İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Faizsiz Kredi Oranları

Güncelleme: 27.07.2017
Faizsiz Kredi Oranları

Bazı bankalar, tüketicilerin artan ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için sıfır faizli finansman desteği vermektedir. Bankalar, faizsiz kredi verirken sanki bu işlemden hiç fayda sağlamıyormuş gibi görünebilir. Ancak durum tabi ki bu şekilde değildir. Bankalar sıfır faizle finansman desteği sağlasalar bile yine kendileri de belirli oranda kazanmaktadır. 

Faizsiz Kredi Masrafları

BDDK’nın almış olduğu bir kararla bankaların, müşterilerine verdikleri kredi üzerinden hesaplanan masraf tutarı, kredi anapara miktarının binde 5’lik kısmını aşamayacak şekilde düzenlenmiştir. Genelde katılım bankalarının verdiği faizsiz kredilerde faiz oranı olmaz, anaparaya sadece kar oranı yansıtılır.

Faizsiz kredi kullanacak olan kişiler, kredi kampanyalarının masraflarını detaylıca incelenmelidir. Sonuçta ortaya çıkacak toplam ödeme miktarını, her bankanın kredi faiz oranları ve masraflarıyla karşılaştırmanız daha fazla miktarda parayı geri ödemenize engel olacaktır.

Faizsiz Kredi Bankaları

Faizsiz kredi alanında yaşanan rekabetle ile birlikte kredi veren bankaların sayısı 2015 yılına oranla daha da artmıştır. Faizsiz ihtiyaç ve konut kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir; 


20 bankanın güncel faiz oranlarına ihtiyaç kredisi sayfamızdan anından ulaşın.


Ziraat Katılım Bankası

İhtiyaç Finansmanı: Faizsiz kredi alanında hizmet vermeye yeni başlayan Ziraat Katılım Bankası, ihtiyaç finansmanı altında eşya, arazi, arsa, eğitim, dayanıklı tüketim finansmanı gibi birçok konuda 10 bin TL’ye varan finansman desteğine 36 aya varan taksitlendirme yapmaktadır. Kredi kar payı oranı ise %1,50’dir.  

Konut Finansmanı: Ziraat Katılım Bankası, ekspertiz bedelinin %75’ine kadar konut finansman desteği sağlanmaktadır. 500 bin TL’ye kadar destek verirken, bütçenize uygun ödeme planı ile faizsiz kredinizi 120 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Aylık kar payı oranı ise % 1,15‘tir. 

Kuveyt Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Finansmanı: Ülkemizde katılım bankacılığı denildiğinde ilk akla gelen bankalardan biri olan Kuveyt Türk Bankası, 10 bin TL’ye kadar faydalanabileceğiniz faizsiz ihtiyaç kredisinden, 50 TL kredi tahsis ücreti almaktadır. Faizsiz verdiği bu krediyi 1.40 oranında kar payı ile 36 aya varan taksit seçeneği ile kullanabilirsiniz.

Konut Finansmanı: Kuveyt Türk Katılım Bankası ile anlaşmalı olan konut projelerinden yararlanarak, banka müşterilerine özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Faizsiz konut kredilerinde kullanacağız taksit sayısına göre kar payı oranları değişiklik göstermektedir. 0-36 aya kadar olan taksitlerde kar payı oranı %1.16, 37-60 aya kadar olan taksitlerde kar payı oranı %1.16 ve 61-120 aya kadar olan taksitlerde kar payı oranı %1.20 olarak belirlenmiştir. Bütçenize uygun bir ödeme planı oluşturarak, ihtiyacınız olan faizsiz kredinizi 120 ay vadeye kadar alabilirsiniz. 

Albaraka Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Finansmanı: Albaraka Türk katılım Bankası, faizsiz ihtiyaç kredi seçeneklerini dayanıklı tüketim, eğitim, iş yeri, düğün, tatil turu gibi başlıklar altında sunmaktadır. Her kredi seçeneğinin kar payı oranı birbirinden farklıdır. Arsa ve eşya finansmanı kredi kar payı oranı %1.45, diğer ihtiyaç finansmanları %1.35 olarak hesaplanmaktadır.

Konut Finansmanı: 1.000.000 TL’ye kadar finansman tutarı veren Albaraka ile kredilerinizi 120 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Ödemelerinizi 2 ya da 3 ayda bir eşit taksitler halinde yapabilirsiniz. Konut kredilerinde kar payı oranı ise %1.25 olarak belirlenmiştir.

Türkiye Finans Bankası

İhtiyaç Finansmanı: Diğer tüm katılım bankaları gibi alacağınız krediye sadece kar payı oranı yansıtılmaktadır. Bu krediyi tatil, düğün, eğitim vb. gibi tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Türkiye Finans, faizsiz kredisini 10 bin TL’ye kadar %1.55 kar payı oranı ile 36 aya varan vadeler ile alabilirsiniz. Finansman tahsis ücreti ise 50 TL olarak hesaplanmıştır.

Konut Finansmanı: Satın almak istediğiniz gayrimenkul Türkiye Finans tarafından satın alınır ve istediğiniz vadeye göre üzerine kâr payı oranı eklenerek, konutun size satışı yapılır. Kar payı oranı vade miktarına göre değişiklik göstermekle birlikte, 0-60 ay vadeli kredilerde kar payı %1.20, 60-120 aya kadar vadelerde %1.30’dur.

Odeabank

İhtiyaç Finansmanı: 36 aya kadar vade imkanı sunan ihtiyaç kredisini çeşitli ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Krediyi % 1,55 kar payı oranı ile vermektedir.

Konut Finansmanı: Konut finansmanı kapsamında kredi veren Odeabank’ta, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi den (BSMV) muaftır. BSMV, kredilerin faiz tutarı üzerinden %5 oranında alınan bir vergi olduğundan, Konut Finansmanı Yasası kapsamındaki kredilerin faiz yükü %5 oranından daha düşüktür. Kendi ihtiyacınız kadar kullanacağınız kredileri 120 ay vade ve %1,42 kar payı oranı ile kullanabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası

İhtiyaç Finansmanı: Taşıt, arsa ve tüketici finansmanı gibi çeşitli ihtiyaç finansmanları sunmaktadır. Taşıt finansmanında 48 aya kadar vade ve %1.28 kar oranı vermektedir. Arsa finansmanında ise 60 aya kadar vade imkanı vardır. Tüketici finansmanın da ise 36 aya kadar vade imkanıyla 10 bin TL finansman tutarı verilmektedir. %1.62 kar payı oranıyla verilmektedir.

Konut Finansmanı: Evin ekspertiz değerinin %75’e kadar finansman desteği sağlayan Vakıf Katılım Bankasında, 120 aya kadar vade seçenekleri ile kullanılabilir. 12-36 aya kadar kar payı oranı %1.09, 48-60 aya kadar kar payı oranı % 1.13, 72-84 ay vadeye kadar kar payı oranı % 1.16, 96 ay sonraki vadelerde ise kar payı oranı %1.22 olmaktadır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan