Yabancı Plakalı Araç Kazalarında Ne Yapılmalı?

Güncelleme: 15.03.2024
Yayımlama: 26.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Yabancı plakalı araçlar, Türkiye’de trafiğe çıkabilmek için Yeşil Kart Trafik Sigortası olarak da bilinen, Uluslararası Motorlu Taşıt Sigortası’na sahip olmak durumundadır. Yeşil Kart Sigortası olmayan yabancı plakalı araçların Türkiye’de trafiğe çıkması yasaktır. Yeşil Kart Sigortası, trafik kazalarında ortaya çıkacak maddi ve bedeni zararları karşılar. 

Yabancı plakalı araç kazaları sonrasında yapılması gerekenler; zararın bedeni (yaralanma ya da ölümle sonuçlanan) veya maddi olmasına göre farklılık gösterir. 

Ölüm veya Yaralanma ile Sonuçlanan Kazalarda Yapılması Gerekenler 

Kaza sonrasında ilk olarak ambulans ve polis/jandarma çağrılmalıdır. Polis ya da jandarma tarafından doldurulan kaza tutanağına yabancı plakalı araç sahibinin yeşil kart sigortası bilgilerinin (Yeşil kart numarası, sigorta geçerlilik tarihi, sigortacı kodu ve unvanı) eksiksiz doldurulduğundan emin olun. 

Yeşil kart sigorta belgesi, ruhsat fotokopisi, ehliyet ve polis/jandarma tarafından düzenlenen kaza tutanağının bir örneğini almayı unutmayın.

Yabancı plakalı araç kazalarında meydana gelen ölüm ya da yaralanmalara dair tazminat başvurusu, Türkiye’de yeşil kart sigortalarından sorumlu olan kurum, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’na yapılır. Başvuru için tazminat talep formu ve gerekli belgeler, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’na gönderilmelidir. Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu iletişim bilgilerini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Sürekli Sakatlık Durumunda Gerekli Belgeler

 • Tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu
 • Polis/jandarma tarafından düzenlenen kaza tutanağı
 • Kazaya karışan yabancı plakalı araca ait yeşil kart belgesinin kopyası ya da yeşil kart bilgileri (yeşil kart numarası, geçerlilik tarihi, düzenleyen kurum)
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ve banka hesap bilgileri
 • Kazada sonucunda sakat kalan kişiye ait son 3 aylık gelir belgesi
 • Yaralanma ile sonuçlanan yabancı plakalı araç kazalar tazminat talep formu

Vefat Durumunda Gerekli Belgeler

 • Veraset ilamı
 • Polis/jandarma tarafından düzenlenen kaza tutanağı
 • Kazaya karışan yabancı plakalı araca ait yeşil kart belgesinin kopyası ya da yeşil kart bilgileri (yeşil kart numarası, geçerlilik tarihi, düzenleyen kurum)
 • Vefat eden kişinin nüfus kayıt örneği
 • Vefat eden kişiye ait son 3 aylık gelir belgesi
 • Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ve banka hesap bilgileri
 • Vefat ile sonuçlanan yabancı plakalı araç kazalar tazminat talep formu

Maddi Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler

Polis/jandarmanın tutanak tutmasına gerek duyulmayan, yabancı plakalı aracın karıştığı maddi hasarlı kazalarda kaza anında aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

 • Kazanın olduğu yol ya da kavşağı, araç pozisyonlarını, plakaları ve araçlarda meydana gelecek hasarları gösterecek şekilde kaza alanının fotoğraflarını çekin.
 • Kaza tespit tutanağı doldurun. Kaza tespit tutanağını indirmek için kaza tespit tutanağı yazımızı ziyaret edin. Kaza anında araçta kaza tespit tutanağı olmaması halinde, akıllı telefonunuza indirebileceğiniz Mobil Kaza Tutanağı uygulaması üzerinden tutanak oluşturabilirsiniz. 
 • Tutanağı eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun. Yabancı plakalı aracın yeşil kart sigortası bilgilerini, tutanakta yer alan 8. Bölüm’e (Araç Yeşil Kart (Green Card) Belgesine Sahipse Doldurulacak Bölüm) yazın.
 • Yabancı plakalı araç sürücüsünün ehliyet belgesi, yeşil kart sigorta belgesi, araç ruhsatı ve sürücü tarafından imzalanmış kaza tutanağının bir kopyasını alın.

Yabancı Plakalı Araç Maddi Zarar Sonrası Başvuru

Başvuru formu ve gerekli belgeler, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosuna gönderilir. Formun doldurulmadan önce dikkatli şekilde okunması ve (*) işareti ile belirtilen zorunlu alanların eksiksiz şekilde doldurulması gereklidir. Form ile birlikte gönderilmesi gereken diğer belgeler şu şekilde;

 • Kaza Tespit Tutanağı veya polis/jandarma tarafından düzenlenen kaza tutanağı
 • Kazada zarar gören aracın ruhsat fotokopisi
 • Kazaya karışan yabancı plakalı araca ait yeşil kart belgesinin kopyası ya da yeşil kart bilgileri (yeşil kart numarası, geçerlilik tarihi, düzenleyen kurum)
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi ve banka hesap bilgileri
 • Başvuru sahibi tüzel kişilik ise, imza sirküleri ve yetkililerin kimlik fotokopileri

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu İletişim Bilgileri

Adres: Gülbahar Mah. Büyükdere Cad. No:103 Şarlı İş Merkezi A Blok Kat:4 Şişli / İstanbul

Telefon: 0 212 217 59 68

E-posta: hasar@tmtb.org.tr 

Kaynak:

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.