HesapKurdu logo

HGS İptali Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 14.07.2022
Yayımlama: 14.07.2022
Paylaş
İçindekiler

HGS iptal işlemi için birden çok seçenek vardır. Aşağıdaki seçenekler üzerinden HGS iptal başvurusu yapılabilir:

  • PTT şubeleri
  • E-devlet
  • Bankalar
  • Anlaşmalı noktalar (benzin istasyonları)

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) hakkında detaylı bilgi için HGS nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

PTT’den Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Kimlik veya araç sürücü belgesi ve araç ruhsatı ile herhangi bir PTT şubesine giderek HGS iptal başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında HGS iptal formunun doldurulması istenir; formu doldurduktan sonra iptal işlemi gerçekleştirilir. 

İptal edilen HGS içinde bakiye varsa, bu bakiye yeni bir HGS etiketine transfer edilebilir ya da iade alınabilir. Bakiye transferi için başvuru yapan kişinin adına kayıtlı diğer aracın ruhsatı ve bilgiler talep edilir. Bakiye iade alınacaksa, iptal edilen karttaki tutar, iptal başvurusu sırasında verilen makbuz ile başvurudan 30 gün sonra yine PTT şubelerinden alınabilir. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 29 Mart 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3207 TL

Ankara

3055 TL

Diğer iller

3044 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3659 TL

Ankara

3593 TL

Diğer iller

3408 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

3942 TL

Ankara

3608 TL

Diğer iller

3494 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


E-Devlet’ten HGS İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yalnızca PTT’den alınan HGS ürünlerinin iptal başvurusu yapılabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna HGS İptal Başvurusu yazarak iptal ekranına ulaşabilirsiniz. Bu ekranda, kişi adına kayıtlı HGS ürün bilgileri listelenir, iptal edilmek istenen HGS ürününün sağ tarafındaki iptal et bağlantısına tıklayarak iptal başvurusu yapabilirsiniz. 

E-Devlet HGS Bakiye İadesi

E-Devlet’ten yapılan HGS iptal başvurusunun ardından, HGS’deki mevcut bakiye 30 gün içinde PTT şubelerinde alınabilir ya da başka bir HGS kartına transfer edilebilir. Transfer işleminin yapılabilmesi için iptal ekranındaki bakiye aktar bağlantısına tıklanır; kişi adına kayıtlı başka bir HGS ürünü varsa bu ekrandan transfer edilecek HGS seçilir ve transfer işlemi tamamlanır. 

Bankadan HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS kartı ya da etiketi alınabilen ve bakiye yüklenebilen anlaşmalı bankalardan, HGS iptal işlemi de yapılabilir. 

İptal işlemi için şubeye gidebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil şube üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak anlaşmalı tüm bankalar, internet bankacılığı üzerinden HGS iptal başvurusu kabul etmeyebilir; bunun için müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. İptal edilen kartın içinde bir bakiye varsa; bankadan yapılan iptal başvurusunun ardından bu tutar HGS etiketinin bağlı olduğu hesaba aktarılır.

Bankaların HGS ücretleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşın.

Anlaşmalı Noktalardan Alınan HGS İptali Nasıl Yapılır?

Bazı benzin istasyonları gibi anlaşmalı noktalardan alınan HGS’nin iptali için, anlaşmalı satış noktasının müşteri hizmetleri aranarak bilgi alınabilir. Ancak; bu noktalar da PTT tarafından yetkilendirilen satış kanalları olduğundan PTT şubeleri üzerinden de iptal başvurusu yapılabilir.


“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.