OGS Bakiye ve Kaçak Geçiş Nasıl Sorgulanır?

Güncelleme: 15.02.2022 Yayımlama: 07.07.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.Önemli Not: Karayolları Genel Müdürlüğü, 31 Mart 2022 tarihinden itibaren otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırıldığını duyurdu. Belirtilen tarihten itibaren geçiş ücretleri HGS üzerinden tahsil edilecek. OGS cihazları ise ücretsiz olarak HGS etiketine dönüştürülecek.


OGS Bakiye ve  Geçiş İhlali Nasıl Sorgulanır?

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) bakiye ve geçiş ihlali sorgulama şuralardan yapılır:

 • PTT
 • anlaşmalı banka şubeleri
 • internet ve telefon üzerinden  

OGS hakkında daha detaylı bilgi almak için OGS nedir, nasıl alınır sayfamızı inceleyin.


Trafik Sigortası Fiyatları - 06 Temmuz 2022

İstanbul 1784 TL
Ankara 1742 TL
Diğer İller 1636 TL
İstanbul 1915 TL
Ankara 1955 TL
Diğer İller 1729 TL
İstanbul 2008 TL
Ankara 1903 TL
Diğer İller 1767 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası teklifleri, kasko teklifi almak için kasko sigortası teklifleri sayfamızı ziyaret edin.


OGS Bakiye Sorgulama

PTT şubeleri ve OGS müşterisi olunan banka şube ve ATM’lerinin yanı sıra aşağıdaki seçeneklerden de  OGS bakiye sorgulama yapılabilir:

 • e-Devlet OGS Hesap Detayı Sorgulama: e-Devlet hesap detayı sorgulama sayfasından sorgulama yapılır. Bu ekranda yer alan kimliğimi şimdi doğrula bağlantısına tıklayarak kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılması gerekir. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra adınıza kayıtlı OGS bakiye bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. 
 • 0850 460 60 60 numaralı OGS çağrı merkezi
 • Müşterisi olunan bankanın internet ve mobil bankacılık OGS/HGS yükleme ekranından adınıza kayıtlı OGS bakiye bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
 • Telefon bankacılığı üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır öğrenmek için HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

OGS Kaçak Geçiş Nasıl Sorgulanır?

OGS geçiş ihlallerini aşağıda belirtilen seçeneklerden sorgulanır:

 • Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden. Bağlantıya tıklayarak ulaşabileceğiniz geçiş ihlali sorgulama sayfasında araç plakası ve ekranda yer alan doğrulama kodunu girerek son dönemdeki geçiş ihlallerini görüntüleyebilirsiniz.
 • e-Devlet OGS ihlal bilgileri sorgulama ekranı üzerinden. Bağlantıya tıklayarak sisteme giriş yapıldıktan sonra araç bilgileri ile geçiş ihlalleri sorgulanabilir.
 • Özel otoyol/köprü işletmelerinin web siteleri üzerinden. Özel işletmelere ait köprü ve otoyollarının web sitelerinde yer alan geçiş ihlalleri bağlantısına tıklayarak araç plakası ile sorgulama yapabilirsiniz.
 • 0850 460 60 60 numaralı OGS çağrı merkezi üzerinden.

OGS dışındaki trafik ceza tutarları, indirimleri ve sorgulama işlemleri hakkında bilgi almak için trafik cezası sorgulama sayfamızı ziyaret edin. HGS hakkında detaylı bilgi almak için HGS nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret 216 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret 188 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


OGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?

OGS cihazı olmayan ya da yetersiz bakiye ile ücretli otoyol ve köprülerden geçiş yapan sürücülere geçiş ücretinin on katı cezai işlem uygulanır. Geçiş ihlali yapıldığında 15 gün içinde OGS başvurusu ya da bakiye yüklemesi yapılırsa herhangi bir cezai işlem uygulanmaz, yalnızca geçiş ücreti tahsil edilir.

OGS Bakiye Yükleme

OGS bakiye yükleme yapılan yerler şunlardır:

 • PTT şubeleri
 • banka şubeleri
 • ATM’ler
 • OGS müşterisi olunan bankanın internet, telefon ve mobil kanalları

OGS müşterisi olunan bankada oluşturulan otomatik ödeme talimatı ile OGS bakiyesi belirli bir limitin altına düştüğünde kredi kartı ya da vadesiz hesaptan para çekilerek OGS bakiyesi yüklenebilir. Böylece bakiyenin sürekli kontrol edilmesine gerek kalmaz ve kaçak geçiş ihtimali ortadan kalkar.

Kaynak:

Karayolları Genel Müdürlüğü Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et