KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

Güncelleme: 30.10.2017
İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

İpotekli bireysel kredi, bir teminat karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi türüdür. Bankalar veya finansman kuruluşları özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredilerini genel olarak ipotek karşılığı vermektedir. 

İpotekli Bireysel Kredinin Şartları ve İstisnaları

Öncelikle ipotekli bireysel krediye, İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfamız üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

  1. Bankalar ve finansman kuruluşları ipotekli bireysel kredileri sadece gerçek kişi adına kayıtlı olan ve tapu kaydı "mesken" olarak geçen konutlara vermektedir. Yani, iş yeri, depo olarak kayıt olan veya kullanılan taşınmazlara ipotekli bireysel kredi verilmemektedir. Bu tür taşınmazlar daha çok ticari nitelikteki krediler için ipotek olarak alınmaktadır.
  2. İpotekli bireysel kredilere en fazla 48 vade verilmektedir. Ancak, kullanım sebebi eğitim veya ev tadilatı olması durumunda yasal olarak vade 120 aya kadar uzatılabilmektedir.
  3. İpotek olarak verilecek teminat krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Eş, Çocuk, Anne, Baba adına olması durumunda dahi teminat kabul edilmemektedir.
  4. Kredi talebinizin kabul edilmesi durumunda ipotek olarak verilecek teminata eksper gönderilir ve değeri belirlenir. Belirlenen değerin yasal olarak %80'ine kadar kredi verilebilse de bankalarda genel uygulama olarak %50'sine kadar kredi verilmektedir.
  5. Tapuda alım satım olmadığı için tapu harcı ödemezsiniz. Verilecek olan teminata ipotek konulacağı için ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti ödersiniz. (Tapu masrafları hakkında detaylı bilgi için Tapu Harcı Hesaplama yazımıza bakabilirsiniz.
  6. İpotekli kredilerde yapılan masraflar neredeyse konut kredisi ile aynıdır. Ekspertiz, ipotek masrafı, sigortalar ve en fazla kullanılan kredinin binde 5'i oranında şube masrafı alınır. Masraflar hakkında daha detaylı bilgi ve hesaplama yapmak için Dosya Masrafı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.)
  7. Konutunuzu ipotek olarak vermeniz durumunda kullanılan kredinin % 5'i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz.
  8. İpotekli ihtiyaç kredilerinin faiz oranı konut kredilerinden genel olarak biraz daha yüksek olsa bile yakın seyretmektedir. Güncel konut kredisi faiz oranlarına ise her zaman Konut Kredisi  sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.
10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:
Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,57 318 TL
İş Bankası Geleneksel Bayram Kredisi Kampanyası, %1,65'ten başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,65 325 TL
QNB Finansbank %1,48’den başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,48 311 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Eski Yorumlar

| 17.02.2015 17:51

Merhaba Ben cifte vatandas ve cifte emekliyim istanbul beylikdüzünde kirada oturuyorum Antalyada kirada dairem var tahminen 150000 TLsi degerinde istanbul beylikdüzünden 200000 TL si degerinde daire almak istiyorum dairemi ipotek yapip eksik miktari borclanmak istiyorum toplam maasim 4500 TL si bankalardan uygun kredi alabilirmiyim bilgi verme

| 23.02.2015 09:50

Merhaba Kerim Bey; Evet, konutunuzu ipotek vermek şartı ile kredi kullanabilirsiniz. Başvurunuzu www.hesapkurdu.com üzerinden yapabilirsiniz.

| 29.08.2015 18:48

Merhaba 5000 tl ye ihtiyacım var ve ipotek olarak gösterebileceğim bir aracım var nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

| 31.08.2015 17:30

Merhaba, başvurunuzu http://www.hesapkurdu.com/ internet istemiz üzerinden yapmanız durumunda bankalar size aynı gün içerisinde dönüş yapacaktır.

| 29.09.2015 19:56

Mrb ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum ama çalışmıyorum 100.000 tl değerinde arsam var ipotek karşılığında kullanabilir miyim

| 30.09.2015 09:28

Merhaba, güncel bir SGK kaydınız olmadığı sürece kredi kullanmanız çok zor. Ancak, yüksek kira geliri gibi kayıt geliriniz varsa değerlendirmeye alabilirler.