İzmirim Kart

Güncelleme: 27.02.2019

İzmirim Kart, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma başta olmak üzere pek çok hizmeti bünyesinde toplayan bir ödeme kartıdır.

İzmirim Kart Nerelerde Kullanılır?

İzmirim Kart, İzmir şehri içerisinde olan tüm metrolarda, tüm otobüslerde, banliyö istasyonlarında, vapur iskele turnikelerinde ve tüm İzban binişlerinde faydalanılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Otoparklar, Bisim, Teleferik, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi birçok hizmete de İzmirim Kart geçerli olmaktadır. 

İstanbulkart, Ankarakart ve Bursakart hakkında da bilgi almak istiyorsanız ilgili kartın sayfasını ziyaret edin.

İzmirim Kart Kulanım Detayları Nelerdir?

İzmirim Kart kullanım detayları aşağıdaki gibidir. Bunlar;

 • İzmirim Kart’tan alınacak tutar mesafeden ve zaman aşımından dolayı farklılık göstermektedir.
 • İzmirim Kart’ta bir biniş ücreti tam, öğrenci ve 60 yaş, öğretmen, personel ve bilet 35 olmak üzere farklı tariflerde farklı fiyatlandırılmaktadır. 
 • İzmirim Kart kullanım tutarı tarifeler üzerinde değişiklik göstermektedir. A, B,C,D,E,F,G,H,I olmak üzere toplam 9 adet tarife bulunmaktadır. 
 • En kısa mesafelerin bulunduğu A tarifesinde; tam bilet 3,00 TL, öğrenci ve 60 yaş bilet 1,80 TL, öğretmen 2,50 TL, Bilet 35 ve personel ulaşım kart tutarı ise 1 kontördür. A tarifesini kullanan kullanıcılar 90 dakika içerisinde 2. Ve sonraki tüm binişler, biniş fiyatına dahildir. 
 • B tarifesinde; tam bilet 3,00 TL, öğrenci ve 60 yaş bilet 1,80 TL, öğretmen 2,50 TL, Bilet 35 ve personel ulaşım kart tutarı ise 1 kontördür. B tarifesini kullanan kullanıcıların aktarma hakkı yoktur.
 • D tarifesinde; tam bilet 6,00 TL, öğrenci ve 60 yaş bilet 3,50TL, öğretmen 4,25 TL, Bilet 35 ve personel ulaşım kart tutarı ise 2 kontördür. D tarifesini kullanan kullanıcıların aktarma hakkı yoktur.
 • E tarifesinde; tam bilet 3,00 TL, öğrenci bilet 0,45 TL, öğretmen 2,50 TL, 60 yaş bilet 1,80 TL, Bilet 35 ve personel ulaşım kart tutarı ise 1 kontördür. E tarifesini kullanan kullanıcıların aktarma hakkı vardır ve bu tarife yerleşke tarifesidir.
 • G tarifesinde; tam bilet 6,00 TL, öğrenci ve 60 yaş bilet 6,00 TL, öğretmen 6,00 TL, Bilet 35 ve personel ulaşım kart tutarı ise 2 kontördür. G tarifesini kullanan kullanıcıların aktarma hakkı yoktur ve bu tarife havaalanı tarifesidir.

İzmirim Kart Çeşitleri Nelerdir?

İzmir içerisinde kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkartılan İzmirim Kart kullanan kişiye göre çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Bunlar;

Bilet 35

Bilet 35, yetkili bayilerden satın alınabilen, tekrar tekrar dolum işlemi yapılamayan, kişiselleştirilmemiş olan bilet türüdür. İzmir şehri dışından gelenlerin sıklıkla tercih ettiği kart Bilet 35’tir. Bu sayede kişiselleştirilme işlemi olmadan şehir içerisinde ulaşım araçlarını kullanabilmektedirler. Bilet 35’in geçerlilik süresi bulunmaktadır ve bu biletin ilk kullanım tarihinden itibaren 35 gündür. Bilet yetkili bayilerden temin edilebilir. İlçelerde, iki farklı bilette bulunan kontörler birleştirilip kullanılamaz. Bilet ile makbuz alınması ve kullanım süresince makbuzların saklanması gerekmektedir. Kullan-At bilet olan Bilet 35 ücreti 1,10 TL olarak belirlenmiştir. 3,5 ve 10 binişlik olmak üzere çeşitleri de vardır. Bilet 35’in aktarma hakkı yoktur.

Öğrenci Kartı

Öğrenci kartı, örgün öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere verilen ulaşım kartıdır. Bu kart sayesinde öğrenciler ulaşımlarını indirimli bir şekilde karşılamaktadırlar. Öğrenci kartını aşağıdaki listede belirtilen öğrenciler kullanabilmektedir. Bunlar;

 • Resmi ve Özel Eğitim Kurumlarında kayıtlı olup eğitim alan öğrenciler,
 • Açık İlköğretim ve Açık Öğretim Lisesi öğrencileri (12 dönem dâhil),
 • Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim görüp 3308 sayılı kanuna göre öğrencilik haklarından faydalanan öğrenciler,
 • Üniversite öğrencileri 
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Doktora öğrencileri, 
 • Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri 
 • Askeri Lise öğrencileri,
 • Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri,
 • ERASMUS öğrencileridir.

Belirtilen öğrenciler, öğrenci kartını almak için ilk başvuru yapmaları gerekmektedir. İzmirimkart.com.tr adresinden veya Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğünden başvurular şahsen yapılır. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra 10 TL kart ücreti yatırılmalıdır.

Öğretmen Kartı

Öğretmen kartı, Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında kadrolu olarak çalışan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personeli toplu ulaşım araçlarından indirimli olarak yararlanabilecekleri karttır. Öğretmen kartından;

 • Kadrosu öğretmen olup da fiilen görev yapanlar,
 • Okullarda yönetim görevi alanlar,
 • Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde öğretmenlik yapanlar,
 • 4/B sözleşmeli öğretmenler yararlanabilmektedir.

Belirtilen öğretmenler, öğretmen kartını almak için ilk başvuru yapmaları gerekmektedir. İzmirimkart.com.tr adresinden veya Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğünden başvurular şahsen yapılır. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra 10 TL kart ücreti yatırılmalıdır.

60 Yaş Kartı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımalarda 60 ile 65 yaş arası kişilere kolaylık sağlaması açısından verdiği kart türüdür. 60 yaş kartını alabilmek için gün, ay, yıl olarak 60 yaşı doldurulmak zorunludur. Başvurular, Ulaşım kartları Şube Müdürlüğüne şahsen başvuru yapılır. 10 TL kart ücreti verilerek başvuru yapılıp kart alınabilir. Başvuru işleminde istenen belgeler; 

 • Nüfus cüzdanı aslı,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.

Ücretsiz Kartlar

Ücretsiz İzmirim Kart, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı ihtiyaç sahibi kişilere veya belirli kurum personeline süreli veya süresiz olarak verilen ücretsiz geçiş hakkı sağlayan kartlardır. Bu kartla ise şunlardır;

 • 65 yaş kartı,
 • TÜİK kartı,
 • Posta Dağıtıcısı kartı,
 • Zabıta kartı,
 • Basın kartı,
 • Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli (POLİS) kartı.

Resmi Kurum Kartı

Resmi kurum kartı, 6245 Sayılı Harcırah Kanununa tabi Resmî kurumlar da gezici olarak görev yapan memur personelin kullandığı kartlardır. 6245 Sayılı Harcırah Kanunu’nun 48 inci maddesi uyarınca toplu ulaşım kartlarından hafta tatili ile resmî tatil günleri hariç iş günlerinde 07:00-19:00 saatleri arasında memuriyet mahalli dâhilinde seyyar olarak vazife gören tahsildar, yoklama memuru, mutemet, veznedar, satın alma memuru, tebliğ memuru, posta veya evrak dağıtıcısı, takip memuru, mübaşir gibi memur ve hizmetlilere fiilen bu görevde çalışması şartıyla ve idaresinin talebi halinde toplu ulaşım kartı verilir. Belirtilen görevleri fiilen yapıp da kadrosu tutmayanlar için İlgili Bakanlık vizesi şartı aranır. Başvurular, Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne yapılmaktadır. 

Personel Ulaşım Kartları

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe Belediyeleri ile bunlara bağlı kuruluş ve şirketler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele, kurumları tarafından kullanım bedelinin ödenmesi halinde Personel Ulaşım Kartı (aylık kart) verilmektedir.

İzmirim Kart Nasıl Alınır?

İzmirim Kart, İzmir içerisinde tüm satış noktalarından ve dolum bayilerinden alınmaktadır. Fakat kişiselleştirilmiş İzmirim Kart satın almak isteyen kullanıcılar, istenen belgeleri yanlarında götürmeli ve kendilerine özel kart almak istediklerini bildirmelidirler.

Kişiye Özel Elektronik kart almak isteyen kullanıcılar, online olarak izmirimkart.com.tr adresinden bireysel başvuru yaparak kart sahibi olabilirler. 

İzmirim Kart’a Nasıl Yükleme Yapılır?

İzmirim Kart kullanıcıları, kartlarına dolum gişelerinden, dolum otomatlarından bakiye yükleyebildikleri gibi, online olarak izmirimkart.com.tr üzerinden de kartlarına bakiye yükleyebilirler. İzmirim Kart’a online olarak yükleme yapmak isteyen kullanıcılar, kart numaralarını sisteme girerek kredi kartı ile yükleme yapabilirler.

İzmirim Kart’a online olarak yapılan yüklemeler 1 saat içerisinde kartın ilk kullanımında otomatik olarak aktif olacaktır. İzmirim Kart’a en az 1 TL en fazla 200 TL yüklenebilmektedir. 

İzmirim Kart Mobil Yükleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi mobil uygulaması sayesinde İzmirim Kart’ınıza online bakiye yükleme seçeneğiyle bakiye yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra kartınıza bakiyeniz 60 dakika arasında yüklenecektir.

Ayrıca uygulamanın "Ulaşım" bölümünden; durağa yaklaşan otobüsleri, Bisim istasyon durumlarını, İzmirim Kart bakiyenizi, yakınınızdaki otobüs duraklarını, otobüs saatlerini, metro – vapur – İzban ve tramvay saatlerini öğrenebilirsiniz.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim Kart’ın içerisindeki bakiyeyi sorgulamanın çeşitli yöntemleri vardır. İlk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi mobil uygulaması sayesinde İzmirim Kart içerisinde bulunan bakiyeyi her an öğrenilebilmektedir. İzmirimkart.com.tr adresinden de online olarak kart bilgileri sisteme girilerek bakiye öğrenilebilir. 

İzmirim Kart Kayıp ve Çalıntı İşlemleri

İzmirim Kart kullanan kişiler kartlarının kayıp, çalıntı veya yıpranma gibi durumlarda Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne giderek başvuru yapmalıdırlar. 20 TL ücret karşılığında yeni kartlar Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğünce verilir. 

İzmirim Kart’ın arızalanması halinde, başvurular Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğüne giderek başvuru yapmalıdırlar. Kişinin kendinden kaynaklanmayan sebeplerden doğan arızalarda kart ücreti alınmaz, fakat kullanıcı hatasından kaynaklanan arızalarda 20 TL yeni kart ücreti alınacaktır. Tüm bu işlemler için kullanıcılardan;

 • Nüfus cüzdanı aslı,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.
Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır