Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 02.05.2024 Yayımlama: 06.12.2017 | Okuma Süresi: 4 dk.

* Yıllık izin ücreti hesaplamak için yıllık izin ücreti hesaplama aracımızı ziyaret edin. 

Yıllık İzin Süreleri

Yıllık İzin Çalışma Aralığı
Yıllık İzin Günleri
1 ila 5 yıl (5’inci yıl dâhil)
14 gün
6 ila 15 (15’inci yıl dâhil)
20 gün
15 yıldan sonra
26 gün
50 yaşından büyük çalışan (50'inci yaş dâhil)
20 gün
18 yaşından daha küçük çalışan (18'inci yaş dâhil)
20 gün

Tabloda belirtilen izin günleri yasal olarak işveren tarafından verilmesi gereken en alt yıllık izin süreleridir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışan yıllık izin hakkı için 1 yılını doldurmalıdır. Ancak iş yeri inisiyatifinde 1 yıl dolmadan yıllık izin hakkı işçiye verilebilir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Garanti BBVA Bonus Kart
Ödül Para/Puan 7000 TL
Yıllık Ücret 583 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 20000 TL
Yıllık Ücret 630 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Yıllık İzin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 50 yaş üzeri ve 18 yaş altı çalışan için yıllık ücretli izin süresi, 20 iş gününden az olamaz.
 • Çalışanın yıllık izin hakkını gelecek yıl içinde fiilen kullanması gerekir. Çalışırken izin hakkı yerine para ödemesi yapılamaz.
 • İşten ayrılan işçi için son 5 yıl içinde kullanmadığı yıllık izni var ise yıllık izin ücreti ödenir.
 • İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.
 • Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılamaz.
 • Çalışan izin süresi içinde ücretli bir işte çalışamaz. Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı başka bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.
 • İlgili yönetmelikte hafta tatili 24 saat yani 1 gün olarak kabul edilir. Bunun için cumartesi ve pazar günleri çalışmayan bir iş yeri için bile iş yerinin inisiyatifinde cumartesi günleri yıllık izinden düşülebilir. 

Yol İzni

Yıllık ücretli izinleri iş yerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam 4 güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.

Mazeret İzinleri

Herhangi bir nedenle işine gelemeyecek durumda olan personel, durumu yöneticisine derhal bildirmekle yükümlüdür. Kullanılacak mazeret izninin ücretli veya ücretsiz olacağına personelin yöneticisi tarafından karar verilir. Yılda 2 günden fazla ücretli mazeret izni verilmemesi esastır. Her türlü izin kullanımında, İnsan Kaynakları Departmanına bildirilmeyen veya ıslak imzası bulunmayan formların geçerliliği olmaz.


Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması yapmak için tazminat hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Evlilik İzni 

Evlilik izni 3 gündür. Ücretli izne girer. Çalışan evlendiğine dair yazılı belgeyi işverene vermek zorundadır. 

Doğum İzni

 • Annelere doğum izni doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra ise 8 haftadır.
 • Çoğul gebeliklerde 8 haftalara +2 hafta daha eklenir.
 • Bu süreler tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
 • Doğum yapan çalışan, istemesi halinde 1. doğum için 60 gün, 2. doğum için 120 gün, 3. doğum için 180 gün (engelli doğan çocukta 360 gün) haftalık çalışma süresisin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere 30 gün eklenir ve personel bu izni kullanmak istediğini işverene 1 ay önceden yazılı olarak bildirmelidir. 
 • Babaların doğum izni 5 gündür.
 • Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.
 • Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında kullanılacağı hususunda personel ve işverenin anlaşması esastır.
 • Personelin en az % 70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 (on) güne kadar ücretli izin verilir.

Rapor parası nedir nasıl hesaplanır detaylı bilgi için rapor parası hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Taşınma İzni

İş Hukukunda ev taşıma izni olarak düzenlenmiş bir izin türü yer almıyor. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 55/j maddesine göre ücretli veya talebinize bağlı olmak üzere ücretsiz izin kullanılabilir. İşveren insiyatifine bağlıdır ve 1 gün verilir.

Ölüm İzni

Anne, baba, eş, kardeş ve çocuklarının ölümünde 3 gün izin verilir. Bu süreler yıllık izin sürelerinden kesilemez. Mazeret izni sayılır. Ücretli izne girer. 

Yukarıda sayılanların dışında kişinin bir yakını ölmüş ise ve izin kullanmak istiyorsa yıllık izin hakkından düşülebilir. İşveren insiyafine bağlıdır.

İş Arama İzni

İşveren iş sözleşmesini sonlandıracak çalışanı ihbar tazminatı süreleri içinde her gün için 2 saat iş arama izini vermek zorundadır. İş arama izni işveren tarafından verilmiyorsa bu durumda işveren çalışanın 2 saatlik ücretini %100 olarak hesaplayıp ödemek zorundadır. İşçi dilerse iş arama iznini toplu olarak kullanacağını işverenden talep edebilir.

Memur İzin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devlet memuru izin hesaplaması, 1 ila 10 yıl arası çalışan memurlara 20 gün, 11 yıl ve fazla çalışan memurlara ise 30 gün olarak yapılır. Ancak memurların izin günleri iş günü üzerinden değil, "takvim günü" üzerinden hesaplanır. 

Kaynak:

22.05.2003 Tarihli 4857 Sayılı İş Kanunu

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et