Online OGS Bakiye ve Ceza İşlemleri

Güncelleme: 05.07.2018
Online OGS Sorgulama, Bakiye ve Ceza İşlemleri

OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, köprü ve otoyollarda kullanılan trafik gişe sistemidir. OGS ile köprü ve otoyollarda herhangi bir bekleme yapmanıza gerek kalmadan belirli bir ücret karşılığında geçiş yapabilirsiniz. 

Aracım Kara Listede mi?

OGS sahipleri, araçlarının sınıflarına uygun olan OGS Elektronik etiketini kullanmaları gerekmektedir. Sistem tarafından kullanılması yasaklanan etiketlerin tespit edilerek hazırlandığı listeye kara liste denilmektedir. 

Köprü ve otoyolları kullanacak olan araçlar Karayolları Genel Müdürlüğünce beş farklı sınıfa ayrılmıştır. OGS ücretleri bu sınıfların özelliklerine göre belirlenmektedir.

1.sınıf araçlar: AKS aralığı (dingil mesafesi) yani ön tekerlek ile arka tekerlek arasındaki mesafesi 3.20 metreden daha az olan araçlardır. Bu gruba motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs vb. araçlar girmektedir.

2.sınıf araçlar: AKS aralığı 3.20 metre ve daha fazla olan, otomobil, minibüs, kamyonet ve otobüs vb. araçları kapsam içine alan gruptur.

3.sınıf araçlar: AKS adedi 3 olan her türlü aracı kapsamaktadır.

4.sınıf araçlar: AKS adedi 4 ve 5 olan araçlardır.

5.sınıf araçlar: AKS adedi 6 ve daha fazla olan araçlardan oluşan gruptur.

Sınıf uyumsuzluğu olan sürücülerin OGS geçişleri sırasında ücret yan göstergesinde sınıf farklılığını belirten bir mesaj ile sürücü uyarıldıktan sonra, hatalı geçiş yapan aracın fotoğrafı çekilecektir. Sınıf uyumsuzluğundan doğan fark ücreti (normal geçiş ücretinin 10 katı kadar cezalı geçiş ücreti ) ise sürücünün OGS hesabına yansıtılır. Eğer hatalı geçişler süreklilik arz ederse, OGS sahibinin hesabı kara listeye alınacaktır.


Aracınızın 10 yıllık masrafını enflasyon oranlarına göre Otomobil Sahibi Olmanın Maliyeti hesaplama aracımız üzerinden anında hesaplayın.


%25 Ceza İndirimi Mümkün

Ceza tutarınız tarafınıza tebliğ edilmeden önce veya tebliğ edildiği tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemenizi gerçekleştirirseniz, geçiş ücretinin 10 katı idari para cezanız üzerinden yapılacak olan %25 indirimden faydalanabilirsiniz.

Ortalama aylık yakıt giderinizin ne kadar olduğunu biliyorsanız, Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımızı kullanarak 10 yıllı yakıt masrafınızı öğrenebilir, 1 dakika içerisinde tamamen online olarak trafik sigortası teklifinizi Zorunlu Trafik Sigortası sayfamızdan alabilirsiniz. 

OGS Cihazı Yalnızca Bir Araçta Kullanılabilir!

OGS cihazınız, sadece banka ile yaptığınız sözleşmede belirtmiş olduğunuz araç tarafından kullanılabilir. Yani bu durumda her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalıdır. Beyan ettiğiniz araç haricinde başka bir OGS cihazını kullanmanız, normal geçiş ücretinize ek olarak geçiş ücretinin 11 katı tutarında ceza almanıza neden olabilir. Ayrıca aracınızda birden fazla cihaz bulundurmanız da geçiş ücretlerinizin normal fiyatlanmamasına yol açacaktır bu nedenle aracınızda yalnız bir cihaz bulundurmaya özen gösterin.

OGS Kredisi

Hesabınızda OGS geçiş ücretinizi karşılayacak kadar kredi bulundurulması zorunludur. Hesap bakiyenizi sürekli takip edemeyecekseniz, OGS hesabınız için mutlaka bankanızdan otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Eğer hesabınızda yeterli bakiye bulunmaz ise OGS hesabınız banka tarafından iptal edilecek ve hesabınız kara listeye alınacaktır. Ayrıca hesabınız iptal edildikten sonra yapacağınız geçişler için 11 kat cezalı ödeme yapmanız gerekmektedir. OGS cihazınızın yeniden kullanılabilir hale gelme durumu ise tamamen bankanızın inisiyatifindedir.

OGS Cihazım Bozuk mu?

OGS cihazınıza; Karayolları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım Binası; Boğaziçi Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği, Mahmutbey İstasyonu, Çamlıca İstasyonu, Edirne Alın İstasyonu, İzmir Havalimanı, İzmir Narlıdere, Adana Batı Alın, Gaziantep Kuzey, Şanlıurfa Alın, Ankara Akıncı İstasyonlarında ve Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğünde mesai saatleri içinde test yaptırabilirsiniz. Ayrıca; Mahmutbey ve Edirne Alın İstasyonunda 24 saat test işlemi yapılmaktadır. Eğer cihazınız sürekli olarak hata veriyorsa, geçiş yapmaya devam etmemelisiniz.

OGS Sorunlarınız İçin Başvuru Noktaları

Fatih Sultan Mehmet Köprüsündeki OGS Danışma Merkezinden 7.30-12.30 ile 13.30-23.00 saatleri arasında telefonla veya merkeze giderek bilgi alabilirsiniz. Unutmamalısınız ki OGS Danışma personelleri dışında birinden alacağınız bilgi sizi yanlış yönlendirebilir.