HesapKurdu logo

Sigorta Nedir?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 13.06.2019
Paylaş
İçindekiler

Sigorta; önceden ödenen prim karşılığında bir kimsenin ya da bir şeyin yaşamı, sağlığı, hayatı, malları üzerine ileride karşılaşabileceği zararları gidermek için, sigorta işiyle uğraşan kurumlarla yapılan sözleşmelerdir. Sigorta sözleşmesi sonucunda yaşanan herhangi bir kaza durumunda sigorta ettiren tazminat almaya hak kazanacaktır. Sigortacının sigortalıyı koruma yükümlülüğüne karşılık, sigortalının da sözleşme ile saptanan prim adı altındaki bir meblağı ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Sigorta hizmeti sağlayan kuruluş ile sigorta hizmetinden faydalanmak isteyen kişi veya kişiler arasında yapılan yazılı anlaşmaya poliçe denmektedir. Sigorta poliçeleri karşılıklı olduğundan sigorta şirketi ile sigortalı arasında her konuda anlaşılmalıdır. 

Trafik Sigortası Fiyatları - 8 Haziran 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3622 TL

Ankara

3483 TL

Diğer iller

3390 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

3935 TL

Ankara

3761 TL

Diğer iller

3742 TL

HDI Sigorta

İstanbul

4011 TL

Ankara

3863 TL

Diğer iller

3689 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası hesaplama, kasko teklifi almak için kasko sigortası hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Sigortanın Önemi Nedir?

Sigorta şirketlerinin prim üretimlerinin büyük bir kısmı araç sigortalarından gelmektedir. Sigorta yaptırmak deyince ilk olarak insanların aklına araçlarını sigortalatmak gelmektedir. Fakat hayatın tüm risklerine karşı önlem almak, herhangi bir kaza anında destek almak ve süreci en kısa ve kolay bir şekilde atlatmak her zaman önemlidir. Sigorta yaptırarak bir kazada veya faciada can kaybını önlemek belki imkânsız olabilir fakat en azından sigorta sayesinde geride kalan yaşamlar güvence altına alınabilir. 

Hayatta yaşanabilecek birçok riske karşı çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır. İnsanlar arabalarını korumak için kasko sigortası, evlerini güvence altına almak için konut sigortası, sağlık masraflarını kapsam altına almak için özel sağlık sigortası, depreme karşı DASK, trafikte karşı tarafa verilen zararları karşılamak için trafik sigortası, birikim yaparak gelecekte riskle karşılaşma durumunda güvence olması için bireysel emeklilik vs. gibi birçok sigorta çeşidi bulunmaktadır. Tüm bu sigorta çeşitleri aslında yaşanabilecek her türlü riske karşı alınması gereken önemli önlemlerdir. Yaşanabilecek tüm riskleri kişiler kendilerine uğramayacağını düşünebilir fakat tüm riskler her an her yerde karşılarına çıkabilir. 

Risk yaşamayacağını düşünerek sigorta yaptırmamak yanlış bir düşünce olabilmektedir. Ani bir hasar durumunda hem manevi hem de maddi yönden sıkıntı çekilebilir. Fakat sigorta olası risklere karşı önlem aldığı için herhangi bir risk durumunda kurtarıcı olacaktır. 

Sigortacılık Hizmetleri Neleri Kapsar?

Kaybedilmesi veya hasarlanması halinde, üzerinde menfaat sahibi kişi/kişiler için mali kayıplara neden olan; 

  • Taşınır veya taşınmaz bir mal,
  • Meydana gelmesi durumunda yasal bir hakkın kaybedilmesine veya yasal bir sorumluluk oluşmasına neden olan herhangi bir olay,
  • Ölüm veya yaralanma halinde kişinin kendisi veya menfaat bağı ile bağlı olduğu kişiler için parasal kayıplara neden olabilecek bir hayat,
  • Yangın poliçesi için bina veya içindeki eşyalar, nakliyat poliçesi için gemi veya taşınmakta olan yük, sorumluluk poliçesi için ilgili kişinin başkalarına verebileceği zararlar bakımından söz konusu olan yasal sorumluluğu, hayat poliçesi için sigortalı kişinin yaşamı sigortanın konusu,

sigortacılık hizmetleri arasında yer almaktadır.

Sigorta acentesi nedir bilgi almak için sigorta acentesi sayfamızı inceleyin. Sigortalı ve sigortacı nedir öğrenmek için konu hakkında hazırladığımız yazıyı inceleyin.

Sigorta Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sigorta sözleşmeleri yaptırırken son derece dikkatli olunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli detaylar aşağıda sıralanmıştır;

  • Sigorta ettiren ve sigorta şirketi ile arasında yapılan sigorta sözleşmeleri, sigorta ettirenin isteği doğrultusunda yapılmalıdır. Sigorta ettiren, sigorta şirketine yapılacak sigorta için poliçede belirtilmesi gereken bilgileri doğru ve tam vermelidir. 
  • Sigorta ettiren poliçesini dikkatlice okumalı, tüm şartlar sigorta lehine olmalı, sigorta ettiren aleyhine olan maddeler sigorta şirketine mutlaka bildirilmelidir. 
  • Sigorta teminatının kapsamı mutlaka iyice öğrenilmelidir. Kapsam dışı kalan haller hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Poliçede belirtilen prim tutarları zamanında ve eksiksiz ödenmelidir. Sigorta ettiren tarafından ödenmeyen prim tutarları olduğu zaman sigortacının sorumluluğunun olmadığının farkında olunmalıdır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.