Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik Sigortası Nedir?

Güncelleme: 20.02.2017
Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Bu sigorta ile karşı tarafa verebileceğiniz maddi ve bedeni zararları güvence altına alabilirsiniz. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre; trafik sigortasının her yıl yenilenme koşulu ile yaptırılması zorunludur.

Tamamen online olarak 1 dakika içerisinde trafik sigortası teklifi almak için tıkla »

Trafik Sigortası Zorunluluğu

Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan zorunlu trafik sigortasının amacı, yaşanabilecek kazalara karşı üçüncü kişileri korumaktır. Ayrıca zorunlu trafik sigortasını hiç yaptırmamış veya poliçe yenileme işlemini tamamlamamış kişiler için cezai yaptırımları da bulunmaktadır. Sigortasız aracınız ile trafiğe çıkmanız durumunda aracınız yetkililer tarafından bağlanabilir. Trafik sigortası yaptırmadığınız durumlarda karşılaşabileceğiniz cezalar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Trafik Sigortası Yaptırmayanların Karşılaşacağı Cezalar sayfamıza bakabilirsiniz.

2016 Trafik Sigortası Fiyatları

Sigortaların kapsam ve teminatlarının değişmesiyle birlikte trafik sigortası fiyatları da geçen yıla göre artış göstermiştir. Ancak sigorta fiyatları aracınızın markasına, modeline ve sigortayı yaptıracağınız şirkete göre de değişkenlik göstermektedir. Trafik sigortası fiyatlandırma hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, Trafik Sigortalarında Fiyatlama Nasıl Yapılıyor? sayfamıza bakabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortalarında Fiyatlarda Düşüş Yaşanacak mı?

2016 yılında zorunu trafik sigortası fiyatlarında yaşanan yükselişin önüne geçebilmek için çeşitli çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmalardan birisi de sigorta şirketlerinin, kusurlu sürücünün neden olduğu tazminat ödemelerini belirli oranlarda karşılamayacak olmasıdır. Böylece primlerin artışına oldukça büyük bir etki yapan manevi tazminat ödemelerinde de bir düşüş yaşanacaktır. Yeni yasa ile birlikte zorunlu trafik sigortası fiyatlarında düşüş yaşanmasa bile fiyatların çok daha fazla yükselmesinin önüne geçilmiştir. 

Trafik Sigortasını Nasıl Satın Alabilirim?

Trafik sigortanızı internet üzerinden, sigorta acenteleri ile bankalar aracılığı gibi farklı alternatif yolları kullanarak satın alabilirsiniz. Buna ek olarak PTT üzerinden de trafik sigortanızı satın alabilirsiniz. 

İlk kez trafik sigortası alacaksınız ve ödemeniz gereken ücretler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, İlk Kez Trafik Sigortası Yapacaklar İçin Ücretler yazımıza bakabilirsiniz.

PTT Trafik Sigortası

Siz aracınızı ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın trafikte beklenmedik kazalarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Kaza anında karşı tarafa vereceğiniz zararı PTT Trafik Sigortası ile karşılayabilirsiniz. PTT aracılığıyla satın alacağınız zorunlu trafik sigortası ile:

  • Kazaya sebep olmanız durumunda karşı tarafa vereceğiniz hasarı,
  • Kaza sırasında karşı araçta bulunan kişilerin ilk yardım, muayene, tedavi ve hastane giderlerini,
  • Kazanın karşı araçtan bir kişinin ölümüne sebep olması durumunda ölen kişinin defin masraflarını ve kişinin yardımdan mahrum kalanlara destekten yoksun kalma zararını teminat altına alabilirsiniz. 

Zorunlu trafik sigortanızı size en yakın PTT şubesine giderek yaptırabilirsiniz.

Ücret İadesi Alınabiliyor mu?

2014 yılında yürürlüğe giren sistem ile tüm sürücülerin hasar geçmişi kayıt altına alınmaya başlanıştır. Hazine, bu konu hakkında Haziran 2014 - Eylül 2015 arasındaki 15 aylık süredeki yanlış uygulamalar nedeniyle sürücülerden alınan fazla primlerin iadesine karar verilmiştir. Zorunlu trafik sigortası kapsamında para iadesi alacak kişiler:

  • Geçmiş yıllarda araç sahibi olup aracını sonradan satmış ve Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, yeniden araç satın almış, trafik sigortası yaptırmış ve hasarsız sürücülere,
  • Geçmişte hasarı olmayıp Haziran 2014- Eylül 2015 arasındaki 15 aylık sürede sigortaya yüksek prim ödeyen kişilere para iadesi yapılacaktır. 

Şirketler tespit ettikleri bu sigortalı kişileri Sigorta Bilgi Merkezinden duyuracaktır. Duyuru işlemleri 31 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve iki yıl devam edecektir. Para iadeleri sigortalının banka hesabına veya kredi kartına yapılacaktır.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan