KREDİ BAŞVURUSU

Neden Kredi Alamıyorum?

Güncelleme: 13.11.2018
Neden Kredi Alamıyorum?

Başvurduğunuz kredi onaylanmıyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Gelin hep birlikte neler olabileceğini inceleyelim.

1- Kredi Notunuz Düşük Olabilir 

Eğer kredi notunuz düşükse başvurduğunuz kredi talebiniz onaylanmayacaktır. 

Kredi Notum Kaç Olmalı: Kredi notu 1 ile 1900 arasında değerlenmektedir. Başvurduğunuz kredinin kolay bir şekilde onaylanması için kredi notunuzun 1500 olması gerekmektedir. Detaylı bilgi için Kedi Notum Kaç Olmalı yazımızı inceleyin. 

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim:  Kredi notunuzu yükseltmek için bankaya olan borçlarınızı düzenli ödemelisiniz. Otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Fatura ödemelerinizi, para transferlerinizi banka üzerinden yapabilirsiniz. Bu gibi adımları izleyerek kredi notunuzu yükseltmek için katkıda bulunabilirsiniz.  Detaylı bilgi için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızı inceleyin.

2- Kayıtlı Geliriniz Yetersiz Olabilir

Aylık maaşınız veya yan geliriniz, başvurunuzun onaylanmasında yeterli olmayabilir. Eğer yüksek bir kredi talebiniz varsa, aylık gelirinizin de ödeyebilecek düzeyde olması önemlidir.

Gelirim Ne Kadar Olmalı: Kullanmak istediğiniz kredi miktarı için aylık ödeme tutarınız, aylık geliriniz en fazla yarısı kadar olabilir. Yani örneğin aylık 500 TL kredi taksiti ödemek istiyorsanız aylık geliriniz en az 1.000 TL olmalıdır. Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama aracımız üzerinden de kolayca yapabilirisiniz. 

Bankalar Hangi Gelirleri Kabul Ediyor: Ücretli çalışanlar için bordro veya gelir yazısı, emekliler için emekli belgesi, şahıs şirketi sahipleri için firma belgeleri, sermaye şirketi ortağı için firma belgeleri, faiz geliri sahipleri için hesap cüzdanı, çiftçiler için çiftçi belgesi, kira geliri alanlar için kira gelirini gösteren belge ile kredi başvurusu yapılabilir.

Ailemin Geliri Bu Süreçte Kabul Ediliyor mu: İhtiyaç ve taşıt kredilerinde aile geliri kredi hesaplamasında kabul edilmemekle birlikte, kefillikleri kabul edilmektedir. Aile bireylerinin kefil olması ise kredinin onaylanmasını kolaylaştıran bir etkendir. Konut kredisinde ise aynı ikamette kalan aile bireylerinin gelirleri kredi hesaplamasına dâhil edilmektedir. Güncel faiz oranlarına ulaşmak için ise kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin. 

Diğer Kredi Ödemelerim de Hesaba Katılıyor mu: Daha önceden kullanmış olduğunuz kredinizin ödemeleri, yeni kredi başvurunuzda devam ediyorsa dikkate alınarak işlem yapılır. Aylık ödeme tablonuz ona göre değerlendirilir. Ödeme durumunuz incelenir. Kredi kullandığınız bankadan yeni bir kredi başvurusu yapacaksanız, eski krediyi kapatarak yani yeni kredinizden eski krediyi mahsup ederek de kredi kullanabilirsiniz. Ödemeleriniz düzenliyse ve kredi notunuz yüksekse aynı zamanda da gelir düzeyiniz birden fazla krediyi ödeyebilecek düzeydeyse krediniz onaylanacaktır.

3- Çalışma Süreniz Yetersiz Olabilir

Kredi kullanımında dikkat edilen en önemli şey aylık çalışma durumunuzdur. Sigortalı bir işte çalışıyorsanız kredinizin onaylanması daha kolaydır. Ayrıca bu konuda daha kapsamlı bilgi için Kredi Çekme Şartları yazımızı inceleyin. 

Son İş Yerimde Ne Kadar Çalışmam Gerekli: 3 ile 6 aylık bir çalışma kaydı ile krediniz onaylanabilmektedir. Eğer daha öncesinde adli takip yaşadıysanız, kara listeye girdiyseniz yani kredi notunuz epey düşük ise kredi kullanmanız için çalışma süreniz yeterli olmayacaktır.

Bankalar Toplam Çalışma Süresine Bakıyor mu: Genel olarak toplam çalışma süresinin 12 ay olması istenmekte. Ancak bu süre çalışılan kurum, gelir ve kredi notuna bağlı olarak daha kısada olabilir.

Memur veya Emeklide Çalışma Süresine Bakılıyor mu: Memur veya emekli olan kişiler kolay bir şekilde kredi kullanabilir. Bankalar tarafından kesin olarak bakılan bir gelir kaynağına sahip oldukları için ödeme zorluğu yaşamayacakları düşünülür ve kredi talepleri çoğunlukla onaylanmaktadır.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan