MTV Ödeme

Güncelleme: 04.01.2019

Anında MTV Öde »

  • Gelir İdaresi İnternet Sitesi (gib.gov.tr)
  • Gelir İdaresi Vezneleri
  • Anlaşmalı Bankaların Şubeleri,İnternet Siteleri veya ATM'leri

üzerinden ve yukarıda yer alan butona tıklayıp, MTV ödemelerinizi gerçekleştirilebilirsiniz.


Güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarınızı öğrenmek için MTV Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) MTV Ödeme

MTV ödemenizi GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşmalı olan tüm bankalar ve kredi kartları aracılığı ile 02:00 - 22:00 saatleri arasında gib.gov.tr üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da ödeme yapmanız mümkün.

mtv-odeme

Ödeme yapmak için izlemeniz gereken adımlar:

  1. Gib.gov.tr’nin ödeme sayfasına geldikten sonra, girmeniz istenen plaka, TC. Kimlik No veya vergi numarası, araç tescil tarihi bilgilerini eksiksiz girin
  2. Bilgilerinizi girip “TAMAM” butonuna tıklayın. 
  3. Çıkan ekranda ödemeniz gereken vergi tutarı görülecek. Anlaşmalı bankalardan birine ait kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayın.

Anlaşmalı bankalar ve kredi kartları:

MTV Ödeme

Online Ödeme Yaparken Bilinmesi Gerekenler

  • GİB üzerinden yapılan MTV ödemeleri sadece tek çekim olarak yapılabilir. Ancak bankalar taksit uygulamasını kendi promosyonları dahilinde yaptıkları için interaktif hesaplarında taksitli olarak gösterebilirler.
  • Anlaşmalı bankalar ile ödeme işleminizi sadece 02:00-22:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.
  • Anlaşmalı bankalar/kartlar dışında ödeme yapamazsınız.
  • Aynı borcu kredi kartıyla birden fazla ödemeniz durumunda sistem ikinci ödemenin kabul edilmediğini bankaya otomatik olarak bildirecektir.

Vergi ödemelerinde taksit imkânı sunan ve kolay onaylanan kredi kartları

QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret103 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL
Garanti Bankası Bonus Card
Ödül Para/Puan 55 TL
Yıllık Ücret103 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin.

* Yukarıdaki tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı ile MTV Ödeme

MTV ödemelerinizi kredi kartınızla GİB üzerinden tek çekim şeklinde yapabileceğiniz gibi anlaşmalı bankaların kendi internet bankacılık sistemleri üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların kendi sistemleri üzerinden yaptığınız ödemelerde bankanın promosyonlarından yararlanarak taksitle ödemenizi yapabilirsiniz. 

MTV Ödeme Tarihleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi, ilk taksit 1 Ocak - 31 Ocak tarihleri ikinci taksit ise 1 - 31 Temmuz tarihleri arasında ise ikinci taksit ödemesi yapılır. Bu tarihlerin geçirilmesi durumunda günlük olarak gecikme faizi uygulanır. Ayrıca yasal olarak tanınan sürelerin sonunda ödeme yapılmaması halinde kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemi başlatılır.

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Yanlış Plakaya MTV Ödeme

Öncelikle şunu belirtelim, yanlış plakaya ödenen MTV'nin iadesi alınabiliyor. Eğer yanlış ödemeyi kredi kartı veya doğrudan banka hesabı üzerinden yaptıysanız iade işlemini doğrudan bankanın çağrı merkezi ya da şubesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer iade banka şubesi üzerinden yapılamaz veya yanlış ödeme doğrudan vergi dairesine yapıldıysa, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine iade/mahsup dilekçesi ve ödemiş olduğunuz verginin dekontunu (GİB’in internet sitesinden indirilebilir) vererek iade talebinde bulunabilirsiniz.