KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

Güncelleme: 19.09.2022 Yayımlama: 12.07.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

50.000 TL 36 Ay Vade

Faiz Oranı %2,01
Toplam Maliyet 75.625 TL
Aylık Taksit 2.094 TL
Faiz Oranı %2,02
Toplam Maliyet 76.016 TL
Aylık Taksit 2.098 TL
Faiz Oranı %2,15
Toplam Maliyet 78.517 TL
Aylık Taksit 2.149 TL

Tüm Kobi Kredisi Tekliflerini Listele

Bankaların esnaf kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.


KOBİ, tanım itibariyle küçük ve orta ölçekli işletme anlamına gelmektedir. Ülkemizde özel sektör alanında faaliyet gösteren şirketlerin %99’undan fazlasının KOBİ statüsünde olduğunu düşünürsek, KOBİ'lerin desteklenmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

KOBİ Kredisi Türleri

KOBİ Kredisi, küçük ve orta boy işletmelerin sermayelerini desteklemek amacıyla kullandıkları ticari nitelikli bir kredi türüdür. KOBİ kredisi, ticari nitelikli bir kredi türü olduğu için işletme adına kullanılmalıdır. Taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi krediler bireysel kredilerdir. Bireysel krediler ve ticari krediler farklı yönetmeliklere tabi olup, kanuni olarak da farklı statüdedir.  Ayrıca ticari kredi kartları hakkında detaylı bilgi için ticari kredi kartı ile bireysel kredi arasındaki farklar yazımızı ziyaret edin.

KOBİ Kredileri, çeşitli alt başlıklara ayrılmakla birlikte genel olarak Nakdi Krediler ve Gayrinakdi Krediler olarak 2 gruba ayırabiliriz.

  • Nakdi KOBİ Kredisi

Kısa vadede nakit para ihtiyacını karşılamak amacıyla alınan kredi türüdür. Kazancını bilen, ödeme planını bütçesine göre yapan işletmeler tarafından oldukça sık kullanılır. Örneğin; eşit taksitli bir kredi türü olan esnaf kredisi 

  • Gayrinakdi KOBİ Kredisi

Bir işin yapılması veya bir yükümlülüğün yerine getirilmesi için bankanın, müşteri yerine taahhütte bulunması olarak özetlenebilir. Yüklü mal alımı, ihaleye katılma, bayilik başvurusu gibi nedenlerle başvurulan kredi türüdür. Bankalarca sağlanan teminat mektupları bu kredi türüne örnek verilebilir. 

İskonto ve İştira kredisi nedir detaylı bilgi için iskonto ve iştira kredisi nedir yazımızı ziyaret edin. 


Hibe kredisi hakkında bilgi almak için hibe kredisi nedir yazımızı ziyaret edin. 


KOBİ Kredisi Başvurusu ve Onaylanma Süreci 

    1. KOBİ Kredisi Başvurusu

KOBİ kredisi başvurusu için öncelikle ilgili bankanın ticari kredi birimine, neden bu kredi desteğine ihtiyaç duyduğunuzu söyleyerek, başvurabilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz sebep doğrultusunda kullanabileceğiniz KOBİ kredisi türüne karar verilerek, kredi miktarı ve vade süresi belirlenir. Bu sürecin ardından KOBİ yetkileri, geri ödemenin nasıl ve ne şekilde yapılacağına dair bilgileri paylaşarak, kredinizin değerlendirme süreci başlar.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. 

    2. KOBİ Kredisi Değerlendirme Süreci

KOBİ kredisi onay sürecinde, bankalar öncelikle işletme verilerini göz önünde bulundurur. Elbette işletmenize ait vergi levhasının olması gerekmektedir. Buna ek olarak vergi levhasında kar elde etmiş olmanız ve işletmenizin en az 1 yıllık olması gerekmektedir. 

Ticari nitelikli kredilerde risk faktörü oldukça önemli olduğu için genellikle kısa vadede kullanılır. Uzun vadeli kredi talep etmeniz durumunda, bankalar sizden teminat göstermenizi isteyecektir. Bu yüzden işletmenize ait demirbaşlar, gayrimenkuller ve taşıtlar onay süreci için önemli etkenlerdir.

Değerlendirme süreci için önemli etkenlerden bir diğeri ise işletme sahiplerinin kredi notudur. Kredi başvurusu yaparken işletmeye ait ortakların hepsinin krediye onay vermesi gibi bir zorunluluk olduğu için ilgili banka, bütün ortakların kredi sicilini tek tek inceleyecektir. İşletme ortaklarının birinin kredi notunda çeşitli problemler görülmesi durumunda kredi isteğiniz onaylanmayabilir veya çeşitli teminatlar istenebilir.

    3.Talep Edilen Belgeler

KOBİ kredisi verecek olan banka bu değerlendirme sürecinin ardından aşağıdaki belgelerin bir kısmını veya tamamını talep edebilir.

  • Mali Verileri Gösteren Evrak,
  • Bilanço Evrakları,
  • Gelir Belgesi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi Kayıt Örneği,
  • İkametgah Belgesi,

KOBİ kredisi onaylandıktan sonra, ne kadar kredi kullanılacağı ve ne kadar zamanda geri ödeme yapılacağı belirlenir.  

KOBİ Kredimi Ödemezsem Ne Olur?

Bankalar, KOBİ kredisi talebinizi genellikle çeşitli teminatlar göstermeniz durumunda kabul ederler. Teminatın ne olacağını, çoğunlukla kredinin türü ve kullanım amacı belirler. Bu teminat alınmakta olan bir mal olabileceği gibi bir çek veya senet de olabilir. Kimi zaman da bir gayrimenkul teminat gösterilir. 

Kredi ödemelerinde sorun olduğu zaman bankalar, ilgili KOBİ yetkilisiyle görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlar veya gösterilen teminat için hukuki işlem başlatır. Ancak genelde yetkili banka ile kredi sahibi ödeme planı konusunda konuşarak, ortak bir noktada anlaştıklarını söyleyebiliriz.  


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

Hesaplama Araçları

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et