HesapKurdu logo

İş Yeri Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Güncelleme: 22.09.2023
Yayımlama: 20.03.2023
Paylaş
İçindekiler

İş yeri kira artış oranı, 1 Temmuz 2020’den bu yana bir önceki kira yılındaki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı baz alınarak hesaplanmaktadır. Kiracı ve kiralayan TÜFE oranının altında bir artış oranına da karar verme hakkına sahiptir.

İş yeri kira sözleşmeleri; ofis, ticarethane, mağaza dükkan gibi taşınmaz mallar için hazırlanmaktadır. 

Kira Artış Oranı Hesaplama


İş Yeri Kira Sözleşmeleri Kaç Yıllık Yapılır?

İş yeri sözleşmeleri (zorunlu durumlar haricinde) 10 yıl boyunca geçerli olup ve her yıl sonunda otomatik olarak yenilenir. Sözleşmenin 5. yılında taraflar kira artışında anlaşamazsa mahkemeye başvurarak kira tespit yoluna gidilir. 

Bir yıllık sözleşme sonunda ne olur öğrenmek için 1 yıllık kira sözleşmesi bitince ne olur yazımızı inceleyin.

İş Yeri Kira Sözleşmesi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yeri kira sözleşmesi hazırlarken;

 • Tapu bilgileri ve taşınmazın adres bilgilerinin net bir şekilde belirtilmiş olup olmadığını kontrol edin.
 • Kira artış bedelinin hangi tarihte ve hangi tutarda yapılacağını belirtin.
 • İş yeri kapsamında kiralanan mekandaki tadilatın kapsam durumunu belirtin.
 • Sözleşmenin hangi tarih aralığını kapsayacağını belirtin.
 • İş yerine ait metrekare alanın net ölçüsünü sözleşmeye ekleyin
 • Kira bedelinin hangi bankaya ve IBAN adresine yatırılacağını netleştirin.
 • Kefil ve kefaret koşulları (isteniyorsa) sözleşmeye ekleyin.
 • Fesih koşullarını net bir şekilde belirtin.

Yukarıda verilen hususların yanı sıra kira sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması, kiracı ve kiralayan açısından daha sağlıklıdır. 

Sözleşme hazırlarken dikkat edilmesi gerekilen tüm bilgiler için kira sözleşmesi örneği ve gerekli tüm bilgiler yazımızı inceleyin.

İş Yeri Kira Bedeli 

İş yeri kira sözleşmelerinde, taşınmazın kira bedeli net olarak belirtilir. Kira bedeli, net ve brüt olarak sözleşmeye eklenmelidir. 268 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre;

 • Her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,
 • İş yerlerinde, iş yerini kiraya verenler ile kiracıların,

kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT )tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

İş Yeri Kirası Ne Kadar Arttırılabilir?

Türkiye Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince kira artış oranı, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 12 aylık ortalamasından fazla olamaz.

12 aylık TÜFE ortalamasına göre iş yeri kirasını hesaplamak için kira artış oranı hesaplama aracımızı kullanın.

İş Yeri Kira Sözleşmesi Kanunu

Türkiye Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre; Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir...

İş Yeri Sahibi Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Türkiye Borçlar Kanunu’nun 339. ve diğer maddelerine göre, iş yeri sahibi;

 • Kira başlangıcından itibaren 10 yıl geçtiyse, kiracıya 3 ay önceden ihtar çekerek sözleşmeyi feshetme hakkında sahiptir.
 • Kira düzenli bir şekilde ödenmiyorsa, kiracıdan kaynaklı sorunlar varsa, mahkeme yoluna başvurularak kiracı çıkartılabilir.
 • İş yerinin satışı durumunda; Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya iş yeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.

Kira sözleşmelerinin feshi konusunda detaylı bilgi almak için kira sözleşmesi feshi nasıl yapılır yazımızı okuyun.

Kaynak

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.