KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

Güncelleme: 05.12.2018
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Faizlerin son dönemlerde düşmesi ile kredi yapılandırma talepleri ve buna paralel olarak gelen sorularda artış gösterdi. Bunun için çok fazla merak edilen kredi yapılandırma ücreti ile alakalı olarak bir kullanıcımızın sorusunu ve cevabını sizin için derledik. 

Fırat Bey’in Sorusu:

Yaklaşık bir yıl önce aylık %1,13 faiz oranı ile 150.000 TL 10 yıl vade için aylık 2.289 TL sabit ödemeli konut kredisi kullandım. Kullandığım şube bana aylık %0,95 ile konut kredimi yapılandırabileceğimi söyledi. Kalan 108 ay vadem, 102 ay oluyor ve aylık taksit ödemelerim aynı kalarak, yaklaşık 13.000 TL kârım oluyor. Fakat %2 yapılandırma cezası yani 2.900 TL'yi peşin alıyorlar. Yapılandırma ücreti %2 yasal mı? Sizce yapılandırma yapmak için faiz oranları uygun mu? 

Cevap:

Öncelikle güncel faiz oranları ile yapılandırma kâr/zarar hesaplamanızı, Kredi Yapılandırma aracımız üzerinden her zaman yapabilirsiniz. Bunun yanında, konut kredilerinde yapılandırma veya transferlerde en fazla yasal olarak kalan anaparanın, 36 ay vade altında ödemesi kalanlar için %1’i, 36 ay vadenin üzerinden ödemesi kalanlar için ise %2 oranında bir ceza alınabiliyor.( Bu hesaplama işlemini “Erken Ödeme Cezası Hesaplama” aracımız üzerinden yapabilirsiniz.) Belirttiğiniz şartlarda ise yapılandırmada 10.000 TL’ye yakın net bir kârınız oluyor. Bundan dolayı 2.900 TL yapılandırma ücretini peşin olarak ödemeniz maddi olarak zorlamıyorsa işleminiz kârlı olacaktır. Önümüzdeki zamanda faiz oranlarında tekrar bir düşüş olması durumunda, bir daha yapılandırma yapma hakkınızda ayrıca mevcut. 

Sonuç olarak, yapılandırmanızı şimdi yapın. İlerleyen tarihlerde faiz oranlarında bir düşüş olursa tekrar yapılandırma yapabilirsiniz. Tekrardan bir masraf ödeyecek olsanız da yakın bir tarihte faizlerde büyük bir indirim olmaz ise kârlı olursunuz. Fakat sadece kendi bankanızda sınırlı kalmayın. Diğer bankaların da faiz oranlarını öğrenerek, kredi transfer seçeneklerini de değerlendirin. Yaklaşık 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını Konut Kredisi Karşılaştırma sayfamız üzerinden de her zaman takip edebilirsiniz. 

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Konut Kredisi Başvurusu %1,92 2.138 TL
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
Garanti Bankası Konut Kredisi Başvurusu %2,28 2.443 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5,0 Puan

Eski Yorumlar

| 19.04.2015 15:12

Merhaba