Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Trafik Sigortası Tavan Fiyat

Güncelleme: 13.04.2017
Trafik Sigortası Tavan Fiyat

Zorunlu trafik sigortasında fazlasıyla şikayet konusu olan prim tutarları için 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere "tavan fiyat" uygulamasına geçiliyor. Hayata geçecek uygulama ile ilgili Başbakan Yardımcısı Şimşek’in açıklaması şu şekilde:

“Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla primlerde tavan fiyat uygulanmasına karar verdik.“

Sigorta Prim Basamakları Nasıl Belirleniyor?

Trafik sigortasında araçların sigorta primleri 7 ayrı basamakta belirleniyor. İlk kez bir araç alıp trafiğe çıkan bir sürücü 4’üncü basamaktan sisteme girecek.  Araç sahibi kaza yaptıkça 1. yani riskli basamaklara doğru ilerlerken kazasız geçirdikleri her sene için 7. basamağa doğru geriliyorlar. 4. ve 1. basamak arasında bulunan sürücüler riskli sürücüler olarak kabul edilerek standart primlerden daha fazla ödemek zorunda kalıyorlar. Kazası olmayan sürücüler de 7. basamağa doğru ilerleyerek iyi oranda indirimler kazanıyorlar. En risksiz basamakta yer alan bir sürücü %45 indirim kazanırken 1. basamakta yer alan yani 3 yıl üst üste kaza yapan bir sürücü trafik sigortası primini %150 artışla ödemek zorunda kalıyor.

Hasarsızlık sebebi ile prim indirimi ve hasar sebebi ile prim artırım oranlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:


Basamakİndirim Yüzdesi Artış Yüzdesi
7. Basamak%45 
6. Basamak%30
5. Basamak%15
4. Basamak--
3. Basamak
%50
2. Basamak
%100
1. Basamak
%150Araç sahiplerini ilgilendirebilecek diğer yazılarımız:

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

Kasko Yaptırmak Mantıklı mı?Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Ne Kadar Oldu?

12 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olan tavan fiyat uygulamasında ilden ile değişiklikler mevcut.  Fiyatlamalar belirlenirken İzmir, Kayseri, Yalova ve Erzurum baz alındı. Baz alınan bu illere göre Bursa, Kocaeli ve Ankara %3 İstanbul ise %6 daha pahalı il oldu.

Uygulamaya konulan yeni sistemle sigorta şirketlerine her trafik sigortası basamağı için bir tavan fiyat getirildi ve şirketler belirlenen bu fiyatın üzerinde poliçe kesimi yapamayacak.

Türkiye geneli ve İstanbul’da basamaklara göre belirlenen tavan fiyatlar ise şu şekilde:


Türkiye Geneli (Otomobil)TLİstanbul (Otomobil)TL
1. Basamak2.015 TL1. Basamak2.137 TL
2. Basamak1.612 TL2. Basamak1.710 TL
3. Basamak1.209 TL3. Basamak1.282 TL
4. Basamak806 TL4. Basamak855 TL
5. Basamak685 TL5. Basamak727 TL
6. Basamak565 TL6. Basamak599 TL
7. Basamak444 TL7. Basamak470 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,1 Puan