HGS İptali Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 14.07.2022 Yayımlama: 14.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

HGS iptal işlemi için birden çok seçenek vardır. Aşağıdaki seçenekler üzerinden HGS iptal başvurusu yapılabilir:

  • PTT şubeleri
  • E-devlet
  • Bankalar
  • Anlaşmalı noktalar (benzin istasyonları)

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) hakkında detaylı bilgi için HGS nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

PTT’den Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Kimlik veya araç sürücü belgesi ve araç ruhsatı ile herhangi bir PTT şubesine giderek HGS iptal başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında HGS iptal formunun doldurulması istenir; formu doldurduktan sonra iptal işlemi gerçekleştirilir. 

İptal edilen HGS içinde bakiye varsa, bu bakiye yeni bir HGS etiketine transfer edilebilir ya da iade alınabilir. Bakiye transferi için başvuru yapan kişinin adına kayıtlı diğer aracın ruhsatı ve bilgiler talep edilir. Bakiye iade alınacaksa, iptal edilen karttaki tutar, iptal başvurusu sırasında verilen makbuz ile başvurudan 30 gün sonra yine PTT şubelerinden alınabilir. 


Trafik Sigortası Fiyatları - 03 Aralık 2022

İstanbul TL
Ankara 2820 TL
Diğer İller 2611 TL
İstanbul 2790 TL
Ankara 2779 TL
Diğer İller 2638 TL
İstanbul 3103 TL
Ankara 2891 TL
Diğer İller 2618 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


E-Devlet’ten HGS İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yalnızca PTT’den alınan HGS ürünlerinin iptal başvurusu yapılabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna HGS İptal Başvurusu yazarak iptal ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda, kişi adına kayıtlı HGS ürün bilgileri listelenir, iptal edilmek istenen HGS ürününün sağ tarafındaki iptal et bağlantısına tıklayarak iptal başvurusu yapabilirsiniz. 

E-Devlet HGS Bakiye İadesi

E-Devlet’ten yapılan HGS iptal başvurusunun ardından, HGS’deki mevcut bakiye 30 gün içinde PTT şubelerinde alınabilir ya da başka bir HGS kartına transfer edilebilir. Transfer işleminin yapılabilmesi için iptal ekranındaki bakiye aktar bağlantısına tıklanır; kişi adına kayıtlı başka bir HGS ürünü varsa bu ekrandan transfer edilecek HGS seçilir ve transfer işlemi tamamlanır. 

Bankadan HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS kartı ya da etiketi alınabilen ve bakiye yüklenebilen anlaşmalı bankalardan, HGS iptal işlemi de yapılabilir. 

İptal işlemi için şubeye gidebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil şube üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak anlaşmalı tüm bankalar, internet bankacılığı üzerinden HGS iptal başvurusu kabul etmeyebilir; bunun için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. İptal edilen kartın içinde bir bakiye varsa; bankadan yapılan iptal başvurusunun ardından bu tutar HGS etiketinin bağlı olduğu hesaba aktarılır.

Bankaların HGS ücretleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşın.

Anlaşmalı Noktalardan Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Bazı benzin istasyonları gibi anlaşmalı noktalardan alınan HGS’nin iptali için, anlaşmalı satış noktasının müşteri hizmetleri aranarak bilgi alınabilir. Ancak; bu noktalar da PTT tarafından yetkilendirilen satış kanalları olduğundan PTT şubeleri üzerinden de iptal başvurusu yapılabilir.Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et