2021 Ehliyet Sınav Tarihleri

Güncelleme: 14.10.2021 Yayımlama: 30.04.2018 | Okuma Süresi: 4 dk.

Not: Yeni düzenleme ile yeni T.C. kimlik kartına 01.01.2016 tarihinden sonra alınmış sürücü belgesi eklenebiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sisteminden randevu alarak kimlik kartına ehliyet eklenir.

2021 Ehliyet ve Direksiyon Sınavı Tarihleri 

Ehliyet Sınavı Başvuru TarihleriE-sınav TarihleriDireksiyon Sınav Tarihleri
1-10 Ocak 2021 arasıYoğunluğa göre 2 hafta içerisinde MEB tarafından belirlenir. 
1-10 Şubat 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Mart 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Nisan 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Mayıs 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Haziran 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Temmuz 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ağustos 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Eylül 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Ekim 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Kasım 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.
1-10 Aralık 2021 arası
Yoğunluğa göre 2 hafta içerisinde
MEB tarafından belirlenir.

2019 sonrası elektronik ehliyet sınav sistemine geçildi. E- sınavlar genelde hafta içi ve hafta sonu yapılır. Direksiyon sınavları ise hafta sonu yapılır. Ayrıca ehliyet işlemleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ehliyet sayfamızı ziyaret edin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 26 Ekim 2021

İstanbul 857 TL
Ankara 917 TL
Diğer İller 866 TL
İstanbul 867 TL
Ankara 831 TL
Diğer İller 787 TL
İstanbul 917 TL
Ankara 860 TL
Diğer İller 814 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


2021 Ehliyet Sınav Ücretleri

  • Yazılı sınav ücreti: 100 TL
  • Direksiyon sınav ücreti: 130 TL

Ehliyet sınav ücretleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası şubelerinden veya ATM’lerinden yatırılır. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Elektronik Sınav Tarihleri

Elektronik sınav tarihleri genel olarak teorik eğitimin tamamlanmasından sonra 10-20 gün içerisinde gerçekleşir. Sürücü adayı sürücü kursuna başvurusunu yaptıktan sonra teorik eğitime başlar. Bu eğitim tamamlandıktan sonra başvuru yapılan bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava girilir. 

Ehliyet sınavından geçtikten sonra hangi adımları izlemek gerekir öğrenmek için ehliyet randevusu alma yazımızı inceleyin.

Elektronik Sınava Nasıl Girilir?

Elektronik ehliyet sınavına girmek için randevu alınması gerekir. Elektronik sınava randevuyu sürücü kursunuz sizin yerinize alacaktır. Yazılı sınav ücretini ödedikten sonra sürücü kursuna bilgi verip randevu almasını isteyebilirsiniz. 

Eğer yazılı sınava girip başarısız olunursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınav randevusu alabilir. En son katılınan sınavdan sonra 45 gün içinde elektronik sınava girilmezse 1 sınav hakkı yanmış olur. O yüzden en son girilen e-sınav tarihinden itibaren geciktirmeden tekrar elektronik sınava girmek gerekir. 

e-Sınav Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

e-Sınav dijital ortamda gerçekleştiği için sonuçlarını da ortalama 1 saat gibi kısa bir sürede belli olur. Sınavdan geçer not alan sürücü adayı birkaç hafta sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazanır.

Hangi sınıf ehliyetle hangi araç kullanılabilir öğrenmek için ehliyet sınıfları ve kullanabildiği araçlar yazımızı inceleyin.

Direksiyon Sınav Tarihleri

Yazılı sınavın ardından yapılan direksiyon sınavı için Millî Eğitim Bakanlığı kesin bir tarih vermemekle birlikte, her ayın 1 ile 10’u arası yapılır.

Direksiyon Sınav Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Direksiyon sınav sonuçları sınavın gerçekleştiği gün içerisinde belli olur. Sınav günü tüm adayların sınavı tamamlandıktan sonra sınav komisyonu tarafından sonuçlar tabletlere giriş yapılır.  Daha sonra girilen sonuçlar kayıtlı olunan kursun sistemine düşer. Kurs tarafından da sürücü adayına sonuç hemen bildirilir.

Direksiyon Sınavı Ne Kadar Sürer?

Direksiyon sınavında ortalama süre olarak 35 dakikadır. Bu sınavda adaylara ilk olarak, aracın tanınması ile ilgili birkaç soru sorulur. Sorulara yeterli cevaplar veremeyen aday başarısız sayılır. Sürüş aşamasına geçildiğinde ise, adayın aynaları kontrol etmesi, emniyet kemerini takması, direksiyon hâkimiyetini sağlaması ve hız kurallarına uymasına kadar pek çok noktaya dikkat edilerek ve puan verilir. Sürüş esnasında yapılan her hata puanının düşmesine neden olur. 

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur?

Ehliyet Sınavı Soru Sayıları

Ehliyet sınavında toplam 50 soru vardır. E-sınavda adaylara 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı soruları sorulur ve sınav 45 dakika sürer. Her bir sorunun değeri ise 2 puandır. Elektronik sınavda online olarak sorulara cevap verilir. Hafta içi saat 17.00’den sonra günde 3 oturum, hafta sonu ise 6 oturum olmak üzere sınav takvimi belirlenmiştir. 

Ehliyet sınavı sonucunda minimum 35 doğru yapıp 70 puan alan adaylar yazılı sınavdan başarılı olmuş sayılarak direksiyon sınavına katılmaya hak kazanır.

Ehliyet Sınav Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet sınavına girebilmek için öncelikle bir ehliyet kursuna kaydolmak gerekir. Ehliyet sınavı için kurs kaydı haricinde bireysel başvuru yapılamaz. 

Ehliyet kursuna kaydolmak için bazı gerekli belgeler bulunur. Bu belgeler hâlihazırda sınav başvurusu için kurum tarafından kullanılır.

  • nüfus cüzdanı fotokopisi
  • daha önceden alınmış başka bir sınıf sürücü belgesi var ise fotokopisi
  • öğrenim durumunu gösteren belge (Diploma, öğrenci belgesi, çıkış belgesi vb)
  • 5 adet biyometrik fotoğraf
  • yetkili, özel veya devlet hastanelerinden alınan sağlık raporu

Kaynak:

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı MEB Motorlu Taşıtlar Sınavı


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et