Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

30.09.2015 Güncelleme: 29.09.2016

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Hesapkurdu olarak günlük müşterilerimizden gelen yüzlerce soruya cevap vermekteyiz. Özellikle faizlerin son dönemde düşmesinden sonra, müşterilerimizden gelen en sık sorulardan birini ve cevabını sizlerle paylaşmak istedik. 

Fırat Bey’in Sorusu:

Yaklaşık bir yıl önce aylık %1,25 faiz oranı ile 150.000 TL 10 yıl vade için aylık 2.257 TL sabit ödemeli konut kredisi kullandım. Kullandığım şube bana aylık %1,07 ile konut kredimi yapılandırabileceğimi söyledi. Kalan 112 ay vadem, 106 ay oluyor ve aylık taksit ödemelerim aynı kalarak, yaklaşık 13.000 TL kârım oluyor. Fakat %2 yapılandırma cezası yani 2.900 TL'yi peşin alıyorlar. Yapılandırma ücreti %2 yasal mı? Sizce yapılandırma yapmak için faiz oranları uygun mu? 

“Güncel faiz oranları ile yapılandırma/refinansman kâr zarar hesaplamasını, ”Kredi Yapılandırma” aracımız üzerinden anında yapabilirsiniz.”

Cevap:

Konut kredilerinde yapılandırma veya transferlerde en fazla yasal olarak kalan anaparanın, 36 ay vade altında ödemesi kalanlar için %1’i, 36 ay vadenin üzerinden ödemesi kalanlar için ise %2 oranında bir ceza alınabiliyor.(Erken ödeme cezası hesaplaması yapmak için “Erken Ödeme Cezası Hesaplama” aracımıza bakabilirsiniz.) Ayrıca bankaların neredeyse tamamı, en fazla yasal olarak alabilecekleri yapılandırma/transfer ücretini müşterilerinden alıyor. Belirttiğiniz şartlarda ise yapılandırmada 10.000 TL’ye yakın net bir kârınız oluyor. Bundan dolayı, 2.900 TL yapılandırma ücretini peşin olarak ödemeniz maddi olarak zorlamıyorsa, işleminiz sizin için kârlı olacaktır. Önümüzdeki zamanda faiz oranlarında tekrar bir düşüş olması durumunda, yapılandırma hakkınızda ayrıca mevcut. 

Sonuç olarak, yapılandırmanızı şimdi yapın. İlerleyen tarihlerde faiz oranlarında tekrar bir düşüş olursa, tekrar yapılandırma yapabilirsiniz. Tekrardan bir masraf ödeyecek olsanız da yakın bir tarihte faizlerde büyük bir indirim olmaz ise kârlı olursunuz. Fakat sadece kendi bankanızda sınırlı kalmayın. Diğer bankaların da faiz oranlarını öğrenerek, kredi transfer seçeneklerini de değerlendirin."Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Yorumlar

| 19.04.2015 15:12

Merhaba

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;