Dosya Masrafı Ödeme Dönemi Kalkıyor

Güncelleme: 24.04.2017
Dosya Masrafı Ödeme Dönemi Kalkıyor

me getirirken belki de en çok merak edilen konu olan dosya masrafı ve komisyonlar da kanundaki yerini aldı. Bankalar artık BDDK’nın onayı olmadan masraf talep edemeyecek.

Bir Dönem Kapanıyor

Kredi başvurusunda talep edilen dosya masrafları bütçeyi zorladığı gibi geri alınması için açılan davalar da çoğu kez sonuçsuz kalıyor. Tüketicinin önüne çıkarılan engeller, bankaların baskıları süreci tıkarken, tüketici hakkını arayamaz oluyor. Ancak ödediği ücretin peşini bırakmayanlar geri ödeme alabiliyor ki onların sayısı da çok az. Geçtiğimiz günlerde Düzce’de yaşayan bir vatandaşın dosya masrafını almak için nasıl engelleri aştığını size aktarmıştık. 

Yeni yasa ile birlikte artık bu dönem kapanıyor. Yasa, bankaların masraf ve komisyon ücreti talep etmesinin önüne geçilmesini sağlayacak. Böylelikle şişirilen masraflar tüketiciye yansıtılamayacağı gibi istenilen komisyonlarda da düzenlemeler yapılacak.Dosya masrafı hesaplama tablosu için tıklayın »Masrafları BDDK Belirleyecek

Düzenleme ile tüketiciden haksız yere alınan masrafların sonu geleceğini açıklamalarında belirten Bakan Yazıcı, "Bankacılık işlemlerinde asli edim, yan edim ve sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masrafların neler olduğunun bankacılık sektörünün düzenleyici kurumu olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmesinin uygulamada ortaya çıkabilecek yorum farklılıklarını engelleyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraflar ile bunlara ilişkin usul ve esasların Bakanlığın görüşü ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştır.” diyerek bankaların masraf taleplerinin BDDK’ya bağlandığını vurguladı.

Ücretler Açık Bir Dille Aktarılacak

Kredi başvurusu sırasında tüketiciye sunulan Sözleşme Öncesi Bilgi Formu okunabilir ve anlaşılabilir şekilde yeniden düzenlenecek. Uygulamayla birlikte banka talep ettiği dosya masrafları ve komisyonları bu sözleşmede açıkça belirtmek zorunda olacak. Tüketici, sözleşmede yer alan masraf veya komisyonların haksız yere alındığını düşünürse bu ücretlerin itirazı için başvurabilecek.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır