Evcil Hayvan Masrafları

Güncelleme: 31.05.2022 Yayımlama: 30.05.2022 | Okuma Süresi: 3 dk.

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verirken, kesin ve muhtemel giderleri göz önünde bulundurmalısınız. Evde hayvan bakma maliyeti, evcil hayvanınızın ırkına, cinsine, yaşına ve sizin yaşam tarzınıza göre değişir. Ancak, her hayvan için mama ve veteriner masrafı gibi temel maliyetler vardır. Evcil hayvanınızın uzun ve sağlıklı bir hayat yaşaması için gerekli olan bazı temel giderler şu şekilde sıralanabilir:

Beslenme Masrafı

Evcil hayvanınızın beslenme maliyeti elbette hayvanın cinsine, ırkına, türüne ve yaşına göre değişir. İçeriğine ve markasına göre mama fiyatları arasında büyük farklılıklar olabilir. Evcil hayvanınızın sindirim sistemi ve gelişimi için en doğru mamayı veteriner tavsiyesi ile seçebilirsiniz. Mama yerine yemek artıkları ile evcil hayvanın beslenmesi ise kesinlikle doğru değildir. Evcil hayvanlarımız, bazen yediğimiz besinleri yemek isteyebilir. Ancak sürekli olarak yemek artığıyla beslenme, hayvanların sindirim sistemleri için oldukça yanlış bir durumdur ve yeme disiplinini de olumsuz etkiler. 

Seçilen mama da ömür boyu kullanılmaz; evcil hayvanınızın gelişim ihtiyaçlarına göre yavru mamaları, alerjik mamalar, kısırlaştırıldıktan sonra kullanılan mamalar, hastalıklara göre özel mamalar ve ileri yaşlardaki hayvanlar için mamalar mevcuttur. Sahipleneceğiniz hayvana ve cinsine göre mama fiyatlarını araştırarak günlük/aylık mama masraflarını hesaplayabilirsiniz. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 500 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 300 TL
Yıllık Ücret 188 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Veteriner Masrafı

Evcil hayvanların hastalıklardan korunabilmesi için belirli periyotlarda aşılanması gerekir. Özellikle yavru hayvanların gelişim sürecinde hastalıklardan korunabilmesi için aşılanması çok önemlidir. Daha sonra bazı aşılar yıllık olarak tekrarlanır. Evcil hayvanınızın pire, kene ve bit gibi parazitlerden korunması için de bazı ilaçlar yine belirli periyotlarda uygulanır. Aşı ve parazit uygulamaları giderleri veteriner kliniklere göre değişebilir; ancak yine hayvanınızın cinsine göre yaptırması gereken aşı ve parazit uygulamalarını veteriner hekime sorabilir ve olası giderleri hesaplayabilirsiniz. 

Aşı ve parazit uygulamaları gibi sürekli giderlerin yanı sıra, çok iyi bakım görse dahi evcil hayvanınız hastalanabilir. Muayene ve ilaçlar da ekstra bir gider anlamına gelir. Kısırlaştırma uygulaması ise en yaygın veteriner giderlerindendir. Kısırlaştırma kararını elbette veterinere danışmanız gerekir, ancak kısırlaştırma operasyonu ile birçok sağlık ve davranış sorununun önüne geçildiği bilinmektedir.

Oyuncak, Aparat ve Diğer Giderler

İlk olarak evcil hayvanınıza bir mama ve su kabı almanız gerekir. Özellikle yavru hayvanlar için oyuncak da önemlidir; aksi takdirde evcil hayvanınız evdeki nesnelere zarar verebilir. Bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bir tuvalet ve temizliği için kürek almanız gerekir. Ayrıca kedi tuvaleti için belirli periyotlarda kum alınmalıdır. Evcil hayvanınızı taşımak için bir çanta ya da taşıma kafesi de almalısınız.

Tasma, tırmalama/ısırma aparatları, tarak gibi aparatlar da evcil hayvan maliyetleri arasında görülebilir. Bu aparatlar, sağlık ve mama giderleri kadar zaruri görünmese de evcil hayvanınızın gündelik yaşantısı için önemlidir. Örneğin; tüylü dostlarımızın belirli aralıklarla taranması cilt sağlıkları için önemlidir. Tırmalama ve ısırma aparatları da hayvanların içgüdüsel ihtiyaçları için gereklidir; zira bu aparatları almazsanız, evcil hayvanınız yine evdeki farklı nesnelerle bu ihtiyaçlarını karşılar ve bu da daha fazla masrafa sebep olabilir. Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, özellikle yavruyken asla tasmasız dışarı çıkarmamanız gerekir; bu sebeple tasma da oldukça önemlidir.

Kıyafet, yatak, ev/kulübe ve diğer bakım ürünleri de diğer giderlerdir. Ayrıca, sık seyahat ediyorsanız ve evcil hayvanınız ile ilgilenecek birisi yoksa, evcil hayvan otelleri ya da evcil hayvanınızın bakımı için bir bakıcı gerekir. Bu da ekstra bir gider olarak görülebilir.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası, genel olarak 6 ay ile 10 yaş arasında olan ve aşıları tamamlanmış kedi ve köpeklerin acil durumlardaki tedavi giderlerini limitleri dâhilinde güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Evcil hayvan sigortası hakkında detaylı bilgi için evcil hayvan sigortası yazımızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et