Kredi Kartı Taksit Sınırlaması

Güncelleme: 01.07.2021 Yayımlama: 09.12.2015 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi kartı taksit sınırlaması, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’nin 26. Maddesinde düzenleniyor. İlgili yönetmeliğin 26. Maddesinde son değişiklik 11.01.2019 tarihinde yapıldı. Kredi kartı artı taksitlendirme konusunda bilgi almak için kredi kartı artı taksit sayfamızı ziyaret edin. 

Yönetmeliğin 26. Maddesinde yapılan son değişikliklerle birlikte kredi kartı taksitlendirmeleri aşağıdaki şekilde düzenlendi:


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Mal ve Hizmet Alımları ile Nakit Çekim İşlemleri

Yönetmelik'te, “…Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez…”  ifadesi yer alıyor. Aslında bu genel bir uygulama olup tüm mal ve hizmet alımlarında uygulanmaktadır. Ancak, yönetmeliğin yine aynı maddesinde 12 ay taksit sınırı için çeşitli harcama kalemlerinde istisnalarda mevcut. 

Kuyumculuk/Kuyum Ürünlerine Uygulanan Taksit Sayıları

Kuyumculuk alışverişleri için belirlenen maksimum taksit sayısı altı. Buradaki en önemli taksit kriteri ise alınacak altının külçe halinde olmamasıdır. Yani, külçe altın, cumhuriyet altını, çeyrek ve gram altın alışverişleri hariç yapılacak kuyum alışverişlerinde 3 taksit yapılabilir. 

Beyaz Eşya ve Mobilya Alımlarında Taksit Sayıları

Kredi kartı taksit sayıları ile ilgili maddede uygulanabilecek en yüksek taksit sayısı bu ürünler için belirlenmiştir. Beyaz eşya ve mobilya harcamaları için uygulanabilecek maksimum taksit sayısı 9 aydır.

Ayrıca ticari kredi kartı ile yapılacak ödemeler için alınan ürün fark etmeksizin 18 ay taksit imkanı sunulmuştur. 

Taksitlendirme Yapılmayacak Harcamalar

Aslında bu yönetmelik değişikliği ile en fazla merak edilen taksit yapılmayacak ürünlerde bir değişiklik olup olmadığıydı. Ancak, taksitlendirme yapılamayacak ürünler hakkında yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmadı. İlgili yönetmelik maddesinde,  “…Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.” ifadesi yer almakta.

Özellikle tüketicilerin telekomünikasyon ürünlerinin taksitlendirilmesi ile ilgili özel bir beklentileri mevcuttu. Ancak, yönetmelik ile görüldüğü gibi telekomünikasyon (cep telefonu, bilgisayar vb. ) ürünlerine kredi kartı taksitlendirmesi yakın bir zamana kadar yapılabilecek gibi görünmüyor.

Kurumsal Kredi Kartları

Şirketlerin kullanmış oldukları kredi kartları ile ilgili taksitlendirmeler ise şu şekilde tanımlanmıştır;  “…Mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır.”


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et