Trafik Sigortası
Fiyat Hesaplama ve Karşılaştırma

En Ucuz Teklifleri Gör, Poliçeni Satın Al

En Ucuz Teklifleri Gör, Poliçeni Satın Al

Aracınızın Plakası

Araç Sahibinin TC Kimlik Numarası

Cep Telefonu Numaranız

E-posta AdresinizDevam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Teklif görmeden aracınızın trafik sigortasi durumunu öğrenmek için mevcut sigorta poliçenizi sorgulayın.

En uygun sigorta teklifleri
Hesapkurdu ile trafik sigortası karşılaştır
250TL’ye varan indirim elde et


Bizim işimiz, birçok farklı sigorta şirketinden en uygun sigorta tekliflerini bulup size
sunmak. Bize araç ve kimlik detaylarınızı verdiğinizde sigorta şirketlerini sizin için
yarıştırıyoruz ve sizin için doğru poliçeyi bulup tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

Bizim işimiz, birçok farklı sigorta
şirketinden en uygun sigorta tekliflerini
bulup size sunmak. Bize araç ve kimlik
detaylarınızı verdiğinizde sigorta
şirketlerini sizin için yarıştırıyoruz ve
sizin için doğru poliçeyi bulup tasarruf
etmenizi sağlıyoruz.

2 milyon mutlu hesapkurdu ne diyor?

Ödül ve Başarılarımız

Envador Girişimiyiz

Türkiye’nin En Hızlı
Büyüyen 7. Şirketi

En Hızlı Büyüyen 2.
Yeni Girişim Şekli

1. Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası veya resmi adıyla Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunlu bir sigorta türüdür.

Poliçede tanımlı motorlu aracı kullanırken bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet verirseniz, size teminat limitlerine kadar güvence sağlar.

İlk defa araç sigortası yaptıracaksanız Trafik Sigortası Yapacaklar İçin Ücretler yazımızdan hangi ücretleri ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

2. Trafik Sigortası Neden Zorunludur?

Trafik sigortası, sizin ve aracınızın değil, kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçların, ağır kusurlu durumda sayıldıkları için, trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Trafiğe çıkmasalar bile, sigortası olmayan araçların, kayıtlardan sigortalı olmadıklarının tespit edilmesi ve ceza almaları mümkündür. Trafik Sigortası Sorgulama aracımızı kullanarak trafik sigortanızın olup olmadığını sorgulayabilir, poliçenizin bitiş tarihini ve hangi şirketten olduğunu öğrenebilirsiniz. Trafik sigortanız bitmişse, cezai işlemlere maruz kalmamak için bir an önce en ucuz trafik sigortasını yaptırmanızda fayda olacaktır.

Cezalar dışında arabanız için hangi vergileri ödeyeceğinizi görmek için Araba İçin Ödenmesi Gereken Vergiler yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko ve trafik sigortası arasındaki en temel fark, kasko sigortasının sadece sigortalı araç ve içindekileri teminat altına alması, araç sigortasının ise sigortalı aracın üçüncü kişilerin mal ve can varlığına verebileceği zararları teminat altına almasıdır. Trafik sigortasının kapsamı, üçüncü kişileri teminat altına almasından dolayı kamu otoritesi tarafından belirlenir ve yapılması zorunlu bir sigorta türüdür.

En ucuz sigortayı yaptırmadan önce En İyi Sigorta Şirketi Hangisi ve En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum içeriklerimizi ziyaret edin.

4. Aracın satılması Durumunda Trafik Sigortası Priminin Bakiyesi Geri Alınabilir mi?

Sigorta ettirdiğiniz aracı poliçe başlangıç ve bitiş tarihleri arasında satmanız halinde, ödemiş olduğunuz primin bakiyesini acentenizin desteğiyle alabilirsiniz. Hesapkurdu aracılığıyla almış olduğunuz en uygun trafik sigortası poliçeleri için, araç satışına dair belgeyi Hesapkurdu ile paylaştığınız zaman, iadenizi ilgili sigorta şirketinden tahsil edebilmeniz için size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

İkinci el bir araç için alım-satım işlemi yapacaksanız İkinci El Araç Satış İşlemleri ve İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri yazılarımızdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Araç satın almayı değerlendiriyorsanız, en uygun araç kredisi tekliflerini hesaplayın.

5- Trafik Sigortası Prim ve Teminat Limitleri, Şirketler Arasında Farklılık Gösterir mi?

Zorunlu trafik sigortası teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Aracınız için sunulacak prim tutarı 12 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren sigorta primleri tavan fiyat uygulamasına bağlı kalmak koşulu ile her sigorta şirketince serbest olarak belirlenir.

Araç sigorta fiyatları dışında motosiklet sigortası için bilgi almak istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edin.

6. Trafik Sigortası Poliçe Kapsamına Giren Teminat Türleri Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinin kapsadığı teminatlar ana teminatlar ve ek teminatlar olarak belirlenmiştir.

Ana teminatlar:
• Maddi Zararlar Teminatı
• Sağlık Giderleri Teminatı
• Sürekli Sakatlık Teminatı
• Ölüm Teminatı

Risk grubuna ve kullanım tarzına bağlı olarak seçilebilen ek teminatlar:
• Asistans Teminatı
• Mini Onarım Hizmeti
• Sigara Yanığı
• Hukuksal Koruma

7- Arabamın Trafik Sigorta Primini Nasıl Sorgularım?

Bu sayfadan aracınız için trafik sigortası primlerini hesaplayabilir, sigorta şirketlerinden teklif alabilir ve şirketleri karşılaştırarak sizin için fiyatı en uygun görünen sigorta şirketinden poliçenizi satın alabilirsiniz.

Ayrıca SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) sitesinden de prim hesaplaması gerçekleştirebilirsiniz.

8- Trafik Sigortasının Teminat Limitleri Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası için hasarsızlık indirimi, prim oranları üzerinden hesaplamakta ve prim hesaplaması ise sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir. Aracınızla ilgili hasar bilgilerine Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) üzerinden sorgulama yaparak ulaşmanız mümkündür.

9- Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nereden Sorgulanır?

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarına, sigorta yaptırdığınız poliçe döneminde riskin gerçekleşmemesi veya çok ufak oranlarda gerçekleşmesi durumuna bakılarak yenileme dönemlerinde çeşitli indirimler uygulanır. Trafik sigortası için bu indirime, “hasarsızlık indirimi” denir.

Trafik sigortası için hasarsızlık indirimi, prim oranları üzerinden hesaplanmakta ve prim hesaplaması sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir. Aracınızla ilgili hasar bilgilerine Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) websitesinden ulaşmanız mümkündür.

Maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştığınızda neler yapmanız gerektiğini ayrıntılarıyla öğrenmek için Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler yazımızı inceleyin.

10- Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Neye Göre Değişiklik Gösterir?

12 Nisan 2017’de uygulamaya giren ‘tavan fiyat’ sistemiyle, hesaplanabilecek maksimum prim fiyatı, hasarsızlık basamağı, kullanım tarzı, ve illere göre belirleniyor. Trafik sigortası teklifleri aldığınızda, bu veriler göz önüne alınarak prim hesaplamanız yapılacaktır.

11- Trafik Sigortası, Basamaklarına Göre Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortasında 7 adet hasar basamağı bulunmaktadır. Sigorta hesaplama yaparken bu basamaklardan hangisinde olduğunuz önemlidir. İlk defa trafiğe çıkacak olan sürücülere 4. basamak üzerinden tarife uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasar olmaması durumunda, sürücü bir üst basamağa geçer ve ikinci yıl prim ücreti 5. basamaktan hesaplanarak %15 indirim uygulanır. İkinci yılda da hasar olmaması halinde, sürücü üçüncü yıl 6. basamağa geçer ve %30 indirimli alır poliçesini. Aynı şekilde üçüncü yılda da hasar olmazsa, ertesi yıl 7. basamağa geçilir ve ödenecek poliçe primine %45 oranında indirim uygulanır.

Ters yöndeki uygulama ise şöyledir: ilk poliçesine 4. basamak ile başlayan sürücü ilk senesinde kaza yaparsa, ikinci sene 3. basamağa düşmüş olur ve poliçesini %50 artışla satın alır. İkinci senede yapılan bir kaza ile üçüncü sene 2. basamağa düşer ve %100 artış ile poliçe alır. 1. Basamakta yer alan yani 3 yıl üst üste kaza yapan bir sürücü ise, trafik sigortası primini %150 artışla almak zorundadır. Bu nedenle trafik sigortası teklifleri alırken, bulunduğunuz basamağın kaç olduğuna dikkat etmeniz, ve araç sigortası sorgulamasının doğru basamağa göre yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz faydalı olur.

12- Hesapkurdu Aracılığı ile Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Alabileceğiniz Başlıca Sigorta Şirketleri Hangileridir?

Hesapkurdu, hâlihazırda HDI, Ergo, Generali, Groupama, Koru, Mapfre, Ray, Türk Nippon ve Unico Sigorta’nın anlaşmalı acentesidir. Diğer sigorta şirketlerinin ürünlerini de platformumuzda karşılaştırmaya sunabilmek için olanca hızımızla çalışıyoruz. • Ergo Sigorta: ERGO Grubu'nun dünya pazarındaki gücüyle Türkiye sigortacılık sektöründe iddialı bir şekilde yerini aldı.
• Generali Sigorta: 1831 yılında İtalya’da kurulan, 1863 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası bir sigorta şirketidir.
• Groupama Sigorta: Türkiye pazarına Başak Sigorta, Başak Emeklilik, Güven Sigorta ve Güven Hayat şirketlerini satın alarak girmiştir. Fransa’nın en büyük sigorta şirketlerinden biridir.
• Mapfre Sigorta: Başta İspanya, Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya çapında sigortacılık, reasürans, asistans ve finansal hizmetler alanlarında faaliyet gösteren uluslar arası bir şirkettir.
• HDI Sigorta: Almanya’nın 3. büyük sigorta şirketi olan Talanx International AG’nin üyesi olarak 2006 yılında ülkemizde faaliyetlerine başlamıştır. Talanx International AG, Alman Sınai Şirketleri tarafından 1903 yılında Sorumluluk Sigortaları Birliği olarak kurulmuş olup, günümüzde dünya üzerinde yaklaşık 150 ülkede faaliyet göstermektedir.
• Koru Sigorta: Türkiye’nin ilk sigorta kooperatifidir. Faaliyetleri, başta kooperatifler, sendikalar, dernek ve vakıflar olmak üzere geniş tabanlı bir ortak ağına hızla yayılmaktadır.
• Ray Sigorta: Ray Sigorta, Türk Hava Yolları, Denizcilik işletmeleri, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), Devlet Demiryolları girişimleri ile 1958 yılında ülkemizde kurulmuştur. Doğan Holding tarafından 1992 yılında özelleştirildikten sonra hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı.
• Türk Nippon Sigorta: Türkiye Kalkınma Bankası ve Japonya’nın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Nippon Fire & Marine ortaklığı ile 25 milyar TL sermaye konularak, 1 Mayıs 1991 yılında ana faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.
• Unico Sigorta: Unico Sigorta, Commercial Union A.Ş. unvanı ile Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Commercial Union A.Ş. 2004 yılında unvanını değiştirerek Aviva Sigorta A.Ş oldu. Aviva Sigorta A.Ş. 2008 yılında en yenilikçi sigorta şirketi ödülünü alarak, oldukça başarılı çalışmalara imza atmıştır.

13- Trafik Sigorta Poliçesi Kesen Firmalar Hangileridir?

Ergo Sigorta, Generali Sigorta, Groupama Sigorta, HDI Sigorta, Koru Sigorta, Mapfre Sigorta, Ray Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Unico Sigorta, Allianz Sigorta, Axa Sigorta, Eureko Sigorta, Güneş Sigorta, Işık Sigorta, Liberty Sigorta, Neova Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Zurich Sigorta şirketleri trafik sigorta poliçesi kesmektedir.

Sigorta şirketlerinden aracınız için en uygun teklifleri alırken lütfen bekleyin.

Bu işlem, şirketlerin bize ne kadar hızlı cevap döndüğüne göre 1-2 dakika arası zaman alabilir.