HesapKurdu logo

KOBİ Değer Kredisi

Güncelleme: 12.04.2023
Yayımlama: 26.11.2019
Paylaş
İçindekiler

KOBİ Değer Kredisi Nedir?

Yıllık 250 kişiden az çalışanı bulunan ve 125 milyon TL’den fazla hasılat elde etmeyen tüm işletmeler KOBİ olarak tanımlanır. İşletmecilere kısa vadede para ve ticaret işlemlerinde kullanabilecekleri finansman desteği sağlamak için Ocak 2019’da KOBİ kredileri arasına eklenmek üzere KOBİ Değer Kredisi paketi sunulmuştur.

KOBİ Değer Kredisi ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere likidite sağlanır. Böylelikle işletme sahiplerinin üretim, istihdam, ihracat imkânlarının güçlendirilmesi amaçlanır. Ayrıca KOBİ iskonto ve iştira kredisi hakkında detaylı bilgi için iskonto ve iştira kredisi nedir yazımızı ziyaret edin. 

KOBİ Değer Kredisi Paketinin Temel Özellikleri Nelerdir?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından KOBİ Değer Kredisi’nin ikinci aşamasına dair ayrıntılar 1 Mart 2019’da kamuoyuna duyurulmuştur. Kredi açıklamasında yer alan maddeler şöyledir:

 • Kobi Değer Kredisi’nden 125 milyon TL’ye kadar ciro sahibi işletmeler sektör kısıtlaması olmaksızın yararlanabilir.
 • Krediler, işletmenin faaliyet alanına ve hasılat oranına göre değişim gösterir. İlk yapılan bildiride KOBİ’lerin azami 1,5 milyon TL kredi kullanabileceği yer alır. Ancak daha sonra bu miktar 5 milyon TL olarak güncellenmiştir.
 • Kredi kullanımında hazine destekli Kredi Garanti Fonu kapsamında kefalet sağlanır.
 • Kredilerin vadesi toplamda 36 aydır. Vade süresinin ilk altı ayı anapara ödemesi yapılmaz.
 • Kredilerde uygulanacak faiz oranı aylık %1,54, yıllık %18,48 olarak belirlenmiştir.

KOBİ Değer Kredisi Veren Bankalar

KOBİ Değer Kredisi, ilk aşamasında 14 banka tarafından sağlanırken ikinci aşamasında hizmet sağlayacak banka sayısı 18’ye yükselmiştir. KOBi Değer Kredisi alınabilecek 18 banka arasında; 

Ziraat Bankası Türkiye İş Bankası
Garanti BBVA Akbank
Yapı Kredi Bankası Halkbank
Vakıflar Bankası QNB Finansbank
Denizbank Türk Ekonomi Bankası
Kuveyt Türk Katılım Bankası ING Bank
Türkiye Finans Katılım Bankası Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank Şekerbank
Ziraat Katılım Bankası Vakıf Katılım Bankası

KOBİ Değer Kredisi Şartları

KOBİ Değer Kredisi’nden faydalanmak isteyen işletmelerin öncelikle başvuru koşullarını sağlaması, başvuru sürecini bu koşullar çerçevesinde yönetmesi gerekir. KOBİ Değer Kredisi başvuru koşulları;

 • KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanacak işletmelerin Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde kurulan yurt içinde faaliyet gösteren gerçek ya da tüzel kişi işletmesi olması gerekir.
 • Krediden yararlanacak şirketin ya da %25 ve üzeri hisse sahibi ortaklarının hakkında iflas, fesih, iflas ilan etmeme ve iflas anlaşması yapmama koşulu bulunur. Bankalar durumu teyit edecek yeterli bilgiye erişemediklerinde şirketlerden  yazılı beyan isteme hakkına sahiptir.
 • Krediden yararlanacak şirketin kredi kullanımından en fazla 90 gün öncesinde vergi dairesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na vadesi geçmiş borcunun bulunmadığına dair belge alması gerekir.
 • Krediden yararlanacak kişinin aktif borcu bulunduğu takdirde; borcun yeniden yapıldırılması, yapılandırılmanın bozulmamış olması, borç tutarının alınacak kredinin %20’sinden az olması şartı aranır. Kredi alındığı takdirde aktif borcu bulunan şirketlerden öncelikle önceki borçlarını ödemesi beklenir. Önceki borcun ödenme süreci kredi veren bankanın sorumluluğundadır. 
 • Bankalara sunulacak belgelerin kredi kullanımından en fazla 90 gün öncesine kadar alınması gerekir. Daha önce alınan belgeler geçersizdir.
 • Krediden yararlanacak şirketin kredi alacağı bankaya başvurduğu tarihte ilgili yönetmeliklere ve risk merkezi verilerine göre donuk alacak olarak sınıflandırılmamış olması gerekir. Aynı zamanda resmi gazetede yayımlanan ilgili maddelere göre ‘Tasfiye olunacak alacaklar ile zarar niteliğindeki alacaklar’ hesabına göre izlenen alacaklar niteliklerine sahip olmaması gerekir.
 • KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanacak şirketlerin önceki dönemlerde bankaya ödenmemiş komisyon borcunun bulunmaması gerekir.

Kimler KOBİ Değer Kredisinden Yararlanabilir?

KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanmak için küçük ve orta büyüklükte işletme olma şartı aranır. Yapılan düzenleme ile mikro, küçük ve orta büyüklükteki girişimler yeniden tanımlanmıştır:

 • Mikro işletmeler, yıllık 10 kişiden az çalışanı bulunan ve net satış hasılatı 3 milyon TL'yi aşmayan girişimler olarak tanımlanır. Daha önce mikro işletmelerin 1 milyon TL olan üst limiti 3 milyon TL’ye yükseltilmiştir. 
 • Küçük işletmeler, yıllık 50 kişiden az çalışanı bulunan ve net satış hasılatı 25 milyon TL'yi aşmayan girişimler olarak tanımlanır. Küçük işletmelerin satış hasılatı üst limiti 8 milyon TL’den 25 milyon TL’ye yükseltilmiştir. 
 • Orta büyüklükteki işletmeler, yıllık 250 kişiden az çalışanı bulunan ve satış hasılatı 125 milyon TL’den az olan işletmeler olarak tanımlanır. Orta büyüklükteki işletmelerin yıllık satış hasılatı 40 milyon TL’den 125 milyon TL’ye yükseltilmiştir.
 • İşletmenin başka bir işletmenin oy hakkı ya da sermayesinde; dominant etki yaratmaksızın %25’den fazla %50’den sahip olması bu iki şirketi ortak işletme sayılmasını sağlar. Kamu kurumlarının ya da kuruluşlarının işletme hissesinin %25’inden fazlasına sahip olmaması, işletmenin KOBİ sayılması için gereklidir.

KOBİ Değer Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

KOBİ Değer Kredisi’ne başvuran işletmelerde tüzel kişilerden ve şahıs şirketlerinden istenen belgeler değişim gösterir. İşletmelerden kredi başvuru esnasında istenen belgeler kefilleri bulunduğu takdirde onlardan da istenir.

Tüzel kişilerden istenen başvuru evrakları arasında; ortaklara ait kimlik kartı fotokopisi, imza sirküleri, kuruluş ve son tarihli ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, geçmiş iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu, şirkete ve ortaklara ait mal varlığı dökümü ve varsa oda kayıt belgesi bulunur.

Şahıs şirketlerinden istenen belgeler arasında; kimlik kartı fotokopisi, imza sirküleri, varsa oda kayıt belgesi, şahsa ait mal varlığı dökümü, geçmiş iki yıla ait vergi levhası ve gelir tablosu bulunur.

E-fatura hakkında detaylı bilgi almak için e-fatura nedir sayfamızı inceleyin. 

KOBİ Değer Kredisi Faiz Oranları

KOBİ Değer Kredisi’nden yararlanacak işletmelere aylık %1,54 faiz oranıyla 36 ay vadeli kredi sağlanır. Kredinin yıllık faiz oranı %18,48 olarak belirlenmiştir. İlk altı ay anapara ödemesi yapılmaması KOBİ’lere sunulan bir avantajdır. İşletmeler krediden kendilerine uygun ödeme koşullarıyla faydalanmak için KOBİ kredisi hesaplaması yapabilir. 

Kobi Kredisi Hesaplama Araçları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.