FAST Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Güncelleme: 14.02.2022 Yayımlama: 24.11.2020 | Okuma Süresi: 4 dk.

FAST Sistemi Nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Merkez Bankası tarafından kurulan, farklı bankalardaki hesaplarınız arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceğiniz sistemdir.

FAST Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?
FAST Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

FAST Ne İşe Yarar?

Ödemelerinizin anlık transferini sağlayacak olan bu sistem ile şu işlemler yapılabilir:

 • 7/24 para transfer işlemleriniz gerçekleştirilir.
 • Ödemeniz saniyeler içinde tamamlanır.
 • Kullanıcılar işlem sonucuna dair bilgilendirilir.
 • Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) sayesinde telefon numarası, e-posta adresi veya TCKN bilgisi ile banka hesaplarınız eşleştirilebilir.
 • Kişiler arasında ve ticari işletmelere de karekod ile ödeme yapılabilir.

FAST Limiti Ne Kadar?

FAST Sisteminde işlem üst limiti 21.02.2022 tarihi itibariyle 5.000 TL’dir. Belirli tutar limiti ile başlamanın temel sebepleri; bankaların mesai saatleri dışındaki likidite yönetimlerine yardımcı olmak ve dolandırıcılık girişimlerini izleyebilmek.

FAST Sistemi Nedir

Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) Nedir?

Kolay Adres Tanımlama (KOLAS), IBAN ya da hesap bilgilerine ihtiyaç duymadan para transferi yapabileceğiniz sistemdir. 

Bu sistem ile cep telefonu numaranız, T.C. kimlik numaranız, vergi kimlik numaranız gibi en sık kullandığınız kişisel bilgilerinizi dilediğiniz banka hesabına tanımladıktan sonra, gönderici ile bu bilgileri paylaşarak para transferi işlemlerinizi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Bir Bankada Tanımlanan Kolay Adres Başka Bir Bankadaki Hesap İçin De Tanımlanabilir mi?

Bir bankada tanımladığınız bir Kolay Adres’in eşleştirildiği hesabı değiştirmek için diğer bankanın ilgili kanalından giriş yaparak yeni Kolay Adres tanımınızı yapabilirsiniz. Bu tanımı yaptığınız andan itibaren, eski tanım geçersiz olacaktır.

Kolay Adres Olarak Tanımlanan Cep Telefonu Numarası, e-Posta Adresi İptal Olduğu Takdirde Ne Yapılmalı?

Mevcutta tanımlı olan telefon numarası ya da e-posta adresinin değişmesi veya iptal olması durumunda en kısa sürede ilgili bankaya bu durumun bildirilmesi, güncel olmayan tanımların silinmesi ve güncel bilgilerin tekrar tanımlanması gerekir.

FAST Sistemi İle Nasıl Ödeme Yapılır?

FAST Sistemi ile ödeme yapabilmek için FAST Sistemi katılımcısı herhangi bir bankada hesabınızın bulunması yeterlidir. Ayrıca, telefon numaranıza para alabilmeniz için bankanız aracılığı ile Kolay Adresleme Sistemine telefon numaranızı kayıt ettirerek banka hesabınız ile eşleştirmeniz gerekir.

İşletmeler ise iş yerlerinde karekod kullanarak anlık ödeme kabul edebilirler.

Yanlış hesaba para yatırmanız durumunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yanlış hesaba para yatırma yazımızdan öğrenebilirsiniz. PTT'den para gönderme işlemi nasıl yapılır öğrenmek için PTT'den para gönderme nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

FAST ile Alışveriş Yapılabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası alışveriş işlemlerinde nakit harcamaya ek olarak FAST ile ödeme yapılabileceğini duyurdu. Bu sayede TR Karekod kullanılarak FAST ile tek seferde 10 bin TL'ye kadar olan alışverişler yapılabilecek. 

FAST ile EFT’nin Farkı Nedir?

 • EFT Sistemi’nde bankalardaki hesaplar arasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşir ancak bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir süre taahhüdü yoktur. Bu nedenle ödemelerin hesaba yansıması daha uzun zaman sürebilir. FAST’te ise bankalar saniyeler içerisinde transfer işlemini gerçekleştirerek kişileri bilgilendirir.
 • EFT Sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışır. FAST sistemi 7/24 çalışır.
 • EFT işlemi sonrasında alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluğu yoktur. FAST sisteminde ise bildirim zorunluluğu bulunur.

EFT ile ilgili detaylı bilgi için EFT nedir, nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

FAST Ücretli mi?

FAST işlemi için ücret almayan bankalar da var. Ancak EFT gibi FAST ücreti de 1,80 -10,00 TL arasında gönderim miktarı ve banka anlaşmasına göre değişir. 

FAST Sisteminin Avantajları Nelerdir?

FAST Ödeme Sistemi’nin vatandaşlar ve işletmeler açısından avantajları mevcuttur. 

Bu avantajlar:

 • FAST sistemi ile hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adresleri eşleştirebildiği için kullanıcılar, bankaların mobil/internet uygulamaları aracılığı ile para göndermek istedikleri işletme ve şahısların hesap numarası (IBAN) ve isim bilgileri yerine sisteme kayıtlı telefon numarası, TCKN veya e-posta adresine ödeme gönderebilirler.
 • Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) altyapısı ile kişiler hesap numaralarıyla telefon numaraları, TCKN veya e-posta adreslerinin eşleştirmelerini bankaları aracılığıyla kısa bir süre içerisinde yapabilir.
 • Bankalar, müşterilerine risk profilleri dâhilinde daha düşük tutar ve günlük toplam aktarım limiti belirleyebilirler. 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et