HesapKurdu logo

Kasko Sigortası Zorunlu mu?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 20.03.2020
Paylaş
İçindekiler

Kasko sigortası zorunlu değildir, kişiler araçlarının başına gelebilecek beklenmedik durumlara karşı koruma altına alma amaçlı isteğe bağlı olarak kasko yaptırabilir. Ancak trafiğe çıkacak her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası araçların yaptırmak zorunda olduğu tek sigorta türüdür.

Kasko Sigortası Fiyatları - 8 Haziran 2023

Aveon Sigorta

İstanbul

7634 TL

Ankara

7159 TL

Diğer iller

8018 TL

Koru Sigorta

İstanbul

7722 TL

Ankara

7369 TL

Diğer iller

7335 TL

Neova Sigorta

İstanbul

10776 TL

Ankara

7183 TL

Diğer iller

9642 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Kasko Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası teminatları araç sahibinin istekleri doğrultusunda değişim gösterir. Kasko sigortası aşağıda yer alan teminatlar kapsamında ve seçilen sigorta türü çerçevesinde geçerlidir:

 • Sigortalı aracın başka bir araçla çarpışması sonucu ortaya çıkan hasarlar,
 • Araç park halindeyken sürücünün iradesi dışında araca hareketli ya da sabit bir cismin çarpması veya araç hareket halindeyken bir cisme çarpması sonucunda oluşan hasarlar,
 • Üçüncü kişilerin kasıtlı ya da kasıtlı olmayan hareketleri sonucunda oluşan kazalar,
 • Aracın yanması sonucu ortaya çıkan hasarlar,
 • Aracın ya da parçalarının kimliği belirsiz kişiler tarafından çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu ortaya çıkan hasarlar.

Kasko sigortası teminatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kasko sigortası teminatları ve avantajları sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Kasko sigortasında ürünün kapsamı poliçenin başlığında belirtilir ve bu doğrultuda teminatlara sahip olur. Kasko sigortası ürün çeşitleri arasında; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko bulunur. 

 • Dar kasko; teminat gruplarının bir kısmını karşılanır ve poliçe bu teminatları sağlar. Detaylı bilgiyi dar kasko sayfamızdan alın.
 • Kasko, teminat gruplarının hepsi için poliçe dahilinde teminat sağlayan üründür. Daha detaylı bilgiyi kasko sigortası sayfamızdan alın.
 • Genişletilmiş kasko, tüm teminat grupları sonucunda ortaya çıkan hasarı karşılar. Genel şartlara ek olarak sözleşme ile teminat kapsamına bazı risklerin dahil edilebildiği sigorta ürünüdür. Detaylı bilgi için genişletilmiş kasko sayfamızı ziyaret edin.
 • Tam kasko, tüm teminat gruplarını ve ek sözleşme ile teminata dahil edilen tüm risklerin poliçeye dahil edildiği sigorta ürünüdür. Kasko sigortası çeşitleri içerisinde en kapsamlı ürün tam kaskodur. Detaylı bilgi için full-tam kasko sayfamızı ziyaret edin.

Kasko Sigortası ile Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

 • Kasko sigortası poliçe sahiplerinin araçlarını risklere karşı yaptırdıkları isteğe bağlı bir sigortadır. Trafik sigortası araçların trafiğe çıkması için zorunlu bir sigorta türüdür.
 • Kasko sigortasının kapsamı zorunlu trafik sigortasına göre daha geniştir. Trafik sigortası araçları olası bir kazaya karşı koruma altına alırken kasko sigortası deprem, yangın, hırsızlık gibi doğal afetler ve çevresel faktörlere karşı aracı korur.
 • Devlet tarafından yıllık olarak trafik sigortası limitleri belirlenir. Ancak kasko sigortası fiyatları araca özeldir. Aracın modeli, istenilen teminat çeşitliliği gibi unsurlar değişken fiyat politikasının sebebidir.
 • Trafik sigortasında çıkan hasarlar limitler dahilinde karşılanır. Verilen limit hasarın tamamını karşılamadığı durumda sigortalı kalan masrafı kendisi karşılar. Kasko sigortasında tüm hasarlar sigorta firması tarafından karşılanır. 
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trafik ve Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası arasındaki detaylarıyla öğrenmek için kasko ve trafik sigortası arasındaki farklar sayfamızı ziyaret edin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.