Aylık Gelir Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler?

Güncelleme: 26.10.2015

Aylık Gelir Durumu Kredinizi Nasıl Etkiler

Aylık gelir durumu konut kredisi sürecinizi etkileyecek ilk faktörlerin başında geliyor. Kazandığınız gelir ve bu gelirin ödeyeceğiniz taksitlere oranı ise belirleyici nokta. Konut kredisi kullanarak hayalindeki eve ulaşmak isteyen tüketicilerin bu durumda bilmesi gereken bazı önemli başlıklar bulunuyor.

Aylık Gelirinizi Beyan Ederken Hanehalkını Unutmayın

Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması gelirinize ve kredi skorunuza bağlıdır. Geliriniz eğer kullanmak istediğiniz kredi miktarı için yeterliyse problem yok, ancak bazı vakalarda gelir yeterli olmayabiliyor. Bunun için hanehalkının gelirini mutlaka hesaba katın. Annenizin, eşinizin, babanızın gelirini de ekleyerek bir gelir beyanında bulunursanız kredi kullanma ihtimaliniz artacaktır.


Ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplama tablomuz ile anında öğrenin»Taksit-Maaş Oranı: %45

Bankaya gelirinizi beyan ederken kullanacağınız kredinin taksitlerini de hesaba katmalısınız. Bunun için önceden kredi araştırmanızı dikkatlice yapmalı, uzman danışmanlardan yardım almalısınız. Yeni düzenlemeler ile artık maaşınızın sadece %45-50’sini kredi taksitlerine ayırabiliyorsunuz. Örneğin bankaya gelirinizi 2.500 TL olarak beyan ettiniz. Kullanacağınız kredideki aylık taksitlerin de maksimum 1.500-1750 TL civarında olacağını unutmamalısınız. Konut kredisi ile ev almak ciddi bir finansal karar. Bu yüzden alacağınız danışmanlık böyle durumlarda daha da anlamlı hale geliyor.

Belgelenemeyen Gelir Durumu

Eğer aylık düzenli bir geliriniz var ancak SSK’da bunu belgeleyemiyorsanız bankalar durumu bir şartla sorun etmeyecektir. Bu şart iş yerinizden alacağınız bir maaş yazısıdır. Şirketinizden talep edeceğiniz maaş yazısı ile belgeleyemediğiniz gelirinizi kredi başvurunuz esnasında bankaya gösterebilirsiniz.

Ek Gelirlerin Krediye Dahil Edilmesi

Senelik ek gelirleriniz ya da her yıl düzenli olarak aldığınız primleriniz varsa bunları krediniz dahil ederek hayallerinizdeki eve ulaşabilirsiniz. Bunun için ödeme planınızda ilgili durumunuzu bankaya iletmeniz gerekmektedir. Planınıza ekleyeceğiniz dönemsel ek ödemeler ile hem kredinizi daha kısa sürede ödemiş hem de faiz yükünüzü hafifletmiş olursunuz. Önemli olan gelirinize uygun bir ödeme planını, kredinizi kullanmadan önce belirlemeniz. Aksi takdirde ara ödeme yapmak istediğinizde erken ödeme cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Peşinatınız Yok, Nasıl Kredi Kullanabilirsiniz?

Normal şartlar altında konut kredisi, ekspertiz tarafından eve biçilen değerin %75’ine kadar kullanılabiliyor. Örneğin evinizin değeri 100.000 TL olarak belirlendi. Bankanın size verebileceği maksimum kredi tutarı 75.000 TL’dir. Ancak bazı istisnai durumlarda banka bu yönetmelik dışına çıkabiliyor. Süreç şöyle ilerliyor:

- Hiç peşinatınız yoksa ve kredi kullanmak istiyorsanız bankanın size sunacağı teklif değişiyor ve sizden ikinci bir evi ipotek ettirmeniz isteniyor. Unutmadan bu ev sizin de olabilir bir yakınınızın da.

- Gösterilen eve ipotek konuyor ve size ev değerinin tamamına kredi kullanıdırılıyor.

- Kredi bitiminde ipotek kaldırılıyor.Bazı durumlarda kişiye özel uygulamalar da gerçekleştirilebilirken bu süreçleri bir uzman eşliğinde ilerletmeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır