Müşteriye Hitap Ederken Dikkat Edin

Güncelleme: 06.11.2015
Müşteriye Hitap Ederken Dikkat Edin

Müşterilerin kriterleri, beklentileri farklılık gösterdiği için yapılacak görüşmelerdeki sunumlarda sade, anlaşılır ve seviyeli bir dil kullanılmalıdır. Bazen dikkat edilmeyen ama müşterileri ile görüşürken doğru bir iletişim için yapmanız gerekenleri sıralayalım;

  • Müşterinin ismi öğrenilmeli bey veya hanım sıfatları ile hitap edilmelidir. İsmi öğrenilmeden beyefendi veya hanımefendi şekilde hitap etmekten kaçınılmalıdır.
  • Anlaşılır bir dil kullanılmalı şive,lehçe,yöresel nitelik kelime ve cümleler kullanılmamalıdır.
  • Müşteri ile belli bir ses tonunda konuşmaya çalışmalısınız. Ses tonunuzun çok yüksek veya alçak olması, olumsuz olarak farklı izlenimler oluşturabilir.
  • Müşterinin söyledikleri ve sorularını dinleyip, net bir şekilde cevaplanmalıdır. Net cevaplar verilmediği sürece müşteri güveni tam olarak sağlanamaz.
  • Müşteri ile görüşmeden önce abartı kıyafetlerden farklı gelebilecek aksesuarlar takılmamalıdır. Genellikle sade renkler tercih edilmeli ve şık giyinilmelidir.

Müşteri görüşmeleri için temel bir görüşme akışı çıkartabilirsiniz. Belirli bir yapıda hitap ederek kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekmektedir.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır