HesapKurdu logo

Araç Sıvılarının Kontrolü

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 12.02.2019
Paylaş
İçindekiler

Araçlarda Bulunan Sıvılar

Arabaların bazı bölümlerinin çalışması için gerekli sıvıları içermesi gerekir. Bu sıvılar yağ, antifiriz, gaz, asit ve su şekline sıralanabilir. Araçlar için çok önemli olan bu sıvılar kaputun altındadır ve bu sıvılar için özel hazırlanmış haznelerinin içerisindedirler. Her araçta bulunan ve önemli olan sıvılar şunlardır: 

  • Motor yağı
  • Şanzıman yağı
  • Direksiyon hidroliği
  • Fren hidroliği
  • Antifiriz
Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Araç Sıvılarının Bakımı

Araçların çalışması için çok önemli olan bu sıvıların düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Araç sıvılarına nasıl bakım yapılacağı sıvılara ait olan kullanım kılavuzlarında yazılıdır. Bu kılavuzlarda, araçlarda kullanılan sıvıların ne kadar olması gerektiği, nasıl doldurulacağı ve hangi işleve sahip olduğunu detaylı biçimde belirtilir. 

Aracın düzenli yapılması gereken tüm bakımları hakkında detaylı bilgi için periyodik araç bakımı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tüm motorlu kara taşıtları için yaptırılması zorunlu araç muayenesi hakkında detaylı bilgiyi araç muayenesi sayfamızdan edinin.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

1. Motor Yağı Kontrolü

Motor yağının kontrolünü yapmadan önce, motorun soğuması ve yağın karter kısmında toplanması beklenmeli. Ardından yağ çubuğu olduğu yerden çıkarılarak temiz bir bez ya da havlu ile silinmeli. Çubuk tekrar yerine yerleştirilerek çekilmeli ve yağ seviyesinin belirtilen bölümler arasında olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer yağ seviyesi belirtilen alt seviyeden de az ise araç hemen servisi götürülmelidir.

Yağın rengi de yağ değişiminin gerekli olup olmadığı hakkında ipucu verecektir. Eğer yağ çok koyu renkte ise yağ değişim vaktinin geldiğini, köpüklü olması ise yağın kirlenmeye başladığını ve daha sık kontrol edilmesi gerektiğini gösterir.

2. Şanzıman Yağı Kontrolü

Şanzıman yağının kontrolü de çubukla yapılır. Şanzıman yağını kontrol ederken motor çalışır halde ve sıcak olmalıdır. Eğer yağ, belirtilen seviyenin altında ise bu durum araçta bir sorun olduğunu gösterir. Şanzıman yağından yanık kokusu geliyorsa ya da yağ kırmızı renkte olması gerekirken kahverengi ise bu durum bir sorun olduğunun habercisidir. Şanzıman yağının iki yılda bir değişmesi önerilir.

3. Direksiyon Hidroliği Kontrolü

Plastik hazne bulunarak hidrolik seviyesi kontrol edilmelidir. Sıvı belirtilen seviyeden az ise tamamlanmalıdır. Hidrolik direksiyonun sertleşmesi de direksiyon hidroliğinin azaldığının göstergesidir.

4. Fren Hidroliği Kontrolü

Fren hidroliği de direksiyon hidroliği gibi plastik bir hazne içinde yer alır. Eğer fren hidroliğinin seviyesi azaldıysa herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Fren hidroliğinin ez az bir buçuk senede bir defa değiştirilmesi önerilir.

5. Antifriz Kontrolü

Antifriz suyunun kontrolü yapılmadan önce motorun soğuk olması gereklidir. Sonrasında plastik antifriz haznesi bulunarak, su seviyesinin belirlenen aralıklarda olup olmadığına bakmak yeterlidir. Eğer antifriz seviyesi düşükse ilave yapılmalı ya da gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Antifriz kontrolü senede bir defa yapılmalıdır. Yapılan kontroller ve bu kontrollerin sonrasında işin uzmanından alınacak destekle, aracın daha iyi performansa sahip olması sağlanabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.