Sıfır Evlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme: 26.04.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 2 dk.

Sıfır Evlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni yapı veya sıfır konut olarak nitelendirilen konutlar ülkemizde değerinin üzerinde satılmaktadır. Bunun nedeni ise eski yapıların yeteri kadar güvenilir olmamasından kaynaklanır. Yeni konutlarda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar olmalıdır;

 1. Konutta kullanılan malzemelerin kaliteli olması
 2. Konutun fiyatının değeri ile orantılı olması
 3. Konutun ulaşıma olan seçenekleri
 4. Evin iskân belgesi ve tapusunun olması
 5. Bina üzerinde kaçak yapı olmaması
Konut Kredisi Hesaplama

Tapu da beyan edilen satış bedelinin %4'ü olarak hesaplanan tapu harcı hesaplamalarınızı tapu harcı hesaplama sayfamızdan yapın.


Konutun Yapımında Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Evin yapımında kullanılan malzemelerin kalitesi uzun süre kullanımı için önemlidir. Malzeme kalitelerini anlamak ve değerlendirmek çok kolay değildir. Fakat basit olarak kullanılan malzemelerden markası görünenleri not ederek daha sonra bir kıyaslama yapılabilir. İşçilik gerektiren işler ise kendisi belli edecektir. Bina sağlamlık testi yaptırarak konutun depreme ne kadar sağlam olduğu öğrenilebilir. Bina sağlamlık testi hakkında detaylı bilgiyi bina sağlamlık testi sayfamızdan edinin. 

Konutun Fiyatının Değeri ile Orantılı Olması

 • Yeni konutu kredi ile alıyorsanız eksperin verdiği değeri konutun gerçek değeri olarak kabul edebilirsiniz.
 • Eksperin verdiği değerin %10 ve üzerinden bir değer ile konutu alıyorsanız değerin üzerinde bir fiyat ödüyorsunuz demektir.
 • Eğer konutunuzu kredi ile almıyorsanız kendinizi bireysel olarak başvuruda bulunarak bir eksper gönderebilirsiniz.
 • Almak istediğiniz çevredeki konutların metrekare fiyatlarını araştırabilirsiniz.

Ev alırken hangi süreçlere ve nelere dikkat edilmeli öğrenmek için ev alırken nelere dikkat edilmeli sayfamızı ziyaret edin.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Konut kredisi faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Ulaşım Seçenekleri

 • Özellikle büyük şehirlerde ulaşım seçenekleri konutlara değer katmak ve kaliteli bir yaşam için önemlidir.
 • Gelecekte yapılacak çeşitli ulaşım seçeneklerinin yakınlarında olması da ilerde konutunuza değer katacağı unutulmamalıdır.
 • Konutlar hem bir yatırım aracı hemde kaliteli bir yaşam için gereklilik arz etmektedir.
 • Tercih olarak yeni yapılan konutları tercih edebilirsiniz. Fakat yeni yapılan konutların çevre ve bina düzenin oturmasının da belirli bir süreci alacağı unutulmamalıdır.

Taraflarca anlaşılmış model ve örneğe uygun olmayan konut hakkında detaylı bilgi almak için ayıplı konut sayfamızı inceleyin.

Evin İskân Belgesi ve Tapusunun Olması

Sıfır evleri tercih edecek kişiler ilk olarak sıfır konutların iskân belgesinin ve tapusun olmasına dikkat etmelidir. İskânı olmayan konutlara daha sonradan iskân belgesi almak için fazla tutarda ödeme yapılması gerekir. İskânı Tapu Müdürlüğünde "arsa" olarak kayıtlı olan konutların daha sonradan arsa yerine "bina" olarak değişmesi de oldukça önemlidir. Tapu alım ve satım işlemleriyle ilgili detaylı bilgiyi tapu alım ve satım işlemleri sayfamızdan edinin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et