73/c Trafik Cezası: Telefonla Konuşma Cezası

Güncelleme: 29.04.2024
Yayımlama: 28.11.2023
Paylaş
İçindekiler

73/c Trafik Cezası Nedir?

73/c trafik cezası kodu, sürücünün seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını ele alarak kullanma cezasının kodudur.

Seyir Halinde Cep Telefonu Ele Alınmadan Kullanılırsa Ceza Kesilir mi?

Seyir halinde ele alınmadan cep telefonun kullanılması durumunda ceza uygulanmaz. Bu maddenin ilgili rehberdeki açıklaması: “Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılıyor olması halinde bu madde hükümleri uygulanmaz.”

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Ne Kadar?

2024 yılı için 73/c yani seyir haline sürücünün cep telefonu kullanmasının cezası 1.506 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 1.129,50 TL olarak ödenir. 

2024 Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası

25 Kasım 2023 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 32380 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre 2023 yeniden değerleme oranı %58,46'dir. Yeniden değerleme oranı baz alınarak yapılan hesaplamaya göre 2024 seyir halinde cep telefonu kullanma cezası (73/c) 1.506 TL, indirimli tutarı ise 1.129,50 TL olacaktır. 

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezasının İndirimli Tutarı

Seyir haline sürücünün cep telefonu kullanma cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 1.129,50 TL olarak ödenir.

73/c Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Seyir haline sürücünün cep telefonu kullanması cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Ceza Puanı Nedir?

Her cep telefonu kullanması cezası için 10 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulurlar.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanımında Ehliyete El Konulur mu?

Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşılması durumunda ehliyete 2 ay süreyle el konulur. Sadece seyir halinde cep telefonu kullanımdan dolayı ceza alınması durumunda, 1 yıl içerisinde 10 defa bu cezanın alınması durumunda ehliyete el konulur.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Seyir haline cep telefonu kullanılma cezası olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir.

73/c Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz.

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü 2024 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.