HesapKurdu logo

Yaz Lastiği

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 06.07.2020
Paylaş
İçindekiler

Mevsimine göre doğru lastik kullanımı, iyi bir yol tutuşu, fren, manevra imkânı verir ve güvenli bir sürüş sağlar. Hız ve çeviklik için üretilen yaz lastikleri, 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda üst düzey sürüş performansı imkanı verir. Yaz lastikleri, fren yapma ve viraj alma özellikleri ile öne çıkar.

Ilıman mevsim koşullarında daha sessiz bir sürüş için de yaz lastiği önerilir. Ayrıca yaz lastikleri, yaz yağmurlarına da uygun olarak tasarlanmıştır. Ancak 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaz lastiklerinin kauçuk yapısı uygun değildir. Düşük sıcaklıklarda sertleşen yaz lastikleri, istenen performansı sağlayamaz ve sürüş güvenliğini de olumsuz etikler. 

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Yaz Lastiğinin Özellikleri

 • Yaz lastiklerinde daha kısa ve kalın bloklar vardır, böylece daha fazla kauçuk yol ile temas eder.
 • Maksimum yol tutuşu için tasarlanan bu özelliğin yanı sıra, yaz lastiklerinde yağmurlu havalarda kaymayı önleyen ve daha fazla su tahliye edilmesini sağlayan sırt desenleri vardır.
 • Kauçuk bileşeni, yaz lastiklerini diğer lastiklerden ayıran bir başka özelliktir.
 • Yaz lastiklerinde daha az kauçuk kullanılır ve yüksek sıcaklıklara uygun sert kauçuk; yol tutuşu, çekiş ve manevra için idealdir.

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Neden Yaz Lastiği Kullanılmalı?

 • Mevsimine göre lastik kullanımı öncelikle sürüş güvenliği için önemlidir.
 • 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda karşılaşılabilecek yol koşulları göz önüne alınarak tasarlanan yaz lastikleri, bu koşullarda güvenli sürüş için idealdir.
 • Mevsimine göre lastik kullanımı, yakıt tasarrufu da sağlar.
 • Yaz şartlarında kış lastiği kullanımı, daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Kış lastiği uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için kış lastiği uygulaması sayfamızı ziyaret edin.
 • Yol tutuşu, çekiş gücü ve fren mesafesi gibi sürüş özellikleri için de yaz mevsiminde yaz lastiği kullanımı önerilir.

Kasko sigortası lastik hasarlarını karşılar mı öğrenmek için kasko lastik hasarlarını karşılar mı sayfamızı ziyaret edin:

Yaz Lastiği

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Türkiye iklim şartlarında kış lastiğinden yaz lastiğine geçiş için en uygun dönem Mart ayının sonu ile Nisan ayının başı olarak değerlendirilir. Yaz lastiği, yalnızca yaz mevsiminde değil, bahar aylarında da güvenli sürüş ve üst düzey sürüş performansı için tavsiye ediliyor. Araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri araç lastik bakımı hakkında bilinmesi gerekenler sayfamızı ziyaret edin.

Yaz Lastiği ile Dört Mevsim Lastik Arasındaki Farklar

 • Yaz lastiği her anlamda yüksek performans için tasarlanmıştır.
 • Dört mevsim lastikler ise ortalama bir sürüş performansı sunar.
 • Yaz lastiğinin yol tutuşu, çekiş gücü, manevra kabiliyeti, fren ve viraj becerisi, özellikle sıcak havalarda çok daha yüksektir.
 • Yaz lastiği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda güvenli bir sürüş için yaz lastiği kullanılmamalıdır.
 • Dört mevsim lastikler; her mevsim şartında ortalama bir performans ve güvenli bir sürüş imkanı sağlar.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.