Yaz Lastiği

Güncelleme: 09.11.2022 Yayımlama: 06.07.2020 | Okuma Süresi: 2 dk.

Mevsimine göre doğru lastik kullanımı, iyi bir yol tutuşu, fren, manevra imkânı verir ve güvenli bir sürüş sağlar. Hız ve çeviklik için üretilen yaz lastikleri, 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda üst düzey sürüş performansı imkanı verir. Yaz lastikleri, fren yapma ve viraj alma özellikleri ile öne çıkar.

Ilıman mevsim koşullarında daha sessiz bir sürüş için de yaz lastiği önerilir. Ayrıca yaz lastikleri, yaz yağmurlarına da uygun olarak tasarlanmıştır. Ancak 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaz lastiklerinin kauçuk yapısı uygun değildir. Düşük sıcaklıklarda sertleşen yaz lastikleri, istenen performansı sağlayamaz ve sürüş güvenliğini de olumsuz etikler. 

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Yaz Lastiğinin Özellikleri

 • Yaz lastiklerinde daha kısa ve kalın bloklar vardır, böylece daha fazla kauçuk yol ile temas eder.
 • Maksimum yol tutuşu için tasarlanan bu özelliğin yanı sıra, yaz lastiklerinde yağmurlu havalarda kaymayı önleyen ve daha fazla su tahliye edilmesini sağlayan sırt desenleri vardır.
 • Kauçuk bileşeni, yaz lastiklerini diğer lastiklerden ayıran bir başka özelliktir.
 • Yaz lastiklerinde daha az kauçuk kullanılır ve yüksek sıcaklıklara uygun sert kauçuk; yol tutuşu, çekiş ve manevra için idealdir.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 68.964 TL
Faiz Oranı %1,99
Aylık Taksit 1.437 TL
Toplam Maliyet 62.436 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 1.301 TL
Toplam Maliyet 77.575 TL
Kâr Payı %2,49
Aylık Taksit 1.616 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Neden Yaz Lastiği Kullanılmalı?

 • Mevsimine göre lastik kullanımı öncelikle sürüş güvenliği için önemlidir.
 • 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda karşılaşılabilecek yol koşulları göz önüne alınarak tasarlanan yaz lastikleri, bu koşullarda güvenli sürüş için idealdir.
 • Mevsimine göre lastik kullanımı, yakıt tasarrufu da sağlar.
 • Yaz şartlarında kış lastiği kullanımı, daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Kış lastiği uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için kış lastiği uygulaması sayfamızı ziyaret edin.
 • Yol tutuşu, çekiş gücü ve fren mesafesi gibi sürüş özellikleri için de yaz mevsiminde yaz lastiği kullanımı önerilir.

Kasko sigortası lastik hasarlarını karşılar mı öğrenmek için kasko lastik hasarlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin:

Yaz Lastiği

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Türkiye iklim şartlarında kış lastiğinden yaz lastiğine geçiş için en uygun dönem Mart ayının sonu ile Nisan ayının başı olarak değerlendirilir. Yaz lastiği, yalnızca yaz mevsiminde değil, bahar aylarında da güvenli sürüş ve üst düzey sürüş performansı için tavsiye ediliyor. Araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenler sayfamızı ziyaret edin.

Yaz Lastiği ile Dört Mevsim Lastik Arasındaki Farklar

 • Yaz lastiği her anlamda yüksek performans için tasarlanmıştır.
 • Dört mevsim lastikler ise ortalama bir sürüş performansı sunar.
 • Yaz lastiğinin yol tutuşu, çekiş gücü, manevra kabiliyeti, fren ve viraj becerisi, özellikle sıcak havalarda çok daha yüksektir.
 • Yaz lastiği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda güvenli bir sürüş için yaz lastiği kullanılmamalıdır.
 • Dört mevsim lastikler; her mevsim şartında ortalama bir performans ve güvenli bir sürüş imkanı sağlar.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et