İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

30.09.2015 Güncelleme: 29.09.2016

İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

İpotekli bireysel kredi, bir teminat karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi türüdür. Bankalar veya finansman kuruluşları uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredileri ipotek karşılığı vermektedir. Son yasal değişiklikler ile birlikte uzun vadeler biraz kısalsa da yüksek tutarlı kredi talepleri için hala teminat isteniyor.

İpotekli ihtiyaç kredisi yazımıza ulaşmak için tıklayın

Daha anlaşılır olması için ipotekli bireysel kredinin şartları ve istisnalarını sıralayalım;

-Bankalar ve finansman kuruluşları ipotekli bireysel kredilerde sadece gerçek kişi adına kayıtlı olan ve bireysel kullanımlı taşınmaz malları ipotek olarak kabul etmekteler. Verilmek istenen teminat ticari nitelik taşıyan iş yeri, ticari ürün vb. ise ticari kredinin kapsamına girmektedir.

-İpotekli bireysel kredilere en fazla 48 vade verilmektedir. 

-İpotek olarak verilecek teminat krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Eş, Çocuk, Anne, Baba adına olması durumunda dahi teminat kabul edilmemektedir.

-Kredi talebinizin kabul edilmesi durumunda ipotek olarak verilecek teminata eksper gönderilir ve değeri belirlenir. Belirlenen değerin yasal olarak %80'ine kadar kredi verilebilse de bankalarda genel uygulama olarak %50'sine kadar kredi verilmektedir.

-Tapuda alım satım olmadığı için tapu harcı ödemezsiniz. Verilecek olan teminata ipotek konulacağı için ipotek masrafı ve tapu işlem ücreti ödersiniz.

- İpotekli kredilerde yapılan masraflar neredeyse konut kredisi ile aynıdır. Ekspertiz, ipotek masrafı, sigortalar ve en fazla kullanılan kredinin binde 5'i oranında şube masrafı alınır.

-Konutunuzu ipotek olarak vermeniz durumunda kullanılan kredinin % 5'i olan BSMV’den (Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) muaf olursunuz.

İpotekli krediler, genellikle ihtiyaç kredilerinde istenilen kredi tutarı çıkmadığı zaman tercih edilen bir kredi türüdür. Uzun vadeli ya da kısa vadeli bir kredi talebiniz varsa hesapkurdu.com üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Yorumlar

| 17.02.2015 17:51

Merhaba Ben cifte vatandas ve cifte emekliyim istanbul beylikdüzünde kirada oturuyorum Antalyada kirada dairem var tahminen 150000 TLsi degerinde istanbul beylikdüzünden 200000 TL si degerinde daire almak istiyorum dairemi ipotek yapip eksik miktari borclanmak istiyorum toplam maasim 4500 TL si bankalardan uygun kredi alabilirmiyim bilgi verme

| 23.02.2015 09:50

Merhaba Kerim Bey; Evet, konutunuzu ipotek vermek şartı ile kredi kullanabilirsiniz. Başvurunuzu www.hesapkurdu.com üzerinden yapabilirsiniz.

| 29.08.2015 18:48

Merhaba 5000 tl ye ihtiyacım var ve ipotek olarak gösterebileceğim bir aracım var nasıl yardımcı olabilirsiniz ?

| 31.08.2015 17:30

Merhaba, başvurunuzu http://www.hesapkurdu.com/ internet istemiz üzerinden yapmanız durumunda bankalar size aynı gün içerisinde dönüş yapacaktır.

| 29.09.2015 19:56

Mrb ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum ama çalışmıyorum 100.000 tl değerinde arsam var ipotek karşılığında kullanabilir miyim

| 30.09.2015 09:28

Merhaba, güncel bir SGK kaydınız olmadığı sürece kredi kullanmanız çok zor. Ancak, yüksek kira geliri gibi kayıt geliriniz varsa değerlendirmeye alabilirler.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;