Araca Yanlış Yakıt Doldurulması

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 28.01.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Araca yanlış yakıt doldurulması, dizel araca yanlışlıkla benzin doldurulması ya da benzinli bir araca dizel yakıt doldurulması anlamına geliyor. Euro dizel yakıt doldurulması gereken bir araca klasik dizel yakıt doldurulması da yanlış yakıt kapsamına giriyor. 

Depoya yanlış yakıt doldurulmasının araca verebileceği zararlar oldukça fazla olduğu için böyle bir hata olasılığı bazı teknik önlemlerle mümkün olduğunca azaltılıyor. Örnek vermek gerekirse; boyut farkı olduğundan dizel tabancasını benzinli bir aracın deposuna sokmak çok zor oluyor. Ödemeyi yapıldığında verilen fişte doldurulan yakıtın çeşidi de yazıyor. Bu nedenle arabayı çalıştırmadan önce fişe hızlıca bir göz atmak gerekiyor.

Kasko Sigortası Fiyatları

Yanlış Yakıt Aracı Nasıl Etkiler?

Araca yanlış yakıt doldurulursa ve bu durum kontak çalıştırmadan fark edilirse, serviste yalnızca deponun temizlenmesi ile sorun halledilebiliyor. Hal böyle olunca hasar ve maliyet de daha az oluyor.

Ancak, yanlış yakıt doldurulup araç çalıştırıldıktan sonra durum fark edilirse, araçta ciddi zarar oluşmaya başlıyor. Bu durumda yakıtın boşaltılması ve aracın tüm yakıt sisteminin temizlenmesi gerekiyor. Bu işlem de çok maliyetli oluyor.

Aracınızın yıllık yakıt masrafını hesaplama aracımız üzerinden öğrenin.

Dizel Araca Benzin Doldurulması

Dizel bir araca benzin doldurulması, özellikle de yüksek teknolojili yeni dizel motorlarda hatalı yakıt doldurmak yüksek masraf çıkmasına sebep oluyor. Çünkü tüm yakıt ekipmanlarının temizlenmesi ve katalizör değişimine hatta ekstra sensör arızasına da neden olabiliyor.

Benzinli Araca Dizel Doldurulması

Dizel araca benzin doldurulması kadar kötü bir durum olmasa bile yine de masraf çıkarıyor. Eğer benzinli bir araca dizel yakıt doldurulmuşsa ve fark etmeden araç çalıştırıldıysa bir süre sonra mazot kokusu alınmaya başlıyor. Bunun ardından motor düzensiz çalışıyor ve bir süre sonra da yakıt sistemi arıza veriyor. Böylelikle tüm yakıt sisteminin temizlenmesi ve muhtemelen katalizörün değişmesi gerekiyor.

Benzinli mi dizel mi hangisi daha ekonomik karar vermek için ilgili yazımızı inceleyin. 

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Aracınıza Yanlış Yakıt Doldurulursa Haklarınız Nelerdir?

Tüketici Kanunu, araca yanlış yakıt doldurulma konusunu düzenleme altına alıyor. Bu şekildeki bir hizmetten kaynaklanacak zarar, benzin istasyonunun sorumluluğu altında oluyor. Meydana gelen kusurun ispatlanması için belirli teknik incelemeler gerçekleştirilip, yakıtın o istasyondan alındığına dair fiş, fatura gibi belgeler isteniyor. Firmanın ihmaline veya dikkatsizliğe bağlı olarak kusurlu olduğu kanıtlanmasının ardından araç sahibinin zararı karşılanıyor.

Bunun yanı sıra, “akaryakıt dolum teminatı” kasko sigortanda yer alan ek teminatlardan biri. Bu teminat, yanlış yakıt doldurulmasına karşı aracı ve araç sahibini güvence altına alıyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, kasko sigortası firması ile görüşmek yarar sağlıyor.

Aracı öngörülmeyen durumlara karşı hazırlamak ve olası finansal hasarlardan korumak için kaskonun önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et