HesapKurdu logo

Sorumluluk Sigortası Nedir?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 07.02.2022
Paylaş
İçindekiler

Sorumluluk sigortası, çeşitlerine göre sigortalıyı, aile bireylerini veya çalışanlarını ihmale karşı doğabilecek bedensel ve maddi zararlara karşı güvence altına alan sigorta türüdür. 

Sorumluluk Sigortası Kapsamı Nedir?

Sigortanın kapsamı poliçelerde belirtilmekte ve sigortalının sorumlu olduğu tazminat hakkı doğan durumlarda poliçe sınırları dahilinde zarar giderilir.

Sorumluluk sigortaları mesleki koşullardan doğan sorumluluklar, ticari ürünlerin görebileceği hasarlar ve iş yerlerinde oluşabilecek kazalardan doğan sorumluluklardan zarar görülmemesi amaçlanarak düzenlenir.


Trafik Sigortası Fiyatları - 31 Ocak 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3141 TL

Ankara

2893 TL

Diğer iller

2738 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3261 TL

Ankara

3189 TL

Diğer iller

3026 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3502 TL

Ankara

3370 TL

Diğer iller

2972 TL


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Sorumluluk Sigortası Çeşitleri 

 • Kişisel sorumluluk sigortası
 • İşveren sorumluluk sigortası

İş yerleri için oluşturulan sorumluluk sigortası türleri aşağıdaki gibidir:

 • işveren hukuki sorumluluk sigortası
 • ürün sorumluluk sigortası
 • üçüncü şahıs sorumluluk sigortası
 • mesleki sorumluluk sigortası

Bu sigorta türlerine ek olarak aşağıdaki çeşitleri de yer alır:

 • özel güvenlik zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • tehlikeli maddeler zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • tüp-gaz zorunlu sorumluluk sigortası
 • deniz kirliliği zorunlu mali sorumluluk sigortası
 • çevre kirliliği mali sorumluluk sigortası 

Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

Kişisel Sorumluluk Sigortası

Sorumluluk sigortası yaptıran aile bireylerini ve ev hizmetlisi gibi üçüncü şahısları tedbirsiz davranışlar ya da ihmal sonucu ortaya çıkabilecek bedensel ya da maddi zararlara karşı koruma altına alır. Ayrıca bakım, tamir gibi amaçlarla sigortalının evine gelecek kişilere, kasti hareketler dışında oluşan zararlara karşı işveren olarak da teminat altına alınır.

Kişisel Sorumluluk Sigortası İhtiyacı Doğan Riskler Nelerdir?

 • evin balkonundan düşen bir saksının park halindeki araca, yoldan geçen birine ya da komşularınıza zarar vermesi
 • ev hizmetleri için çalışan kişinin, evdeki misafirin üzerine bir şeyler dökmesi
 • evde badana yapılırken merdivenin kırılarak boyacının yaralanması
 • markette alışveriş esnasında herhangi bir şeye zarar verilmesi
 • top oynayan çocuğun yanlışlıkla komşunun camını kırması
 • evcil hayvanın misafirlere ya da komşulara zarar vermesi
 • bisiklet kullanırken istemeden bir başkasına çarpılması veya zarar verilmesi
 • sportif aktiviteler amatör nitelikteyse, yarış ya da antrenmanlarda istemeden de olsa diğer sporculara zarar verilmesi

Konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı öğrenmek için konut sigortası komşuya verilen zararı karşılar mı yazımızı inceleyin. 

İşveren Sorumluluk Sigortası

İş yerinde meydana gelme ihtimali olan iş kazalarına karşı işverenin sorumluluklarını teminat altına alan sigorta türüdür.

Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabi ve bir hizmet akdi ile işverene bağlı işçiler ya da hak sahiplerince talep edilebilecek tazminatları ve ayrıca SSK’nın sağladığı yardımların dışında ya da üstünde kalan tazminat taleplerini karşılar. 

İşveren Hukuki Sorumluluk Sigortası

İş kazaları sonucu zarar gören çalışanlar için işverenin hukuki masraflarını gidermek amacıyla düzenlenmektedir.

Ürün Sorumluluk Sigortası

Kusurlu ürün veya hizmet satışı sonucu ortaya çıkan bedeni ya da maddi zarar nedeniyle firmaya üçüncü şahıslardan gelen tazminat talepleri ürün sorumluluk sigortası sayesinde karşılanır. Uluslararası ticaret söz konusu ise davalar ve uluslararası sorumluluklar oluşur.

Bu sigorta türü ürün garanti sigortası değildir. Üretilen mala yönelik bir garanti teminatı vermemekte yani üretilen ürünle ilgili sorumluluğa yönelik bir güvence sağlamaktadır.

Ürün Sorumluluk Sigortası Teminata Girmeyen Riskler Nelerdir?

 • üretimde olan ürün ve malda oluşacak kayıp ve zararlar
 • ayıplı ya da kusurlu olarak üretilen mal veya ürünün düzeltilmesi, iyileştirilmesi ve onarılması için yapılan giderler
 • üretici olan sigortalı ürün ve malın yapımında, basılı tanım ve talimatlarda, reklamlarda, formülde, kullanılan projede, açıklama veya tanımlamada, planda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlıktan kaynaklı zarar ve kayıplar

Üçüncü Şahıs Sorumluluk Sigortası

Sigortalının faaliyetleri esnasında kendi kusurundan kaynaklı üçüncü bir şahsın malına zarar gelmesi, sağlığının bozulması, yaralanması veya vefat etmesi gibi durumlar güvence altına alan sigorta türüdür. Genel kapsamda sigortalının kusuru sebebiyle oluşabilecek zarar taleplerini kapsar.

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mimar, mühendis, mali müşavir, avukat, iş güvenliği uzmanı gibi meslek sahiplerinin ihmalleri ya da mesleki hatalarından kaynaklı oluşabilecek zararlara karşı üçüncü şahıs tazminatlarını karşılayan sigorta türüdür.

Özel, serbest veya kamu sağlık kurumlarına bağlı olan tabipler için de olan bu sigorta türü tıpta uzmanlık mevzuatı kapsamında uzman olan ve diş tabipleri mesleki faaliyetleri sebebiyle karşılaşabilecekleri tazminat talepleri için bu sigorta tür sayesinde güvence altına alınırlar.

İMM yani ihtiyari mali mesuliyet sigortası hakkında detaylı bilgi almak için ihtiyari mali mesuliyet (imm) sigortası sayfamızı inceleyin.

Sorumluluk Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

 • Öncelikle çalışılan sigorta şubesi veya acentesi ile görüşüp sunulan poliçe seçeneklerinden birini tercih ederek başvuruda bulunulur.
 • Anlaşmalı olunan acentenin düzenlediği poliçe imzalanarak sigortadan faydalanılabilir.
 • Sigortadan ödeme alınması için, olumsuz bir durumun gelişmesi ve sonucunda yasal sorumluluğun doğması ve bunun sigorta kapsamına girmesi gerekir.
 • Sigortalının ihmali sonucunda çalışanı veya diğer üçüncü şahısların doğan kaza sebebiyle bedensel ya da maddi zarar görmesi halinde sigorta devreye girerek poliçede belirlenmiş olan sınırdan ödeme yapılır. 
 • Poliçe kapsamında belirtilmesi durumunda sigortalılara araç çekme, hasta nakil işlemi, tıbbi destek, hukuki destek gibi ek hizmetler de sunulabilir.

Kaynak:

Sosyal Sigortalar Kanunu 

Benzer Yazılar

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası 2023Konut Sigortası Komşuya Verilen Zararı Karşılar mı?Trafik Sigortası Kamu Zararlarını Karşılar mı?Baby On Board (Bebek İndirimli) Kasko Nedir?

Trafik Sigortası Hesaplama Araçları

Trafik ve Kasko Sigortası Sorgulama Araç Muayene Ücreti Hesaplama 2023Yıllık Araba Masrafı Hesaplama Taksi Ücreti Hesaplama 2023

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.