Sigorta Nedir?

Güncelleme: 18.10.2021 Yayımlama: 13.06.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Sigorta; önceden ödenen prim karşılığında bir kimsenin ya da bir şeyin yaşamı, sağlığı, hayatı, malları üzerine ileride karşılaşabileceği zararları gidermek için, sigorta işiyle uğraşan kurumlarla yapılan sözleşmelerdir. Sigorta sözleşmesi sonucunda yaşanan herhangi bir kaza durumunda sigorta ettiren tazminat almaya hak kazanacaktır. Sigortacının sigortalıyı koruma yükümlülüğüne karşılık, sigortalının da sözleşme ile saptanan prim adı altındaki bir meblağı ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Sigorta hizmeti sağlayan kuruluş ile sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişi veya kişiler arasında yapılan yazılı anlaşmaya poliçe denmektedir. Sigorta poliçeleri karşılıklı olduğundan sigorta şirketi ile sigortalı arasında her konuda anlaşılmalıdır. 


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası hesaplama, kasko teklifi almak için kasko sigortası hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Sigortanın Önemi Nedir?

Sigorta şirketlerinin prim üretimlerinin büyük bir kısmı araç sigortalarından gelmektedir. Sigorta yaptırmak deyince ilk olarak insanların aklına araçlarını sigortalatmak gelmektedir. Fakat hayatın tüm risklerine karşı önlem almak, herhangi bir kaza anında destek almak ve süreci en kısa ve kolay bir şekilde atlatmak her zaman önemlidir. Sigorta yaptırarak bir kazada veya faciada can kaybını önlemek belki imkânsız olabilir fakat en azından sigorta sayesinde geride kalan yaşamlar güvence altına alınabilir. 

Hayatta yaşanabilecek birçok riske karşı çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır. İnsanlar arabalarını korumak için kasko sigortası, evlerini güvence altına almak için konut sigortası, sağlık masraflarını kapsam altına almak için özel sağlık sigortası, depreme karşı DASK, trafikte karşı tarafa verilen zararları karşılamak için trafik sigortası, birikim yaparak gelecekte riskle karşılaşma durumunda güvence olması için bireysel emeklilik vs. gibi birçok sigorta çeşidi bulunmaktadır. Tüm bu sigorta çeşitleri aslında yaşanabilecek her türlü riske karşı alınması gereken önemli önlemlerdir. Yaşanabilecek tüm riskleri kişiler kendilerine uğramayacağını düşünebilir fakat tüm riskler her an her yerde karşılarına çıkabilir. 

Risk yaşamayacağını düşünerek sigorta yaptırmamak yanlış bir düşünce olabilmektedir. Ani bir hasar durumunda hem manevi hem de maddi yönden sıkıntı çekilebilir. Fakat sigorta olası risklere karşı önlem aldığı için herhangi bir risk durumunda kurtarıcı olacaktır. 

Sigortacılık Hizmetleri Neleri Kapsar?

Kaybedilmesi veya hasarlanması halinde, üzerinde menfaat sahibi kişi/kişiler için mali kayıplara neden olan; 

  • Taşınır veya taşınmaz bir mal,
  • Meydana gelmesi durumunda yasal bir hakkın kaybedilmesine veya yasal bir sorumluluk oluşmasına neden olan herhangi bir olay,
  • Ölüm veya yaralanma halinde kişinin kendisi veya menfaat bağı ile bağlı olduğu kişiler için parasal kayıplara neden olabilecek bir hayat,
  • Yangın poliçesi için bina veya içindeki eşyalar, nakliyat poliçesi için gemi veya taşınmakta olan yük, sorumluluk poliçesi için ilgili kişinin başkalarına verebileceği zararlar bakımından söz konusu olan yasal sorumluluğu, hayat poliçesi için sigortalı kişinin yaşamı sigortanın konusu,

sigortacılık hizmetleri arasında yer almaktadır.

Sigorta acentesi nedir bilgi almak için sigorta acentesi sayfamızı inceleyin. Sigortalı ve sigortacı nedir öğrenmek için konu hakkında hazırladığımız yazıyı inceleyin.

Poliçe Yenileme Alarmına Kaydol

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sigorta sözleşmeleri yaptırırken son derece dikkatli olunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli detaylar aşağıda sıralanmıştır;

  • Sigorta ettiren ve sigorta şirketi ile arasında yapılan sigorta sözleşmeleri, sigorta ettirenin isteği doğrultusunda yapılmalıdır. Sigorta ettiren, sigorta şirketine yapılacak sigorta için poliçede belirtilmesi gereken bilgileri doğru ve tam vermelidir. 
  • Sigorta ettiren poliçesini dikkatlice okumalı, tüm şartlar sigorta lehine olmalı, sigorta ettiren aleyhine olan maddeler sigorta şirketine mutlaka bildirilmelidir. 
  • Sigorta teminatının kapsamı mutlaka iyice öğrenilmelidir. Kapsam dışı kalan haller hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Poliçede belirtilen prim tutarları zamanında ve eksiksiz ödenmelidir. Sigorta ettiren tarafından ödenmeyen prim tutarları olduğu zaman sigortacının sorumluluğunun olmadığının farkında olunmalıdır. 

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et