Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik Sigortası Primlerimi Nasıl Aşağı Çekerim?

Güncelleme: 20.02.2017
Trafik Sigortası Primlerimi Nasıl Aşağı Çekerim?

Trafik sigortası primi tutarı sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir. Yani her sigorta şirketi istediği değerlendirme ölçütlerine göre, istediği prim tutarını müşterilerine sunabilir. Ayrıca bu değerlendirme ölçütleri belirli dönemlerde sigorta şirketleri tarafından yenilenmekte veya prim tutarına etkisi değiştirilmektedir. Hal böyle olunca, her sigorta yenilemesinde sigorta şirketi prim teklifleri değişiklik gösterebileceği için en iyi trafik sigortası teklifine ulaşmak için, sigorta şirketlerini tekrardan araştırmak ve karşılaştırmak gereklidir.

Trafik Sigortası Fiyatı Belirleme Yöntemleri

Trafik sigortası prim belirlemede sigorta şirketleri birçok farklı yöntem ve değerlendirme ölçütleri kullanmaktadır. Ancak değerlendirme ölçüt ve yöntemlerini genelleme olarak başlıklar halinde sıralarsak:

  • Aracın Kullanıldığı İl,
  • Araç Sahibinin Yaşı ve Kaza Geçmişi,
  • Kullanılan Aracın Yaşı ve Modeli,

Şeklinde üç başlık halinde sıralayabiliriz. Ama yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi her sigorta şirketi için bu değerlendirmelerin oranları değişmektedir. Örneğin, kişinin 20 yaşında olması bir şirket için 100 TL sigorta primini etkilerken, başka bir şirket için bu tutar 70 TL olabilir. Bundan dolayı sigorta şirketlerini kıyaslamadan trafik sigorta almak, çok fazla kârlı bir yöntem olmayacaktır.

Aracınızın 10 yıllık bakım masrafını hesaplamak için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Trafik Sigortası Şirketlerini Nasıl Kıyaslamalısınız

Aslında burada önemli olan mümkün olduğunca çok sigorta şirketinden teklif almanızdır. Eğer acente üzerinden bir sigorta prim teklifi alıyorsanız, acentenin çalışmadığı sigorta şirketlerini öğrenerek, onlardan da teklif almanız önemlidir. Aynı durum internet üzerinden araştırma yapılması durumları içinde geçerlidir. Bunun nedeni, yukarıda bahsetmiş olduğumuz prim belirleme sistemi yüzünden acente veya internet sitesinin çalışmasının olmadığı bir sigorta şirketinin, size daha uygun bir teklif sunabilme ihtimalidir.

Trafik sigortası şirketlerini kıyaslamak için tıkla »

Trafik Sigortanızı En Uygun Teklif Sunan Şirketten Yaptırın

Zorunlu trafik sigortasını teminat bedelleri kamu otoritesi tarafından belirlenmesinden dolayı, hangi şirketten sigorta işlemi yaptığınızın bir önemi yoktur. Çünkü tüm sigorta şirketlerinin teminatı aynı olacak ve üçüncü kişilerin zararlarını karşılayacaktır. Bu sebeple en iyi prim teklifini sunan sigorta şirketinden, trafik sigortanızı yaptırmalısınız.

10 yıllık yakıt masrafınızı, yılık benzin artış oranlarına göre anında hesaplamak için Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 

Trafik Sigortasını Etkileyen En Önemli Faktörün Kaza Geçmişiniz Olduğunu Unutmayın

Trafik sigortasını uygun olarak almanın aslında en temel yolu, daha dikkatli araç kullanarak özellikle ufak kazalar yapmamaya çalışmaktır.

Bundan belki de 5 yıl önce trafik sigortası daha çok bir havuz sistemiydi. Yani kaza yapmayan ile yapanın neredeyse aynı ücreti ödediği bir sistemdi. Ancak artık az kaza yapan şoförün daha az prim ödediği, daha çok dengeli sisteme dönüştü. Ayrıca bu sistem kaza geçmişi fazla olan kişilere, çok daha yüksek sigorta primleri çıkmaya uygun bir yapıya da dönüşüyor. Yani gelecek yıllarda kazası çok olan kişiler bugüne göre çok daha yüksek zorunlu trafik sigortası primi ödemek zorunda kalabilir.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan