Online HGS Bakiye ve Ceza İşlemleri

21.11.2016 Güncelleme: 24.01.2018
Online HGS Sorgulama, Bakiye ve Ceza İşlemleri

 2012 yılında tanıtılan Hızlı Geçiş Sistemi, sürücüler için zaman tasarrufu ve geçiş kolaylığı sağlıyor. Sürücüler için nasıl kullanılacağı merak konusu olan HGS hakkında detaylı bilgiyi yazımızda sizler için derledik.

HGS Yükleme Noktaları

HGS yükleme işleminizi kara yolları çıkışında bulunan PTT noktaları, PTT'nin anlaşmalı olduğu tüm kurum ve kuruluşlar, PTT merkezleri ve şubeleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. HGS yüklemesinde tercih edilen diğer seçenek otoyollarda sıklıkla rastlanan akaryakıt istasyonlarıdır. Son olarak anlaşmalı bankalar aracılığıyla otomatik ödeme talimatı verilerek de yükleme işlemi gerçekleştirilebilir.


Aracınızın 10 yıllık masrafını enflasyon oranlarına göre Otomobil Sahibi Olmanın Maliyeti sayfamızdaki hesaplama aracımız üzerinden anında öğrenin.


HGS Bakiyesi Sorgulama

Kartınızın bakiyesinin azalması durumunda PTT'de kayıtlı olan telefon numaranıza bilgilendirme mesajı gelmektedir. Bunun dışında bakiyenizi öğrenmek için alternatif birçok yol bulunmaktadır. İsterseniz PTT şubelerine gidebilir isterseniz telefonunuz aracılığıyla PTT Müşteri Hizmetleri Destek Hattından ya da online olarak PTT Müşteri Hizmetleri internet sayfasından hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

HGS hesabınızda geçiş ücretinizi karşılayacak kadar bakiye bulundurulması zorunludur. Eğer HGS hesabınızda yeterli bakiye yoksa 15 gün içerisinde hesabınıza para yatırmaz iseniz geçişleriniz için tebligat işlemleri başlayacaktır. Bu süreçte hala HGS yüklemesi yapmazsanız, tüm geçişleriniz için 11 kat cezalı geçiş ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.

Plaka ile HGS Sorgulama

PTT Hızlı Geçiş Sistemi Müşteri Hizmetleri'ne internet yoluyla erişim sağlayabilmek için üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Üyelik başvuru işlemi tamamladıktan sonra üye olduğunuz e-posta adresi ve şifreniz ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Ceza Tutarları

HGS bakiyesinin bitmesi halinde yaptığınız geçişler kaçak geçiş olarak kabul edilir ve geçiş ihlali olarak değerlendirilir. PTT'nin resmi internet sitesi olan HGS Müşteri Hizmetleri aracılığıyla aracınızdan kaçak geçiş yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğer  E-Devlet sitesine üyeliğiniz varsa bu site aracılığıyla da aynı bilgilere erişebilirsiniz.

Hatalı geçişler ya da kaçak geçişler sonucunda birtakım cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi koşuluyla sürücüden yalnızca geçiş ücreti alınır. Ancak 15 gün içerisinde ödenmezse, geçiş ücretinin on katı ve ödenmediği gün süresi kadar işlenen faiz talep edilir.

Ayrıca tamamen online olarak bir dakika içerisinde trafik sigortası teklifleri almak için trafik sigortası hesaplama sayfamızı kullanın.

Bakiye Yükleme İşlemini Kaldıran Uygulama: Otomatik Ödeme

Sürekli HGS yüklemesi yapmak zorunluluğundan kurtulmak istiyorsanız otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Eğer kartınızı PTT aracılığıyla elde ettiyseniz posta çeki hesabı ya da PTT bonus kart üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankadan otomatik ödeme talimatı vermek isterseniz HGS kartınızı banka aracılığıyla elde etmeniz gerekir.

HGS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bireysel HGS başvurusu için kimlik, ruhsat ve ruhsat fotokopisi ile PTT şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak kurum üzerinden başvuru yapacaksanız temsil belgesi, araç ruhsatları ve ruhsat fotokopileri ile başvurunuzu yapabilirsiniz. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan