FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yayımlama: 24.11.2020 Güncelleme: 30.12.2020

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), resmi web sitesi üzerinden yayınladığı bir duyuru ile yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıkların tamamladığını paylaştı. Açıklanan sistem Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirildi.

FAST Sistemi Nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), farklı bankalardaki hesaplarınız arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceğiniz sistemdir.

FAST Sistemi’nin, 18 Aralık'tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınacak ardından kademeli olarak tüm vatandaşların kullanımına açılacak. FAST Sistemi’nin daha az nakit kullanan bir topluma geçiş ve ekonominin dijitalleşmesi alanlarında önemli bir işlev göreceği öngörülüyor.

Sanal POS İnfografik

FAST Ne İşe Yarar?

Ödemelerinizin anlık transferini sağlayacak olan bu sistem,

 • 7/24 para transfer işlemleriniz gerçekleştirebilecek
 • Ödemeniz saniyeler içinde tamamlanacak
 • Kullanıcılar işlem sonucuna dair bilgilendirilecek
 • Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) sayesinde telefon numarası, e-posta adresi veya TCKN bilgisi ile banka hesaplarınız eşleştirilebilecek
 • Kişiler arasında ve ticari işletmelere de karekod ile ödeme yapılabilecek

Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) Nedir?

Kolay Adres Tanımlama (KOLAS), IBAN ya da hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan para transferi yapabileceğiniz sistemdir. 

Bu sistem ile cep telefonu numaranız, T.C. kimlik numaranız, vergi kimlik numaranız gibi en sık kullandığınız kişisel bilgilerinizi dilediğiniz banka hesabına tanımladıktan sonra, gönderici ile bu bilgileri paylaşarak para transferi işlemlerinizi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret -

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

FAST Sistemi İle Nasıl Ödeme Yapılır?

FAST Sistemi ile ödeme yapabilmek için FAST Sistemi katılımcısı herhangi bir bankada hesabınızın bulunması yeterli olacak. Ayrıca, telefon numaranıza para alabilmeniz için bankanız aracılığı ile Kolay Adresleme Sistemine telefon numaranızı kayıt ettirerek banka hesabınız ile eşleştirmeniz gerekecek.

İşletmeler ise iş yerlerinde karekod kullanarak anlık ödeme kabul edebilecek.

Yanlış hesaba para yatırmanız durumunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yanlış hesaba para yatırma yazımızdan öğrenebilirsiniz.

FAST ile EFT’nin Farkı Nedir?

 • EFT Sistemi’nde bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşir ancak bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü yoktur. Bu nedenle ödemelerin hesaba yansıması daha uzun zaman sürebilir. FAST’te ise bankalar saniyeler içerisinde transfer işlemini gerçekleştirerek kişileri bilgilendirir.
 • EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışır. FAST sistemi 7/24 çalışır.
 • EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu yoktur. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunur.

EFT ile ilgili detaylı bilgi için EFT nedir, nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

FAST Ödeme Sistemi’nin vatandaşlar ve işletmeler açısından avantajları mevcuttur. 

Bu avantajlar:

 • FAST sistemi ile hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adresleri eşleştirilebileceği için kullanıcılar, bankaların mobil/internet uygulamaları aracılığı ile para göndermek istedikleri işletme ve şahısların hesap numarası (IBAN) ve isim bilgileri yerine sisteme kayıtlı telefon numarası, TCKN veya e-posta adresine ödeme gönderebilecek.
 • Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) altyapısı ile kişiler hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adreslerinin eşleştirmelerini bankaları aracılığıyla kısa bir süre içerisinde yapabilecek. Ancak kolay adreslerle ödeme uygulaması FAST Sisteminin devreye girmesi sonrasında başlayacak.
 • Bankalar, müşterilerine risk profilleri dâhilinde daha düşük tutar ve günlük toplam aktarım limiti belirleyebilecekler. Düşük tutar limiti ile başlamanın temel sebepleri; bankaların mesai saatleri dışındaki likidite yönetimlerine yardımcı olmak ve dolandırıcılık girişimlerini izleyebilmek. Başlangıçta 1.000 TL olan işlem üst limitinin bir zaman sonra artırılması da değerlendirilecek.Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et