Kasko Sigortası Zorunlu mu?

Güncelleme: 21.10.2021 Yayımlama: 20.03.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kasko sigortası zorunlu değildir, kişiler araçlarının başına gelebilecek beklenmedik durumlara karşı koruma altına alma amaçlı isteğe bağlı olarak kasko yaptırabilir. Ancak trafiğe çıkacak her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası araçların yaptırmak zorunda olduğu tek sigorta türüdür.


Kasko Sigortası Fiyatları - 03 Ekim 2022

İstanbul 7620 TL
Ankara 6870 TL
Diğer İller 6295 TL
İstanbul 9627 TL
Ankara 8527 TL
Diğer İller 7876 TL
İstanbul 10858 TL
Ankara 10162 TL
Diğer İller 9351 TL

Tüm Kasko Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası teminatları araç sahibinin istekleri doğrultusunda değişim gösterir. Kasko sigortası aşağıda yer alan teminatlar kapsamında ve seçilen sigorta türü çerçevesinde geçerlidir:

 • Sigortalı aracın başka bir araçla çarpışması sonucu ortaya çıkan hasarlar,
 • Araç park halindeyken sürücünün iradesi dışında araca hareketli ya da sabit bir cismin çarpması veya araç hareket halindeyken bir cisme çarpması sonucunda oluşan hasarlar,
 • Üçüncü kişilerin kasıtlı ya da kasıtlı olmayan hareketleri sonucunda oluşan kazalar,
 • Aracın yanması sonucu ortaya çıkan hasarlar,
 • Aracın ya da parçalarının kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu ortaya çıkan hasarlar.

Kasko sigortası teminatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kasko sigortası teminatları ve avantajları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Kasko sigortasında ürünün kapsamı poliçenin başlığında belirtilir ve bu doğrultuda teminatlara sahip olur. Kasko sigortası ürün çeşitleri arasında; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko bulunur. 

 • Dar kasko; teminat gruplarının bir kısmını karşılanır ve poliçe bu teminatları sağlar. Detaylı bilgiyi dar kasko sayfamızdan alın.
 • Kasko, teminat gruplarının hepsi için poliçe dahilinde teminat sağlayan üründür. Daha detaylı bilgiyi kasko sigortası sayfamızdan alın.
 • Genişletilmiş kasko, tüm teminat grupları sonucunda ortaya çıkan hasarı karşılar. Genel şartlara ek olarak sözleşme ile teminat kapsamına bazı risklerin dahil edilebildiği sigorta ürünüdür. Detaylı bilgi için genişletilmiş kasko sayfamızı ziyaret edin.
 • Tam kasko, tüm teminat gruplarını ve ek sözleşme ile teminata dahil edilen tüm risklerin poliçeye dahil edildiği sigorta ürünüdür. Kasko sigortası çeşitleri içerisinde en kapsamlı ürün tam kaskodur. Detaylı bilgi için full-tam kasko sayfamızı ziyaret edin.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Kasko Sigortası ile Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

 • Kasko sigortası poliçe sahiplerinin araçlarını risklere karşı yaptırdıkları isteğe bağlı bir sigortadır. Trafik sigortası araçların trafiğe çıkması için zorunlu bir sigorta türüdür.
 • Kasko sigortasının kapsamı zorunlu trafik sigortasına göre daha geniştir. Trafik sigortası araçları olası bir kazaya karşı koruma altına alırken kasko sigortası deprem, yangın, hırsızlık gibi doğal afetler ve çevresel faktörlere karşı aracı korur.
 • Devlet tarafından yıllık olarak trafik sigortası limitleri belirlenir. Ancak kasko sigortası fiyatları araca özeldir. Aracın modeli, istenilen teminat çeşitliliği gibi unsurlar değişken fiyat politikasının sebebidir.
 • Trafik sigortasında çıkan hasarlar limitler dahilinde karşılanır. Verilen limit hasarın tamamını karşılamadığı durumda sigortalı kalan masrafı kendisi karşılar. Kasko sigortasında tüm hasarlar sigorta firması tarafından karşılanır. 
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası arasındaki detaylarıyla öğrenmek için kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et