Kredi Yapılandırma Ücreti Yasal mı?

Güncelleme: 25.03.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

Krediler, bankaların müşterilerine sundukları en gözde ürünleri olarak kabul edilir.  İster taşıt ister konut ister ihtiyaç krediniz olsun değişen piyasa koşulları çerçevesinde mevcut kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Hesapla

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Genellikle yapılandırma talebi tüketici tarafından bankaya iletilir. Tüketici, kredi kullandığı dönemdeki faiz oranı ile şu an piyasada geçerli olan faiz oranını kıyaslar ve bu doğrultuda mevcut faiz oranını düşürmek için başvuruda bulunabilir. Ayrıca ödemelerinde yaşanabilecek olası gecikmeleri önlemek adına kredi bankası ile görüşerek yine yapılandırma hakkını tercih edebilir.  Banka konu hakkında değerlendirme yaparak nihai kararını müşterisi ile paylaşır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma işlemi olarak diğer kredi türlerinden ayrılır. Kredi kullanan kişi, dilediği zaman kredi şubesi ile görüşerek, mevcut konut kredisi ödeme planını ve faiz oranını işlem sonrasında kendisi için bir avantaj yaratmak koşuluyla değiştirebilir. Yapılandırma ya da refinansman olarak adlandırılan bu işlemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; faiz oranında bir düşüş sağlanmış olmasıdır. Herhangi bir başvuru sınırı yoktur ve gelecekte faiz oranlarında tekrar bir düşüş olması durumunda, müşterinin yeniden yapılandırma yapma hakkı yasal açıdan kendisine tanımlanmıştır.

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 308.335 TL
Faiz Oranı %1,37
Aylık Taksit 2.554 TL
Toplam Maliyet 308.164 TL
Faiz Oranı %1,37
Aylık Taksit 2.554 TL
Toplam Maliyet 310.083 TL
Faiz Oranı %1,38
Aylık Taksit 2.565 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Konut kredisi faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Hesaplama

Konut kredilerinde yapılandırma veya başka bankaya transfer işlemlerinde yasal olarak kalan anapara üzerinden banka tüketiciye bir ödeme çıkarır. Hesaplamalarda toplam faiz ödemesi dikkate alınmaz yalnızca kalan anapara için 36 ay vade altında %1, 36 ay vade üstünde ise %2 oranında bir ceza alınabilir. Bu noktada inisiyatif kredi bankanızda olduğu için bankanız dilerse herhangi bir erken ödeme/kapama tutarı da talep etmeden işleminizi tamamlayabilir fakat neredeyse tüm bankalar en üst sınırdan bu tutarları müşterilerine yansıtırlar.

Kredi erken kapama ara ödeme hesaplaması yapmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin. Refinansman hakkında detaylı bilgi almak için refinansman ile kredi yapılandırma arasındaki fark nedir sayfamızı inceleyin. 

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde Yapılandırma

Kredi bankanıza mevcut kredinizin yapılandırılması için talepte bulunduğunuz an, yapılandırma işleminiz resmi olarak başlar. İşlem sonrasında ilgili bankanızdan kullanmış olduğunuz kredinin vadesini, para birimini, ipotek durumunu ya da faiz gibi unsurlarını değiştirebilirsiniz. Yapılandırma işlemini kredi kullandığınız bankadan yapabileceğiniz gibi farklı bir banka ile anlaşarak da yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İhtiyaç ve Taşıt Kredilerinde Erken Ödeme Cezası Hesaplama

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde erken kapama cezası genellikle bulunmaz. İhtiyaç kredisinin yapılandırılmasına ilişkin 36 aylık vade süresi Resmî Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmiştir. Tüketici bankanın onayı sonrası kredisini yeniden yapılandırabilir ve bu işlem için ek bir ödeme yapmaz. Kredi sözleşmenizde erken kapama cezasının yer alıp almadığı kontrol edilmelidir. Tüm kredi türlerinde geçerli olan tek nokta, kredi sözleşmenizde olmayan bir madde için bankaların herhangi bir yaptırım hakkının bulunmayacağı gerçeğidir. 

Ne kadar erken kapama cezası ödeyeceğinizi hesaplayın.

Kredi Yapılandırma Alarmı

Kredi yapılandırma alarmına ücretsiz olarak kayıt olabilir ve böylelikle değişen faiz oranlarını hızlıca takip edebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kredinizi en doğru zamanda yapılandırarak en yüksek kâra ulaşmanız için yapmanız gereken tek işlem, sitemiz üzerinden “Yapılandırma Alarmına Kayıt Ol” butonunu tuşlamak olacaktır. Mail adresinize her ay düzenli gelecek olan kâr/zarar hesaplamanızı inceleyerek krediniz için en doğru kararı verebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Konut Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun konut kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et