Parite Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Güncelleme: 09.01.2024
Yayımlama: 01.11.2023
Paylaş
İçindekiler

Parite Nedir?

Parite, ülkelerin farklı para birimlerinin birbirlerine karşı oranlanarak değerlerinin ölçülmesidir. Ülkelerin ekonomik koşulları ve kendi para birimlerinin faiz oranları pariteyi etkileyen faktörlerdir. Örneğin; ihracatını euro ile yapıp ithalatını ABD doları ile yapan bir ülke için EURUSD paritesi büyük önem taşır.

Ülkemiz ihracatını çoğunlukla euro, ithalatını da ABD doları ile yaptığı için EURUSD paritesi ülkemizdeki yatırımcılar için önemlidir.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Paritede Birinci ve İkinci Para Birimi Nedir?

 • Paritede birinci para birimine baz döviz adı verilir. Örneğin; USDEUR paritesinde baz döviz USD olur. 
 • Paritede ikinci para birimine ise karşıt döviz adı verilir. Yine USDEUR paritesinde karşıt döviz EUR olacaktır. Karşıt döviz kar zararın hesaplanmasında kullanılır.
 • Finansal piyasada öneme sahip pariteler şunlardır:
  1. USDEUR
  2. EURUSD
  3. POUNDEUR
  4. USDJPY

  Vadeli döviz hesabı hakkında detaylı bilgi almak için vadeli döviz hesabı nedir sayfamızı inceleyin.

  Parite Nedir, Nasıl Hesaplanır?

  Majör Parite Nedir?

  Majör parite, dünyanın 7 büyük para biriminin birbirine oranıyla oluşan parite çiftlerine verilen addır. Bu 7 büyük para birimi ise şunlardır:

  • ABD Doları (USD)
  • Euro (EUR)
  • İngiliz Sterlini (GBP)
  • Avustralya doları (AUD)
  • Kanada Doları (CAD)
  • İsviçre Frangı (CHF)
  • Japon Yeni (JPY) 

  Yıllık ve aylık enflasyon oranlarını takip etmek ve bilgi almak için enflasyon oranları - TÜFE/ÜFE hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

  Minör Parite Nedir?

  Dünyanın 7 büyük para birimi ile diğer para birimleri arasındaki parite oranına minör parite adı verilir. Forex piyasalarında işlemlerin büyük çoğunluğu major ve minor pariteler üzerinden gerçekleştirilir.

  Egzotik Parite Nedir?

  Dünyanın 7 büyük para birimi dışında kalan para birimlerinin oluşturduğu parite çiftlerine verilen addır. Egzotik paritelere örnekler şunlardır:

  • USD (Amerikan Doları) - PLN (Polonya Ziloti Krona)
  • USD (Amerikan Doları) - SEK (Danimarka Krona)
  • Euro (Euro) - SEK (İsveç Krona)

  Parite Nasıl Hesaplanır?

  Parite baz dövizin karşıt dövize oranı şeklinde hesaplanır. Örneğin; euro 6 TL ve dolar 4 TL olduğunda parite 6/4=1,5 olacaktır. Buna EURUSD paritesi denir. Bu durumda tam tersi USDEUR paritesi 4/6=0,66 şeklinde hesaplanır.

  EURUSD parite alımı yapıldığında bu euro alınıp karşılık olarak ABD doları satıldığı anlamına gelir. Parite alımının gerçekleşmesi uzun pozisyon olarak adlandırılır. EURUSD parite satışı yapıldığında ise euro satılıp ABD doları alındığı anlamını taşır.

  Pariteyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Pariteyi etkileyen ilk faktör para biriminin ne kadar faiz verdiğidir. Ülkenin faiz oranı yükseldiyse bu ülkenin para birimi diğer ülkelerin para birimi karşısında değer kazandı demektir. Faiz oranı yükseldiğinde ülkeye dışarıdan para girişi artacak ve yatırımcılar ülkenin para birimini alacaktır. Böylece para birimi değerlenir. 
  • Diğer faktör ise ülkenin siyasi gücü ile orantılı ekonomik koşullardır. İstikrarlı bir ekonomik yapı gelecekte yaşanacak olan olumlu gelişmeleri destekleyecektir. Böylece dışarıdan döviz girişi olur.

  Faiz artırımı hakkında detaylı bilgi almak için faiz artırımı nedir sayfamızı ziyaret edin.

  Kaynak:

  QNB Finansinvest QNB Parite Nedir, Parite Nasıl Hesaplanır?

  “Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Yazara Soru Sor
  Hesapkurdu Yorumlar

  Yorumlar (0)

  Çıkış
  Gönder
  Hesapkurdu logo

  Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
  Tüm Hakları Saklıdır.
  Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
  Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
  Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
  Kadıköy/İSTANBUL
  MERSİS Numarası: 0577050290800014
  0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

  Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

  FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

  Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.