HGS Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 15.11.2023
Yayımlama: 16.03.2021
Paylaş
İçindekiler

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi HGS, ücretli köprü ve otoyollarda gişede durmadan hızlı ödeme ve geçiş sağlayan bir sistemdir. Türkiye’de 2012 yılında kullanılmaya başlanan HGS ile köprü ve otoyol gişelerinde ödeme RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi ile yapılır.

Trafik Sigortası Fiyatları - 20 Nisan 2024

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


HGS Nedir, Nasıl Alınır?
HGS Nedir, Nasıl Alınır?

HGS Çeşitleri

Etiket ve kart olmak üzere iki adet HGS çeşidi vardır. Etiket, yapışkandır ve aracın ön camına yapıştırılır. Kartın yapışkan özelliği yoktur.

HGS Nasıl Çalışır?

Aracın ön camına yapıştırılan etiket ya da kart gişedeki otomatik okuyucu tarafından algılanır, böylece aracın durmasına gerek kalmadan geçiş ücreti sistem tarafından aracın HGS bakiyesinden tahsil edilir. 

HGS Nasıl Alınır?

HGS almak için araç ruhsatı ve kimlik belgesi yeterlidir. PTT'den, anlaşmalı benzin istsasyonları ve bankalardan alınabilir. İkinci el araç alan sürücüler aracın üzerinde HGS olup olmadığını e-Devlet üzerinden plaka no ile kontrol etmelidir. 

HGS Anlaşmalı Bankalar

İş BankasıAlbaraka TürkGaranti Bankası
Kuveyt TürkTEBDenizbank
Yapı Kredi BankasıVakıfbankHalk Bankası
Türkiye FinansAkbankZiraat Bankası
QNB Finansbank

HGS Anlaşmalı Petrol Ofisleri

Petrol Ofisi               Shell                  BP
OpetTPPD               Total Yetkili İstasyonları

HGS Nereden Alınır?

HGS PTT'den, anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alınabilir. 

HGS Ücreti Ne Kadar?

 • PTT şubelerinde HGS etiket ücreti 15 TL, kart ücreti 30 TL’dir. 
 • Anlaşmalı bankalarda ise HGS ücreti farklılık gösteriyor ancak bazı bankalar otomatik ödeme talimatı veren, maaş hesabını taşıyan ya da mevduat hesabı açtıran müşterilerine ücretsiz olarak HGS etiketi verebiliyor. Ücretsiz HGS kartı ya da etiketi almak için müşterisi olduğunuz banka ile görüşebilirsiniz. 

Bankaların HGS ücretlerini HGS ücreti sayfamızdan öğrenin.

HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yüklemesi şuralardan yapılır: 

 • PTT şubeleri
 • anlaşmalı bankalar
 • anlaşmalı benzin istasyonları
 • e-Devlet
 • HGS web sayfası ve HGS mobil uygulama
 • telefon operatörleri üzerinden SMS

PTT şubelerinden alınan HGS ürünlerine PTT’nin online alışveriş sitesi olan ePttAVM’dem yükleme yapılır. Anlaşmalı bankalarda şube ve ATM’lerde yükleme yapabileceği gibi internet, mobil ve telefon bankacılığı ile de HGS bakiye yükleme yapılır.

HGS bakiye ve ceza sorgulama işlemleri hakkında tüm merak edilenleri HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS Araç Sınıfları

Köprü ve otoyollarda da geçiş ücreti de araç sınıfına göre değişir. Sürücüler, aracın aks aralığına (dingil mesafesi) göre belirlenen araç sınıfına uygun HGS etiketi kullanmak zorundadır. Araç sınıfına göre altı tip HGS çeşidi vardır. Bunlar:

SınıfAraç
1. sınıf araçlarAks aralığı 3.20 mt altında olan araçlardır. Otomobil, kamyonet, minübüs, arazi taşıtı vb.
2. sınıf araçlarAks aralığı 3.20 mt ve üzerinde olan 2 akslı araçlardır. Minibüs, kamyonet, otobüs vb.
3. sınıf araçlarAks adedi 3 tane olan her türlü araçlardır.
4. sınıf araçlarDingil sayısı 4 ve 5 adet araçlardır. 
5. sınıf araçlarDingil sayısı 6 ve üzerinde olan araçlardır. Kamyon, treyler vb.
6. sınıf araçlarMotosikletlerdir.

Köprü ve otoyol geçiş ücretlerini öğrenmek için köprü ve otoyol geçiş ücretleri hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

HGS Geçiş İhlali

HGS kart ya da etiketi olmayan ya da yeterli bakiyesi bulunmayan sürücülere, geçiş yapılan yol ya da köprü ücretinin dört katı ceza uygulanır. Ancak HGS kart ya da etiketi olmayan ve geçiş esnasında HGS kartında yetersiz bakiye olan sürücüler ihlalin yapıldığı günden itibaren 15 gün içinde HGS aldığında veya gerekli bakiyeyi yüklediği takdirde bir ceza uygulanmaz. 

HGS Geçiş İhlali Sorgulama

Geçiş ihlalleri sorgulaması aşağıdakiler üzerinden yapılır:

HGS kartında yeterli bakiye bulunmadan ücretli köprü ve otoyolların kullanılması durumunda 15 gün içinde yükleme yapılmazsa cezai işlem uygulanır.

Aracın Satılmasının Ardından HGS Üyeliği

HGS etiketi aracın satılmasının ardından PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla iptal ettirilmelidir ve aracın camından sökülmelidir. Satılan araca tanımlı HGS etiketindeki bakiye, yeni bir etiket alınacaksa yeni etikete transfer edilebilir. Yeni bir HGS etiketi alınmayacaksa iptal ettirilen HGS etiketinde yer alan bakiye 1 ay sonra PTT’lerden alınır.

HGS kartlarında ise iptal edilmeden plaka güncelleme işlemi yapılır. Kartın tanımlı olduğu aracın satılmasının ardından HGS kartı yeni bir plakaya tanımlanmayacaksa, plaka sıfırlanma işlemi ile güncellenebilir. Bu durumda HGS kartına gelecekte yeni bir plaka tanımlanır.

HGS İptali

HGS iptal işlemi için birden çok seçenek vardır. Aşağıdaki seçenekler üzerinden HGS iptal başvurusu yapılabilir:

 • PTT şubeleri
 • E-devlet
 • Bankalar
 • Anlaşmalı noktalar (benzin istasyonları)

PTT’den Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Kimlik veya araç sürücü belgesi ve araç ruhsatı ile herhangi bir PTT şubesine giderek HGS iptal başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında HGS iptal formunun doldurulması istenir; formu doldurduktan sonra iptal işlemi gerçekleştirilir. 

İptal edilen HGS içinde bakiye varsa, bu bakiye yeni bir HGS etiketine transfer edilebilir ya da iade alınabilir. Bakiye transferi için başvuru yapan kişinin adına kayıtlı diğer aracın ruhsatı ve bilgiler talep edilir. Bakiye iade alınacaksa, iptal edilen karttaki tutar, iptal başvurusu sırasında verilen makbuz ile başvurudan 30 gün sonra yine PTT şubelerinden alınabilir. 

E-Devlet’ten HGS İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yalnızca PTT’den alınan HGS ürünlerinin iptal başvurusu yapılabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna HGS İptal Başvurusu yazarak iptal ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda, kişi adına kayıtlı HGS ürün bilgileri listelenir, iptal edilmek istenen HGS ürününün sağ tarafındaki iptal et bağlantısına tıklayarak iptal başvurusu yapabilirsiniz. 

E-Devlet HGS Bakiye İadesi

E-Devlet’ten yapılan HGS iptal başvurusunun ardından, HGS’deki mevcut bakiye 30 gün içinde PTT şubelerinde alınabilir ya da başka bir HGS kartına transfer edilebilir. Transfer işleminin yapılabilmesi için iptal ekranındaki bakiye aktar bağlantısına tıklanır; kişi adına kayıtlı başka bir HGS ürünü varsa bu ekrandan transfer edilecek HGS seçilir ve transfer işlemi tamamlanır. 

Bankadan HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS kartı ya da etiketi alınabilen ve bakiye yüklenebilen anlaşmalı bankalardan, HGS iptal işlemi de yapılabilir. 

İptal işlemi için şubeye gidebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil şube üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak anlaşmalı tüm bankalar, internet bankacılığı üzerinden HGS iptal başvurusu kabul etmeyebilir; bunun için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. İptal edilen kartın içinde bir bakiye varsa; bankadan yapılan iptal başvurusunun ardından bu tutar HGS etiketinin bağlı olduğu hesaba aktarılır.

Anlaşmalı Noktalardan Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Bazı benzin istasyonları gibi anlaşmalı noktalardan alınan HGS’nin iptali için, anlaşmalı satış noktasının müşteri hizmetleri aranarak bilgi alınabilir. Ancak; bu noktalar da PTT tarafından yetkilendirilen satış kanalları olduğundan PTT şubeleri üzerinden de iptal başvurusu yapılabilir.

Kaynak:

PTT HGS Müşteri Hizmetleri

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.