tekne kredisi kullanmak isteyenler öncelikle satın almak istedikleri tekneye ait satıcı firmadan proforma fatura istemelidir. Bankalar başvurunuzdan sonra hakkınızda kredi soruşturması süreci başlatmaktadır. Bunun sonucunda kredi ortalamanız yeterli seviyedeyse kredi başvurunuzu onaylayacaktır. Fakat her banka tekne kredisi vermediği için başvuru yapmadan önce tekne kredisi veren bankaları araştırmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 

Taşıt Kredisi için Gerekli Olan Belgeler

  • Nüfus cüzdanı,
  • Gelir belgesi,
  • Araç üzerinde herhangi bir borç olmadığını gösteren bir yazı, 
  • Aracın trafikten çekilme kaşesinin vurulmadığını gösteren bir belge,
  • 2. el araç alımında (10 yaşa kadar) aracın ruhsatı
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan