HesapKurdu logo

Sigorta Broker’ı Nedir? Ne İş Yapar?

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 28.03.2019
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Fiyatları - 9 Haziran 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3628 TL

Ankara

3490 TL

Diğer iller

3398 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

3970 TL

Ankara

3808 TL

Diğer iller

3780 TL

HDI Sigorta

İstanbul

4027 TL

Ankara

3885 TL

Diğer iller

3731 TL

Broker Nedir?

Broker, alım satım işlemlerinde aracılık eden ve bu işlemlerden aldığı komisyonlar sayesinde kazanç elde eden kişi veya kurumlardır. Broker, taraf olduğu kişiler adına işlemler yaparak alıcı ve satıcının hızlı bir şekilde bir araya gelmesine yardımcı olur. 

Brokerler yatırımcıların işlerini gerek kuruma bağlı olarak gerekse bireysel olarak yürütebilirler. Finans piyasalarında sıklıkla görülebilecek brokerler, sigorta, emlak gibi benzer birçok alanda da karşımıza çıkar. Brokerler Sermaye Piyasası Kurulu’nun maddelerine uygun nitelikleri taşıyor olması, seçilecek olan brokerin güvenilirliğini artırır. 

Acente ile broker ilişkisini iyi anlamak için acente ile broker arasındaki fark yazımızı ziyaret edin. 

Sigorta Brokeri Ne İş Yapar?

Sigorta brokeri, sigortalı adına hareket eden, sigortalının vekili olan, onun risk yönetimi danışmanı ve sigorta aracısı olan bir kurumdur. Sigorta Brokeri kurumların danışmanlığını yapar, kurumları temsil eder ve sigorta şirketlerinin değil sigortalının temsilcisidir. Sigorta brokerleri, sigorta şirketinin temsilcisi olmasına rağmen tarafsız bir işletmedir. 

Brokerlerin diğer sigorta aracılarından ayıran özelliği, kanuni statüsü gereği tüm sigorta şirketleri ile çalışıp bağımsız konumda olmalarıdır. Broker, sigorta satın almak isteyenlere tarafsız bir şekilde uygun sigorta programlarını sunar ve çıkan problemlerde sigortalı adına sigorta şirketine karşı problemi çözer.

Sigorta eksperi nedir, ne iş yapar öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Nasıl Broker Olunur?

Broker faaliyetinde bulunmak isteyen gerçek kişiler ve tüzel kişiler için ayrı yönetmelik kanunları vardır. Gerçek kişiler için broker olmada aşağıdaki nitelikler aranır;

 • Türkiye’de yerleşik olarak bulunması,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması,
 • Kanunda belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olması,
 • Gerçek kişilerin beyan edecekleri mal varlıkları, tüzel kişi brokerler için aranılan asgari ödenmiş sermaye olan 250.000 TL’den az olamaması,
 • Dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olması ve mesleki deneyim süresinin 7 yıl olması, 
 • Dört yıllık yükseköğretim kurumlarından sigortacılık bölümlerinden mezun olması ve mesleki deneyim süresinin 5 yıl olması.

Tüzel kişi broker olmak için aşağıdaki nitelikler aranır;

 • Merkezlerinin Türkiye’de bulunması,
 • Anonim veya limited şirket olarak kurulmuş olması,
 • Tüzel kişi brokerler için aranılan asgari ödenmiş sermayesi 250.000 TL olması,
 • Brokerlik faaliyetinin yürütüleceği fiziksel mekân, teknik ve idari altyapı ile insan kaynakları bakımından yeterli donanıma sahip olması.

Brokerler, yurtdışında da faaliyet gösterebilirler fakat yurtdışında faaliyet gösterecek brokerler ancak Türkiye’de şube açmak suretiyle faaliyette bulunabilirler. 

Brokerlik faaliyeti yürütmek isteyen kurumlar, brokerlerin teknik açıdan sahip olması gereken fiziki özelliklere sahip olmalıdır. Brokerlik faaliyetine uygun olarak tahsis edilmiş mekanlarda yapmaları gerekmektedir. Brokerlerin teknik açıdan yeterli sayılabilmesi için asgari olarak sigorta aracılığı faaliyetinde bulunmaya elverişli bilişim sisteminin; yeterli arşivleme sisteminin, elektronik veri ağı ve elektronik posta adresinin bulunması aranır. 

Sigortada riziko nedir öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin. 

Brokerin Sorumlulukları Nelerdir?

Genellikle finans ya da bankacılık sektörlerinde çalışan broker, yatırım, ipotek, hisse senetleri, sigorta gibi alanlarda uzmanlaşır. Brokerin uzmanlık alanına göre mesleki sorumlulukları farklılık gösterir. Genel sorumlulukları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Brokerler satıcı ve alıcı arasındaki ilişkileri yürütür,
 • Müşteriler adına alım-satım işlemi yapar ve müşteri portföylerine uygun poliçeler düzenler,
 • Müşterilerin risk oranlarını hesaplar, uygun yatırımlarda bulunmasını sağlar,
 • Müşterilere brokerliğini yaptığı alanda danışmanlık sağlar,
 • Müşterileri piyasa durumlarına göre uyarır, bilgilendirir,
 • Sigortalının temsilcisi sıfatıyla, sigorta şartlarının hazırlanmasında ve sözleşmeden doğan hakların takibinde sigortalı yerine hareket eder,
 • Müşteri mahremiyetine sadık kalır ve bir problem olduğunda tarafsız kalarak sorunu çözmeye odaklanır. 

Broker Sigortalı Adına mı Yoksa Sigortacı Adına mı Çalışır?

Brokerler, aracı kuruluşlar oldukları için hem sigortalı adına hem de sigortacı adına çalışırlar. Bu yüzden sigortalıların, olası ekonomik ve manevi kayıplarını en aza indirmesi için, olası risk analizini en iyi yapabilen, bu riskleri sigortacı bakış açısıyla değerlendirebilen, sigortalının menfaatlerini gözeten sigorta brokerleri ile çalışmayı tercih etmesi en uygun çözüm olacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.