Plaka Çıkmadan Sigorta Yapılır mı?

Güncelleme: 25.12.2023
Yayımlama: 26.05.2022
Paylaş
İçindekiler

Plakası henüz çıkmayan araçlar için motor numarası, şasi numarası ve araç modeli baz alınarak trafik sigortası ve kasko sigortası poliçesi oluşturulabilir. Plakanın alınmasının ardından poliçe güncellenir ve plaka poliçeye eklenir. Poliçede yapılan bu değişiklik işlemi ‘’zeyil’’ olarak tanımlanır. Poliçede veya sözleşmede zeyil yapıldığına dair oluşturulan belgelere ise "zeyilname" denir. 

Sigorta Yaptırmadan Araç Kullanılır mı?

Türkiye’de zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sürücülerinin trafiğe çıkması yasak. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan sürücülere cezai işlem uygulanıyor ve araç trafikten men ediliyor. Kaza durumunda ise karşı tarafın hasarın sürücü tarafından karşılanıyor. Aracın plakası henüz çıkmamış olsa da sigorta şirketlerinden teklif alabilir ve poliçe oluşturabilir; trafikte karşılaşılacak risklere karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları - 19 Haziran 2024

Allianz Sigorta

İstanbul

6318 TL

Ankara

5798 TL

Diğer iller

5699 TL

Sompo Sigorta

İstanbul

6647 TL

Ankara

6292 TL

Diğer iller

6310 TL

Unico Sigorta

İstanbul

6881 TL

Ankara

7214 TL

Diğer iller

6635 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Sıfır Kilometre Araç Alındığında Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Sıfır kilometre araç alındığında; aracın alındığı galeri ya da bayilerde bulunan sigorta şirketi temsilcileri tarafından trafik sigortası yapılmalıdır. Aracın trafiğe çıkabilmesi için Emniyet Müdürlüklerinde tescil işleminin yapılması gerekir. Tescil işlemi için, araca ait trafik sigortası poliçesinin ibraz edilmesi istenir. Yani; trafiğe ilk kez çıkacak sıfır kilometre araçlarda zorunlu trafik sigortası, aracın alındığı galeri ya da bayilerde; satış işleminin hemen ardından yapılmalıdır. 

İkinci El Araç Alındığında Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

İkinci el aracın satış işleminin tamamlandığı tarihten sonra sürücüye 15 gün süre tanınır. 15 günlük sürede aracın eski sahibi tarafından yaptırılan trafik sigortası poliçesi geçerliliğini korur ve bu süre zarfında aracın bir kazaya karışması durumunda; karşı tarafın hasarı satış işleminden önceki sigorta tarafından karşılanır. Ancak; 15 gün dolduktan sonra aracın yeni sahibinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekir. Aracın mevcut trafik sigortasının satış işleminden sonra yeni ruhsata transfer edilmesi mümkün değildir. Satışı gerçekleştirilen kişi yaptırdığı trafik sigortası poliçesini iptal etmeli, alıcı adına yeni bir poliçe düzenlenmelidir. 

İkinci El Araca Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Sürücüye tanınan 15 günlük süre dolduktan sonra, trafik kontrolünde zorunlu trafik sigortası olmadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilir ve yanlış park vb. sebeplerle de çekilen araçların bulunduğu bir otoparka götürülür. Sürücü, trafik sigortası yaptırıp poliçesini ibraz edene dek araç otoparkta kalır. Trafik sigortasının yaptırılmasının ardından sürücü, kesilen cezanın yanı sıra otopark ve çekme ücretini de ödemekle yükümlüdür; daha sonra aracını alabilir. 

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 cezalarına göre, trafik sigortası yaptırmayan sürücülere 436 TL cezai işlem uygulanıyor. Tüm trafik cezalarında olduğu gibi bu ücret 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim uygulanıyor ve 327 TL ödeniyor. Ceza belirlenen tarihte ödenmezse bir aylık gecikme ücreti 457,8, iki aylık gecikme ücreti 480,69, üç aylık gecikme ücreti ise 504,72 TL.

Sigortasız Araç Kullanılırsa Ne Olur?

Sigortasız araçlar trafikten men edilerek bir otoparka çekildiği için sürücü, aracını almak için trafik cezasının yanı sıra çekme ve park ücretini de ödemek zorundadır. Ayrıca, trafik sigortası yaptırılması gereken tarihten itibaren; sigorta yapılmadığı her ay için yüzde 5’lik bir gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammında üst limit yüzde 50’dir, poliçe yenilenmediği ya da araç alındıktan sonra trafik sigortası yapılmadığı taktirde gecikme süresi uzadıkça trafik sigortası yüzde 50’ye kadar zamlı oranlarla yaptırılır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.