HesapKurdu logo

Kredi Kartı Taksit Sınırlaması

Güncelleme: 10.01.2023
Yayımlama: 09.12.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi kartı taksit sınırlaması, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’nin 26. Maddesinde düzenleniyor. İlgili yönetmeliğin 26. Maddesinde son değişiklik 11.01.2019 tarihinde yapıldı. Kredi kartı artı taksitlendirme konusunda bilgi almak için kredi kartı artı taksit sayfamızı ziyaret edin. 

Yönetmeliğin 26. Maddesinde yapılan son değişikliklerle birlikte kredi kartı taksitlendirmeleri aşağıdaki şekilde düzenlendi:


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!


Mal ve Hizmet Alımları ile Nakit Çekim İşlemleri

Yönetmelik'te, “…Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez…”  ifadesi yer alıyor. Aslında bu genel bir uygulama olup tüm mal ve hizmet alımlarında uygulanmaktadır. Ancak, yönetmeliğin yine aynı maddesinde 12 ay taksit sınırı için çeşitli harcama kalemlerinde istisnalarda mevcut. 

Kuyumculuk/Kuyum Ürünlerine Uygulanan Taksit Sayıları

Kuyumculuk alışverişleri için belirlenen maksimum taksit sayısı altı. Buradaki en önemli taksit kriteri ise alınacak altının külçe halinde olmamasıdır. Yani, külçe altın, cumhuriyet altını, çeyrek ve gram altın alışverişleri hariç yapılacak kuyum alışverişlerinde 3 taksit yapılabilir. 

Beyaz Eşya ve Mobilya Alımlarında Taksit Sayıları

Kredi kartı taksit sayıları ile ilgili maddede uygulanabilecek en yüksek taksit sayısı bu ürünler için belirlenmiştir. Beyaz eşya ve mobilya harcamaları için uygulanabilecek maksimum taksit sayısı 9 aydır.

Ayrıca ticari kredi kartı ile yapılacak ödemeler için alınan ürün fark etmeksizin 18 ay taksit imkanı sunulmuştur. 

Taksitlendirme Yapılmayacak Harcamalar

Aslında bu yönetmelik değişikliği ile en fazla merak edilen taksit yapılmayacak ürünlerde bir değişiklik olup olmadığıydı. Ancak, taksitlendirme yapılamayacak ürünler hakkında yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmadı. İlgili yönetmelik maddesinde,  “…Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.” ifadesi yer almakta.

Özellikle tüketicilerin telekomünikasyon ürünlerinin taksitlendirilmesi ile ilgili özel bir beklentileri mevcuttu. Ancak, yönetmelik ile görüldüğü gibi telekomünikasyon (cep telefonu, bilgisayar vb. ) ürünlerine kredi kartı taksitlendirmesi yakın bir zamana kadar yapılabilecek gibi görünmüyor.

Kurumsal Kredi Kartları

Şirketlerin kullanmış oldukları kredi kartları ile ilgili taksitlendirmeler ise şu şekilde tanımlanmıştır;  “…Mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır.”

Benzer Yazılar

Kredi ve Kredi Kartı Yasal Taksit SayılarıÖlen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi Kartı Hesaplama Araçları

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans HesaplamaKredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama 2023Kredi Kartı Limit HesaplamaKredi Kartı Taksit Hesaplama 2023

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.